1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK [SSH] Pakowanie katalogu do archiwum z hasłem.

Dyskusja w 'Hosting i domeny internetowe' rozpoczęta przez użytkownika casar, 9 Październik 2015.

  1. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    Cześć.

    Jeśli zdarza Ci się, że potrzebujesz szybko spakować jakiś folder z plikami na serwerze i dodatkowo zabezpieczyć go hasłem, to tu znajdziesz rozwiązanie.

    Po nawiązaniu połączenia SSH z serwerem udaj się do folderu o poziom wyżej niż folder, który chcesz spakować. Proste polecenie:

    Kod:
    cd /public_html/katalog
    Załóżmy, że w tej lokalizacji znajduje się folder do spakowania i nazywa się mojedane.

    Wystarczy teraz w konsoli wprowadzić polecenie:

    Kod:
    zip -rP tajne_haslo123 mojedane.zip ./mojedane
    I poczekać. Konsola pokaże proces pakowania kolejnych plików i gotowe. Czas wykonywania się archiwum będzie uzależniony od ilości plików. Zipowania całego serwera nie zalecam, bo i tak z uwagi na parametry bezpieczeństwa się nie wykona, ale dla mniejszych projektów można w ten sposób zrobić sobie backup.

    Przy okazji. Jeśli chcesz podejrzeć co znajduje się w danym archiwum .ZIP bez konieczności rozpakowywania go, użyj:
    Kod:
    unzip -l mojedane.zip
    PS. Wiem, że dla osob obeznanych z SSH to może być łatwizna, ale dla początkujących może się przydać.
     
    Ostatnia modyfikacja: 9 Październik 2015
  2. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    zipem się może nie da całego serwera, ale tarować i gzipować mi się udało :)
    chociaż zip może być dla wielu osób wygodny
     
  3. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    Zależy kto ile ma na serwerze ;)
     
  4. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    No w sumie racja, ponad 200 GB to nie dużo :D
     
  5. jakubgalinski

    jakubgalinski Spryciarz

    Wiadomości:
    48
    Docenione treści:
    4
    Różnica między ZIP a TAR/TAR.GZ jest taka, że ZIP nie zachowuje uprawnień i potem unzipowanie = uprawnienia użytkownika rozpakowującego :)
     
    casar lubi to.
  6. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    Mam gdzieś odnotowane również pakowanie najpierw do TAR lub TGZ a potem ZIP z hasłem, ale wiadomo, że do rozpakowania będą konieczne dwie operacje.
     
    jakubgalinski lubi to.
  7. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Tar tylko zbiera wiele plików do jednego i następnie można to gzipować. Sam zip w Linuxie jest mniej optymalny. Gzip kompresuje tylko jeden plik więc dlatego wcześniej używamy tara.
     
    jakubgalinski lubi to.
  8. jakubgalinski

    jakubgalinski Spryciarz

    Wiadomości:
    48
    Docenione treści:
    4
    Stąd mamy pliki .tar.gz/.tgz :)

    A pytanie z innej beczki... Kto pamięta czasy IRC, pierwszy bot (eggdrop w moim wypadku) ?
    Jak to szło wtedy: tar -zxvf eggdrop[wersja].tar.gz;cd eggdrop;./configure [z flagami]; make; make install
    :D To były czasy ...ach ten Slackware :)

    Teraz mamy Debiana i apt-get albo dpkg -i ... :)
     
  9. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @jakubgalinski Pamiętam Eggdropy, chyba pierwsze boty na IRC, później już rządziły tzw. Psotniki ;) ahhh te stare, dobre czasy. Czasami myślę, aby wrócić na IRC, ale to już chyba nie to samo miejsce.

    @casar dziękuję za opublikowanie instrukcji! Z pewnością przyda się dla potomnych :)
     
    jakubgalinski lubi to.
  10. jakubgalinski

    jakubgalinski Spryciarz

    Wiadomości:
    48
    Docenione treści:
    4
    Nie ma do czego. Lublin.irc.pl nie działa. Bodajże działa tylko warszawa.irc.pl... Kanały na których przebywałem - zahaślone albo puste... :)
     
    Ostatnia modyfikacja: 12 Październik 2015

Poleć forum znajomym