1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK Szybkość działania Click Shopa - sugestie od Google

Dyskusja w 'Poradniki, gotowe rozwiązania' rozpoczęta przez użytkownika Dominik, 6 Sierpień 2015.

  1. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    u Ciebie czas odpowiedzi wg testu pokazał 2.9 sekundy, u mnie w sklepie 0.3 sekundy
    po pierwsze i najważniejsze włącz kompresję dla wszystkich stron robisz to w htaccess w panelu, teoretycznie można podać przepis co tam wkopiować jednak tu radzę dużą dozę rozsądku i radzę poczytać i wpisach dla wordpressa. Często opisy są dokładne i pokazują co jest od czego.
    Po drugie ustalenie czasu życia plików dla cache przeglądarki.
    Sprawdź czy nie masz włączonych niepotrzebnych przekierowań adresów.
     
  2. smart4living

    smart4living Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    2
    Docenione treści:
    0
    dzieki za rady tylko dopytam.
    Rozumiem że tą kompresję muszę włączyć mimo tego że home to juz robi w locie ,jak sprawdzałem narzędziem które chyba nawet jest na tym forum to mi wychodzi że strona jest w 87% skompresowana.
    czas życia plików już mam ustawiony
    Natomiast jeśli chodzi o przekierowania to mam zrobione z www i z http na https może to mam źle zrobione w sensie nie optymalnie bo jeśli chodzi o poprawność to działa dobrze bez względu jak się wpiszę przekierowuje na https://smart4living.pl ewentualnie proszę o radę jak to powinno być zrobione optymalnie, dzieki.
     
  3. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    dziwnie Ci przekierowuje 2 razy stronę.
    tak kompresję włącz dodatkowo.
     
  4. banan

    banan Stały bywalec

    Wiadomości:
    36
    Docenione treści:
    2
    Witam,

    podepnę się pod temat w kwestii zamulania strony mojego sklepu. Pominę już tutaj fakt długiego ładowania się "dodatków" typu FB, Ceneo, Czater i inne takie. Mi najbardziej zamulają moduły typu produkt dnia, bestsellery czy promocje. To jakaś masakra. Po wejściu na stronę sklepu na tych modułach najpierw kręci się trybik a po jakimś czasie dopiero pokazuje się to co powinno. Zdjęcia są na poziomie 30-80kb więc to raczej nie to. Problem jest bardzo wnerwiający. Mógłby może ktoś rzucić swym fachowym okiem? https://www.zabawekraj.pl

    Dodam, że w htaccess wkleiłem już co się dało

    Dzięki.
     
  5. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    banan twoja strona nie ma prawa się szybko ładować https://tools.pingdom.com/#!/cknxVk/https://www.zabawekraj.pl/. tutaj masz wszystko. Szczególną uwagę zwróć na zdjęcia i grafikę, które zajmują ponad 4mb oraz dane z video.xx.fbcdn.net co zajmuje dalsze 3,5mb. Całość Twojej strony to ponad 9mb, a to nie ma prawa się szybko ładować u większości klientów nawet jak serwer obsłuży szybko tą stronę to, do klienta musi być przesłane aż 9mb, Że transfer liczy się w megabitach, a nie megabajtach to 9mb x 8bit=72mbit. Takie łącze musiałby mieć przynajmniej klient, co by mu się sklep załadował w 1s. Oczywiście to tylko teoria, w praktyce dodatkowe opóźnienia na łączach itp. sprawiają że ta wartość rośnie. Oczywiście cache może pomóc, jednak największe korzyści przynosi cachowanie html, a to nie jest wskazane przy sklepach internetowych. W twoim przypadku, powinieneś dążyć do ograniczenia wielkości sklepu poniżej 3mb, potem dopiero kombinować z cache. Ogranicz ilość niepotrzebnych zdjęć, przytnij je do właściwych wymiarów, skompresuj grafikę i zdjęcia (kompresja bezstratna), ogranicz ruch z video.xx.fbcdn.net. Jak będzie dalej problem, to dopiero włącz cache poprzez np. Expires, skompresuj JS i CSS, HTML, puść ruch prze jakiegoś CDN jak np. Cloudflare itp.

    Co do kompresji Gzip, to home ma to włączone globalnie dla klientow i uważam, że nie ma potrzeby dodatkowego uruchamiania tego w .htaccess.

