1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

KONKURS - szukamy specjalisty ds. zmyślonych definicji

Dyskusja w 'Aktualności i komunikaty' rozpoczęta przez użytkownika Grzesiek, 27 Maj 2016.

  1. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Cześć,

    1000 użytkowników za nami, a co lepsze 1000 wątków (rozpoczętych dyskusji). Wszystko wskazuje na to, że padło wiele pytań, jeszcze więcej odpowiedzi, czyli wszyscy wiemy o wiele więcej niż przed powstaniem forum.

    Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was mały konkurs, zabawę. Zabawę w opowiadanie historyjek i tworzenie nowych definicji, dla już istniejących pojęć. Krótko: szukamy specjalisty do spraw definicji dla Janusza :)

    Wiecie czym jest hosting? Domena? SSL? Do czego służy Office 365? Skąd biorą się strony WWW? Jak włączyć komputer? Co oznacza http://?

    No dobra, wyobraźcie sobie, że nasz znajomy Janusz, totalny laik, właśnie kupił swój pierwszy komputer. Tak, Janusz stwierdził że ma dość krzyżówek i chce teraz nauczyć się czegoś nowego. Poprosił nas o pomoc w stworzeniu strony WWW. Nie pytajcie nawet skąd pomysł, przeczytał o tym w gazecie, że to bardzo proste. No bo to proste, prawda?

    Wasze zadanie polega na wyjaśnieniu Januszowi (my już nie mamy cierpliwości), krótko ale rzeczowo, zabawnie lub na poważnie, czym są poszczególne usługi i jak wykonać pewne czynności z nimi związane. Wydaje się proste. Pisząc wprost, Janusz nie zna się na niczym, więc zapomnijcie o Wikipedii i innych mądrych źródłach. Musimy wymyślić coś sami.

    Przesyłam Wam listę pytań, które zdążyłem spisać:
    - po co mi jakiś "serwer" skoro mam komputer i lodówkę w domu?;
    - jakie "robaki internetowe"? w komputerze?;
    - "hasło" dostępu? hasło podawało się w Kole fortuny;
    - mają mi płacić za oglądanie strony, jakieś "płatności online" chce uruchomić;
    - napisali w gazecie, że wszystko jest "responsywne" bo teraz w telefonie jest wszystko,
    - bezpieczeństwo zapewnia "SSL", to pewnie jakaś organizacja rządowa. Mają czołgi?;
    - jaki "fejsbuk"? mam pisać że schodzę do piwnicy i wszyscy to polubią?;

    To zaczynamy: wybierzcie sobie 1-2 zagadnienia i spróbujcie wyjaśnić naszemu "pytalskiemu" Januszowi co to jest i o co chodzi z tym całym Internetem i komputerami. Pamiętajcie, musimy być nieszablonowi. Janusz to stary żartowniś... Lubi zabawne historie, bajki wyssane z palca ale i sam posługuje się prostym językiem.

    Nasz znajomy wyjechał na długi weekend nad morze, co by parawan przed sezonem przetestować więc ustalmy że mamy czas do wtorku 31 maja, do północy, aby wszystko zebrać i przygotować.

    Wasze pomysły przeanalizujemy do piątku 3 czerwca, wybierzemy te najlepsze (najbardziej zabawne, pomysłowe i nieszablonowe) aby ogłosić Wam, kto zostaje specjalistą i zgarnia gadżety. TAK! Przygotowaliśmy 3 zestawy, duży i dwa małe.

    P.S. Najlepsze być może opublikujemy na Facebooku (taka strona, gdzie wszyscy piszą co jedzą na śniadanie i co robili w wakacje) na naszym firmowym profilu (firmy też piszą co ich pracownicy jedzą i robią w wakacje... np. pracują).

    P.S.2 Przykład w formie definicji: wyobraź sobie że serwer to dom, a domena to adres, nazwa ulicy lub formie historyjki: dawno dawno temu potężny rycerz SSL, chciał udowodnić wszystkim, że kluczem do bezpieczeństwa, jest... klucz. I tak dalej... :)

    Powyższy konkurs ma charakter zabawowy, organizowany jest wyłącznie dla użytkowników forum, którzy zaakceptowali regulamin. Nie przetwarzamy danych osobowych, w innym celu, jak w celu dostarczenia nagrody do zwycięzcy, po wcześniejszym wyrażeniu na to zgody, tj. dostarczeniu danych. Wszystkie postacie, sytuacje i wydarzenia są fikcyjne, a ewentualna zbieżność imion jest przypadkowa.

