1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

SUGESTIA Kopia poczty wysyłanej i odbieranej za pośrednictwem konta pocztowego.

Dyskusja w 'Poczta home.pl' rozpoczęta przez użytkownika robelit, 26 Styczeń 2016.

  1. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Temat już kilkukrotnie poruszany na helpdesku - potrzebna jest możliwość kopiowania wszystkich wiadomości wchodzących i wychodzących przez konto pocztowe. Obecnie mogę zrobić tylko forward wiadomości z pozostawieniem kopii. Nie zabezpiecza mnie to jednak przed wyłączeniem takiego forwardu przez użytkownika. Brak podobnego mechanizmu na wyjście z konta.
     
  2. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Z ciekawości - gdzie ustawisz "automatyczny forward" - z moich obserwacji wynika, że reguły działają tylko dla poczty przychodzącej?
     
  3. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Piszę o przychodzącej. Potrzebny jest mechanizm, dający kopię wszystkich wiadomości wchodzących i wychodzących poprzez konto niezależnie od stopnia umiejętności użytkownika końcowego. Zarówno poprzez klienta WEB, jak i z użyciem zewnętrznych klientów POP3/SMTP, IMAP.
     
  4. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Chcesz wszystkie wiadomości wysyłane z jednej skrzynki zbierać w "innej skrzynce" - takie zabezpieczenie na wypadek jak użytkownik sam sobie coś popsuje?
     
  5. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Tak. Zarówno wysyłane jak i odbierane. Do ustalenia, jak to potem ściągać z serwera (pop3 domyślnie ściąga jeden folder, a przydałby się podział na wysłane i odebrane). Szczytem szczęścia byłby eksport takiego archiwum do .pst, koniecznie w wersji przekraczającej barierę 2GB pojemności. Np. z zadanego okresu czasowego.

    Obecnie wygląda to tak - jeżeli mam użytkownika stacjonarnego - wszystko ma w Outlooku - mam kopię pliku.pst. Chyba że jest sprytny, i usuwa zaraz po odebraniu / wysłaniu. Jeszcze trudniej, kiedy używa klienta WEB... Pomijając sytuacje, gdy brak korespondencji jest wynikiem złośliwości / sprytu użytkownika - czasami braki wynikają z braku umiejętności obsługi. "Coś się usuwa", "coś znika", "pomóżcie". A my w obecnej sytuacji nie bardzo mamy jak.

    Pamiętajmy, że to sprzęt ma pracować dla jego użytkownika, rozwiązując jego problemy, a nie wprowadzać ograniczenia. Trudno podawać się za doskonały support techniczny, i nie móc pomóc w tak trywialnej sytuacji, jak przypadkowe usunięcie maila. Nie możemy też od ludzi, będących doskonałymi fachowcami w innych dziedzinach (handel, marketing, reklama, gastronomia, księgowość, magazynierzy) wymagać perfekcyjnej obsługi komputera.
     
  6. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Jak zgłosić taką modyfikację na pion administratorów systemu?
     
  7. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Sugestia została przyjęta i przekazana, chociaż sama w sobie nie jest niczym nowym. Pamiętaj że nad działaniem takie opcji spoczywa też kwestia prawna poinformowania pracownika o przesyłaniu jego wiadomości do osobnego konta czy użytkownika, bez kontroli tego. Trudno mi powiedzieć jakie są powody tego że tego nie ma, z drugiej strony osobiście nie spotkałem się szczególnie z przypadkiem aby jakiś klient poczty Web to oferował.

    W przypadku poczty przychodzącej, najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie po prostu przekierowania lub reguły. W przypadku wychodzącej, tylko ręczne wpisanie ukrytego adresata. Lub rozwiązać to za pomocą programów pocztowych.
     
  8. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Jest też inny pomysł :) ale zadziała właściwie tylko z osobami korzystającymi z imapa, można przecież sobie na innym kliencie podłączyć konto i zrobić synchronizację jednostronną, wszystko się pobierze i nawet jak dany user skasuje coś to i tak na kliencie to pozostaje. Jednak tak jak Grzesiek wspomniał pozostają kwestie prawne.
     
  9. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Kwestie prawne mamy rozwiązane. Nasi użytkownicy są bardzo dokładnie poinformowani, w jakim stopniu i w jaki sposób dane na których pracują są archiwizowane. Pamiętajmy, że z jednej strony mamy prywatność i nienaruszalność dóbr osobistych, z drugiej bezpieczeństwo danych. Proszę mi wierzyć, że da się te kwestie pogodzić.

    Propozycja oparta o klienta IMAP ustawionego tylko na odbiór - wygląda ok, tylko czy w przypadku gdy z urządzenia uruchomionego na POP3/SMTP wyślemy wiadomość, to czy znajdzie się ona w wysłanych na serwerze home, co za tym idzie na naszej kopii?

    ... klienta WEB oferującego taką usługę również nie widziałem, ale mówimy tu o samym serwerze pocztowym, jako takim. Home.pl buduje od lat wizerunek narzędzia profesjonalnego. Gdybym szukał "Klienta WEB" zapewne wylądowałbym w którymś kolorowym rozwiązaniu konkurencji. W home trzyma nas po pierwsze bardzo wysoki standard świadczonej usługi, po drugie przez lata świadczona na nie spotykanym u konkurencji poziomie pomoc na helpdesku. Mam nadzieję, że uda mi się przekonać Was do wdrożenia proponowanego rozwiązania..... Tak jak pewnego dnia doproszę się też, aby logi SMTP były dostępne z poziomu panelu administracyjnego ;-)....
     
