1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Rozbieżności w wielkości bazy danych na home.pl

Dyskusja w 'Hosting i domeny internetowe' rozpoczęta przez użytkownika athme, 4 Styczeń 2016.

  1. athme

    athme Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    1
    Docenione treści:
    0
    Przed zakupem hostingu zwracałam uwagę na parametry i wymagania tworzonej strony WWW. Wybrany został wariant Business Cloud Starter z jedna bazą danych o wielkości max 25MB.
    Na serwerze lokalnym baza danych zajmowała 9MB, na innym serwerze, na który strona była wcześniej, również wielkość nie przekraczała 10MB, sam plik z danymi zresztą nie przekraczał 4MB. Ale z jakiegoś tajemniczego powodu po zaimportowaniu na serwer home.pl dane "spuchły" do ponad 29MB. Rozumiem, że różne silniki baz danych mogą różnie interpretować wielkość bazy, ale bez przesady. W tym przypadku to ponad trzykrotna różnica! Jakim cudem?
    To o tyle ważna kwestia, że po przekroczeniu wielkości tych 25MB dla bazy danych strona WWW przestaje działać!
     
  2. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Proszę o cierpliwość, sprawdzamy zgłoszoną kwestię.

    Dodatkowe informacje na temat wielkości bazy danych MySQL znajdują się też tutaj: https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/baza-danych-po-eksporcie-ma-zbyt-maly-rozmiar/
     
  3. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Oprócz "suchych" informacji w postaci kolejnych rekordów; zależności (relacji) między tabelami (encjami) i ich kolumnami (atrybutami) chyba najwięcej miejsca zajmują tutaj tzw. dzienniki (logi) transakcyjne. Dzięki nim zachowana jest spójność bazy (np. brak przekłamań w przypadku, gdy dwa zapytania w tym samym momencie chcą odczytać i nadpisać jakąś wartość) oraz szybka możliwość "odtworzenia" bazy w przypadku, gdy któraś z tabel ulegnie "awarii".

    Dodatkowo, baza danych, utworzona na serwerze, jest w ciągłym działaniu. Oznacza to że zawiera także zapisy i elementy na bieżąco wykonywanych operacji, które są przechowywane w ramach tej bazy i wydzielonej przestrzeni na serwerze.
     
  4. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Nie dziwi mnie inna wielkość bazy to całkowicie normalne, wystarczy, że są włączone pewne funkcje bazy i już zapotrzebowanie na miejsce jest większe. Nie wszyscy operatorzy mają u siebie wszystkie funkcje włączone, a potem jest płacz jak baza traci spójność i dane z niech można tylko wyczyścić bo wszystko jest źle.
    Plik sql to tylko spis zapytań i nie ma NIC wspólnego z realną wielkością bazy.
    Co ciekawe, ja mając na prywatnym serwerze bazę o wielkości około 200 MB po wrzuceniu jej na home zobaczyłem jedynie 111 MB (ja u siebie mam nieco bardziej skomplikowaną konfigurację mysqla)
    Wg mnie nie jest to jakikolwiek błąd bazy.
     
  5. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    @athme użytkownicy TheL oraz Stau mają dużo racji. Dlatego udostępniamy 14 dniowy okres testowy aby przed podjęciem decyzji można było usługę przetestować, szczególnie jeśli dopasowujemy ją "na styk". Mariusz upewnia się jeszcze co do Twojego zgłoszenia, dlatego nic więcej nowego nie odpiszę Ci. Poczekajmy.
     
  6. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Po konsultacji z naszym zespołem technicznym, otrzymałem potwierdzenie, że zrzut bazy danych ma wagę 3.5MB, ale po zaimportowaniu tego zrzutu baza danych faktycznie zajmuje prawie ~30MB. Analizowana przez nas baza danych jest utworzona w "InnoDB". Pierwsza sugestia dotyczy przekonwertowania jej do "MyISAM", jednak do tego wymagane jest zwiększenie typu usługi na wyższą. Informacje o konwertowaniu bazy danych (język angielski) znajdziesz tutaj: http://stackoverflow.com/questions/...t-innodb-to-myisam-storage-engine-of-database

    Druga sugestia, która nie wymaga zwiększenia typu usługi, to sprawdzenie dwóch tabel w bazie danych, które kolejno zajmują 4.55MB oraz 1.64MB (nie podaję ich nazw) i usunięcie z tych tabel zbędnych danych. Nie daję niestety na to gwarancji (nie próbowałem usuwać danych w Twojej bazie danych). Po usunięciu zbędnych danych nadal może się okazać, że pojemność bazy jest przekraczana (25MB max).
     
  7. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Tutaj o różnicach między silnikami:
    http://blog.piotrnalepa.pl/2011/03/03/mysql-jakie-sa-roznice-miedzy-myisam-a-innodb/
    http://osworld.pl/czym-sie-rozni-innodb-od-myisam/

    Tutaj skrypt, który wykonuje tego typu konwersję:
    http://huan.pl/2008/09/mysql-konwersja-baz-danych-z-innodb-do-myisam/
     
    Ostatnia modyfikacja: 12 Styczeń 2016

Poleć forum znajomym