1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Brak indeksacji grafiki

Dyskusja w 'Dodatki oraz integracje' rozpoczęta przez użytkownika Słoik, 19 Październik 2016.

  1. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    Dobry wieczór,

    Search Console wujka googla nie widzi wogóle grafik, tzn ich nie indeksuje - zrzut w załączniku.
    Porównuje to do bloga, opartego na worpressie, który został stworzony w tym samym czasie co Clickshop (oparty na tej samej usłudze ale oczywiście na osobnej bazie danych). Zawiera duuużo mniej podstron i grafik, a wszystko jest widoczne. W wordpressie, dodatkowo używam wtyczki ułatwiającej ustawianie fraz kluczowych i metatagów.

    Do standardowego robots.txt w Clickshopie:
    Kod:
    User-agent: *
    Allow: /environment/cache/images/
    Disallow: /application/
    Disallow: /environment/
    Disallow: /libraries/
    
    Disallow: /*/fav/add/
    Disallow: /*/p/comment/add/
    Disallow: /*/p/mail/recommend/
    Disallow: /*/p/q/
    Disallow: /*/reg/
    Disallow: /*/login/
    Disallow: /*/basket/
    Disallow: /*/searchquery/
    
    Disallow: /plugins/
    Dołożyłem:
    Allow: /userdata/gfx/

    I od tamtej pory, po przeszukaniu strony używając w google site:..., w grafikach zaczeły pojawiać się obrazki. Jednak Search Console w dalszym ciągu nic nie pokazuje. Przed dodaniem Allow: /userdata/gfx/, bot Google miał dostęp do tego katalogu ale nic to nie zmieniało. Dopiero po dodaniu tego wpisu obrazki zaczęły się pojawiać w wyszukiwarce.
    Nie wiem teraz co sądzić o wynikach mapowania w Search Console skoro obrazy pojawiają się w samej wyszukiwarce?
    A dwa czy wpis Allow: /userdata/gfx/ może pozostać?

    Kontaktowałem się z Pomocą ale nie mogę dostać jednoznacznej odpowiedzi.
    Czy któryś z użytkowników Clickshopa może potwierdzić indeksowanie grafiki w Search Console i ew. jego ustawienia pozycjonowania/robots.txt?

    Z góry dzięki.
    Marcin
     

    Załączone pliki:

  2. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    musisz nieco poczekać aż SC pokaże wyniki
     
  3. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    @TheL , nie ma problemu zaczekam. Jeżeli brak wpisu Allow: /userdata/gfx/ byłby przyczyną, to chyba powinien być dodany do standardowego wpisu w robots.txt?
     
  4. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    i tak i nie :) Wszystko zależy od polityki sklepu i podejścia właściciela, w wielu przypadkach nie jest to dobre rozwiązanie. To zależy w jaki sposób podchodzisz do kwestii indeksowania grafik.
     
  5. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    Ok, to jakbyś mógł, to proszę o podanie tych przypadków, kiedy ten wpis nie jest zalecany. Skoro i tak katalog gfx był uprzednio dostępny dla bota (sprawdzane testerem robots.txt) ale dopiero po wpisie "Allow" zaczął być zauważany przez wyszukiwarkę.
    Co do samych grafik i ich udostępniania, mamy zgody dystrybutorów i producentów na ich używanie, więc nie mam się czego wstydzić :). A zależy mi na indeksacji grafik aby lepiej pozycjonować stronę. Czy tu się mylę?
     
  6. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    Witam ponownie,

    W dalszym ciągu mapa witryny Clickshopa nie zawiera/nie pokazuje żadnych grafik. Czy inny użytkownik sklepu mógłby potwierdzić jak to u niego wygląda??
     
  7. Goldlux24

    Goldlux24 Bystrzak

    Wiadomości:
    66
    Docenione treści:
    18
    Nic nie zmienialiśmy w robots.txt, a grafiki indeksują się normalnie i są widoczne w obrazach google.
     
  8. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    @Goldlux24 dzięki za odpowiedź. U mnie też się indeksują ale powoli.
    Gdyby grafiki były zawarte w mapie strony, to myślę, że indeksacja i wszelkie zmiany szybciej byłyby widoczne...
    Czekam w dalszym ciągu na odpowiedź z BOKu...
     
    Goldlux24 lubi to.
  9. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @Słoik nie jestem ekspertem od SEO przy sklepie dlatego nie odpisuje w tej sprawie na forum. Sugeruję przesłać zapytanie do Biura Obsługi Klienta, np. za pomocą formularza kontaktowego. Po autoryzacji klienta, konsultanci będą mogli przesłać zgłoszenie do specjalisty od Click Shop.
     
  10. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
  11. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    @Słoik temat znalazłem, potwierdziłem, jest u kierownika produktu i został przekazany do dalszej analizy, Przemek Kika pamięta o Tobie ale niestety wszystko jest nadal in progress. Gdybyś nie uzyskał odpowiedzi to przypomnij się nam jeszcze. Czekamy.
     
    Słoik lubi to.
  12. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    @Grzesiek czy coś jest już wiadomo, dlaczego mapa witryny Clickshopa nie zawiera grafik?
     
  13. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    Zgłaszam się ponownie. W dalszym ciągu nikt z BOK nie udzielił odpowiedzi.
    Tak więc czy inny użytkownik może potwierdzić, że mapa witryna jego sklepu zawiera grafiki? Nie mówię tu o samej indeksacji przez boty Google, tylko o mapie witryny...
     
  14. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Po pierwsze, sprawdziłem i grafiki są indeksowane.
    Po drugie dlaczego miałyby być do nich linki w mapie strony? Grafiki nie są uznawane za podstrony sklepu, a jedynie jako obiekty na stronie. Nie spotkałem się z czymś takim aby grafiki były w mapie strony.
    Grafiki do indeksowania potrzebują nie tylko linku, ale znacznika ALT, którego do mapy strony byś nie dodał.
    Wg mnie jest wszystko poprawnie i jestem absolutnie przeciwko dołączaniu grafik do mapy.
     
    Słoik lubi to.
  15. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    No i pierwsza rzeczowa odpowiedź. :)
    Pytałem, bo nie jestem specjalistą SEO i miałem przykład bloga opartego na Wordpressie, którego mapa witryny podaje grafiki. Z tego wynika, że Wordpress traktuje je jako strony.
    Z pomocy do Clickshopa, wywnioskowałem, że w jego przypadku ALT w grafikach, to jest opis grafiki zawartej na karcie produktu (Asortyment->Produkty), czy mam rację?
    I drugie pytanie, czy nazwy plików grafik w bazie danych Clickshopa są takie same jak ALT?
     
  16. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    nie są takie same, pliki mają hashowane nazwy aby żadna nazwa nie była taka sama jak inna :)
     
  17. Słoik

    Słoik Znawca

    Wiadomości:
    246
    Docenione treści:
    26
    Ok, czyli z tego wynika, że pozycjonowanie głównie zależy od opisu produktu - internety powiedziały mi, że grafika jest skuteczna kiedy nazwa i ALT są podobne do siebie...
     
  18. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Nie ma znaczenia czy nazwa pliku jest podobna do altu :)
     

Poleć forum znajomym