  10. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    niestety nic wysyłane przez smtp nie pojawi się na tym koncie imapowym, można to jedynie przechwycić przez coś typu smtp proxy.
    Klienta webowego możesz sobie zainstalować na serwerze sharedowym w home bez problemu, chyba nawet umieszczałem jakieś opisy na forum.
    Problem jest nieco złożony i gdybym ja miał taką sytuację i koniecznie musiał przechwytywać pocztę to zrobiłbym to jednak na vpsie z niezależnym serwerem pocztowym skonfigurowanym typowo właśnie w taki sposób, bo szczerze mówiąc temat mimo, że teoretycznie prosty składa się z kilku podtematów czyli wysyłka przez smtp, odbiór przez imap i pop.
    Nie próbowali Ci użytkownicy szyfrować poczty? :) to tak z ciekawości pytam :)
     
  11. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Na "szyfrantów" na razie nie trafiliśmy. Poza tym, w zależności od metody szyfrowania - poczta szyfrowana narzędziami firm trzecich powinna nadawać się do użytku nawet po odtworzeniu z kopii (rozszyfrowywana jest zaszyfrowana treść, często będąca poprostu załącznikiem, lub blokiem tekstowym w treści wiadomości, nie sam mail w całości). Cel jakim byłaby możliwość dostarczenia użytkownikowi korespondencji przypadkowo usuniętej / uszkodzonej byłby zachowany.

    Stawianie dedykowanego serwera - odpowiem tak: stawianie czegokolwiek w publicznej części sieci to wyścig zbrojeń. Trzeba tego codziennie doglądać. Dlatego z taką radością powierzamy ten temat home.pl. Uważam, że za bardzo uczciwą stawkę kupujemy "kawałeczek" serwera, który ktoś codziennie dogląda, reguluje filtry antyspamowe, aktualizuje soft w celu uniknięcia podatności na ataki itd itp.
    Przerabiałem już stawianie własnych serwerów (WEB, Mail). Porządne ogarnięcie tematu to około 0,5 etatu non stop, który "marnuje się" na kilka serwisów. Dochodzi zapewnienie odpowiedniej platformy sprzętowej, zasilania, łącza itd... Robiąc to na VPS odchodzi temat sprzętu, obsługa zostaje. Pozostaje też fakt, że opiekun takiego serwera nigdy nie będzie w tym tak biegły, jak administratorzy zajmujący się tylko tym, w skali spotykanej u providerów usług internetowych.
     
    Grzesiek lubi to.
  12. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    Własny serwer poczty, to nie będzie wyścig zbrojeń tylko jasno określasz swoje zasady: pocztę pobieracie z naszego firmowego serwera :) Serwer ten może wtedy mieć ustalone reguły backupu skrzynek i inne wymyślne cuda do inwigilacji. Ale skoro taka opcja Cię nie interesuje to nie do Home.pl powinieneś napisać tylko do firmy, która udostępnia serwery np. Exhange (bo jak pisałeś sam nie chcesz tego). Wtedy mobilki oglądają pocztę przez OWA a Ci lokalni przez Outlooka.
     
  13. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Tak, określam, sprawdzam, pilnuję... A dzieci w domu zaczynają coś opowiadać o jakimś nowym tatusiu... Szanowni Państwo, proszę o jedną nową funkcjonalność. Nie musi być za darmo.
     
  14. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    Znaczy, że tatuś chce pilnować swoje dzieci ale tak by one nie widziały? W sumie, to patrząc na to co się dzieje u nas w kraju, to Home powinno już mieć takie rozwiązanie wdrożone ;) teraz tylko przygotować interfejs dla ogółu i wszyscy będą zadowoleni. Tata czyta wiadomości Dzieci. Mróweczki od Wielkiego Brata spoglądają bacznie na poczynania Taty - wszyscy mają to czego potrzebują :)
     
    Grzesiek lubi to.
  15. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    No, to troszkę chyba zbaczamy z tematu. Może w to trudno uweżyć, ale istnieją jeszcze na tym świecie wyższe idee, niż pernamentna inwigilacja. Podkreślam jeszcze raz - potrzebuję kopię poczty, zamiast możliwości jej inwigilacji. Realizacja techniczna jest bardzo podobna, przy czym kopia to narzędzie dużo bardziej niezawodne. Zapewniam przedmówcę, że samą inwigilację zrealizować dużo prościej. Zagwarantować bezpieczeństwo i poufność przechowywanych danych - dużo trudniej.
     
  16. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Czy mamy jakieś sukcesy w realizacji omawianego mechanizmu?
     
  17. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Na chwilę obecną nie, chociaż gdzieś tam krąży parę sygnałów o zbliżających się aktualizacjach, ale do tego aby przekazać Wam szczegóły potrzeba jeszcze czasu.
     
  18. robelit

    robelit Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    1
    Co na zaprponowany przez P. Grzegorza tryb realziacji powie Arcymistrz? ;-)
     
  19. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Reguły są dobre ale wg mnie jest z nimi sporo zabawy i każdy user może sobie je zmienić. Tu nie ma idealnego rozwiązania.
     
  20. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    ...a na dodatek, reguły nie rozwiązują problemu, że poczta wysyłana NIE musi być kopiowana do folderu "Wysłane". Ba można to (z poziomu klienta) robić dla poszczególnych wiadomości.
     

Poleć forum znajomym