    Ps. Ilośc zapytań
    Requests
    295

    Także dobrze jakby wynosiła poniżej 100

    I jeszcze odnośnie zdjęć. Aby przyspieszyć ładowanie grafiki możesz ładować ją asynchronicznie ( to samo JS i CSS). Zakładasz kilka subdomen, które wskazują na domenę sklepu, potem zdjęcia dodajesz na zasadzie https://www.subdomena1.twojsklep.pl/images/zdjecie.png itp. Oczywiście struktura zgodna ze strukturą katalogu zdjęć na serwerze. Nie pamiętam jednak, czy na clickshopie da się to bezproblemowo zrobić ale powinni się dać. Przynajmniej dla plików .js oraz .css
     
    Ostatnia modyfikacja: 10 Marzec 2017
  6. banan

    banan Stały bywalec

    Wiadomości:
    36
    Docenione treści:
    2
    Dzięki. Przyznam że brzmi to wszystko dla mnie jak czarna magia.
    Jakiej twoim zdaniem wielkości (Kb) powinny być zdjęcia żeby były optymalne?

    Jeśli chodzi o dane z video.xx.fbcdn.net to w ogóle nie wiedziałem o co z tym chodzi. Wyłączyłem natomiast w module FB - lubię to opcję pokaż wiadomości z tablicy i wielkość sklepu spadła z 2 9mb do 5mb. Niby dobrze, niby powinno być szybciej. Jednak nie dla PageSpeed Insights . Robiłem tam testy kiedy opcja pokaż wiadomości z tablicy była włączona. Po wyłączeniu w teorii powinno być szybciej.. Jednak wynik w Insights wynik spadł o 9 punktów! Jak to jest możliwe? Włączam opcje - wynik rośnie, wyłączam - wynik mocno spada?
     
  7. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
     
  8. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    PageSpeed insights pokazuje jedynie sugestie co możesz poprawić. Kieruj się zawsze jednak własnymi odczuciami. Czasem dziwne konfiguracje serwera, czy tez budowa samej strony sprawiają, ze poprawa wskazówek według wytycznych googla przynosi odwrotne rezultaty do zamierzonych.

    Co do wielkości zdjęć. Sklep działa tak, że po dodaniu zdjęcia tworzona jest jego miniaturka ale to nie znaczy, że zdjęcie masz ładować w największym rozmiarze z możliwych. Myślę że 800x800px lub coś koło tego będzie ok. Następnie kompresja zdjęcia. Photoshop ma coś takiego jak zapisz dla internetu lub podobnie , Do gimpa są odpowiednie wtyczki też. Rozmiar zdjęcia? a to zależy. bardziej aj bym się pozbył ich ilości z głównej strony. Slidery zawsze ładnie wyglądają ale jak załadujesz 8 zdjęć na cały ekran to się może okazać że będzie to 5-6mb. Nie wiem jak jest obecnie u ciebie bo nie za bardzo mam czas to analizować. Tak samo to przesuwane menu, czy ilość produktów na głównej stronie. to wszystko ma wpływ. Najlepiej to ograniczyć do niezbędnego minimum, bo raz że zmniejszysz wielkość strony, a dwa że stanie się bardziej przejrzysta dla odwiedzających. Zobacz mniej więcej jak mają to zrobione inne popularne sklepy. Sugerując to zdjęcie produktu nie powinno przekraczać 150kb, jak masz slider to 200-300kb i nie za dużo tych zdjęć na głównej. kolejna sprawa, to jak pamiętam ClickShop ma taka opcję jak popraw jakośc zdjęcia lub coś podobnie brzmiącego. Użycie tego potrafi faktycznie wyostrzyć zdjęcie ale jednocześnie zwiększyć jego "wagę" nawet 2-3 krotnie.
     
    Mariusz lubi to.
  9. banan

    banan Stały bywalec

    Wiadomości:
    36
    Docenione treści:
    2
    Pozmniejszałem ile się da na stronie głównej sklepu. teraz, według pingdom.com page size to 2.8Mb. Za to PageSpeed spadło aż o ponad 30. Moje zdjęcia są dużo mniejsze niż te , o których ty mówisz 150kb) więc nie rozumiem czemu to tak wolno chodzi. Nadal myślę, że coś z tymi modułami jest nie tak. Wszystko ładuje sie w miarę szybko tylko te moduły się kręcą i kręcą.
    A tak poza tym wszystkie produkty do sklepu były uploadowane przy pomocy pliku csv. Gdzie te wszystkie zdjęcia produktów są teraz przechowywane?
     
  10. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Większość problemów masz dalej z obrazami według Google PageSpeed. To o czym pisałem ci wyżej. Taki wycinek co mówi PageSpeed
    Wydaje isę jednak, że to są miniatury, których clickshop nie kompresuje przy generowaniu. Ja bym zbytnio się tym nie przejmował. Obecnie strona ładuje się dużo szybciej ni wcześniej. 2.8mb to już akceptowalne wielkości. Nie wiem jakie masz łącze internetowe. Ale u mnie w firmie na 40 mbitowym łączu sklep otwiera się dość szybko.
     
    Mariusz lubi to.

Poleć forum znajomym