    Zapraszam do zabawy :)


    paczki1.png
     
    Ostatnia modyfikacja: 31 Maj 2016
  2. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    ODPOWIEDZI KONKURSOWE UMIESZCZAMY W TYM WĄTKU, KLIKAJĄC PRZYCISK: DODAJ ODPOWIEDŹ

    Kluczowa jest nie ilość odpowiedzi a jakość, a tą będziemy mierzyli na podstawie reakcji i uśmiechów, jakie definicje w nas wywołają.
     
    Ostatnia modyfikacja: 27 Maj 2016
  3. strefaportali

    strefaportali Zaglądacz

    Wiadomości:
    11
    Docenione treści:
    2
    SSL - niestety nie mają czołgów ale dzięki swoim mechanizmom zabezpieczą Pana przed podglądaniem tego co Pan patrzy przez sąsiada
    fejsbuk - to zależy co Pan ma w piwnicy :) Ta strona służy do dzielenia się tym co nas ciekawego spotkało, można na przykład sprawdzić gdzie pracują nasi starzy znajomi.
     
    Grzesiek lubi to.
  4. bzabierek

    bzabierek Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    1
    Docenione treści:
    1
    Robaki internetowe - Panie Januszu, czy ma Pan działkę na którą jeździ Pan sam bądź ze swoją Żoną? Jeśli tak to pewnie na tej działeczce ma Pan jakieś roślinki np ziemniaki, buraki, cebule. To weźmy te ziemniaki, jak Pan nie dba o te ziemniaki, nie stosuje nawozów, nie pryska ich to stonka niespodziewanie wpada i zaczyna siać spustoszenie a na jesień zamiast do piwnicy musi Pan ganiać do Biedronki. To teraz przełóżmy to na ten świat komputerów, ziemniaczki to Pana komputer a stonka to te robaki internetowe, jeśli nie dba Pan o komputer, nie stosuje oprysków (antywirusów) to musi Pan dzwonić po informatyka czyli isć do przysłowiowej Biedronki.

    Serwer - skoro ma Pan lodówkę to ten serwer jak to małolaty gadają jest jak taka lodówka. W lodówce trzyma Pan napewno jedzenie no i napój Bogów niezbędny po pełnym dniu pracy czyli lodówka jest takim magazynem dobra. To ten serwer jest też takim magazynem, tylko że zamiast złotego trunku trzyma Pan tam nowoczesne gołębie pocztowe (czyli skrzynki e-mail) swoje strony internetowe (czyli wizytówki) i różne inne bajery. Tej lodówki nie widać w rzeczywistości ale dzieci św. Mikołaja nigdy nie widziały a on prezenty daje więc wykonuje swoją pracę. I ta nasza lodówka też ciągle pracuje, rzeczywista lodówki chłodzi brązowy trunek a nasza lodówka dba o Pana interesy.
     
    Grzesiek lubi to.
  5. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Janusz wysłał kartkę z nad morza: Kochani, nie wiem co ludzie widzą w tym Bałtyku ale ja nic nie widzę przez ten parawan ;)

    Pamiętajcie, że to pierwszy kontakt Janusza z technologią... :D
     
  6. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    @Diana @Adam dziękujemy za paczki.

    Drodzy "bajkopisarze" paczki dotarły do naszego tajnego pokoju pracy cichej... skąd zostaną wysłane wprost do Was.
    Co w środku? Nie napiszę i nie proście... ale wiedzcie że bez kreatywnych historyjek tanio worków nie oddamy!

    paczki1.png
     
  7. Jephrey

    Jephrey Asystent Beta-tester

    Wiadomości:
    141
    Docenione treści:
    8
    Janusz przy chlodnym piwku postaram sie Tobie wyjasnic co to jest serwer :)
    Serwer jest to taki megaaa wypasiony komp ktory jest wlozony do szafy w serwerowni czytaj takim wielkim pomieszczeniu gdzie jest baaardzo chlodno jak przechodziles np w Auchan kolo lodowrk po lody to jest taki fqjny chlodek taki sam jest w serweroni gdzie jest pareset szaf w ktorych da serwery wsrod nich jest ten z ktorego korzystasz aby wyslac maila czy zrobic zakupy na Allegro.Gdybys mial komus opowiedziec powiedz tak : super komp wpiety 24/7/365 do internetu korzystajacy z szybkich laczy swiatlowodowych za pomoca ktorego mozna korzystac np ze stron www sa one hostoeane na serwerze (czytaj przechowywane)

    robak intetnetowy : czesto plik lub pliki z fragmentami zlosliwego kodu majace za zadanie wyczyscic Twoje konto bankowe ale ze Janusz to wbrew pozorom spoko koles nabyl antywira i wszelkie robale wyzdychaly i jego ogrodek (czytaj komp) jest bez wszelakivh gryzoni
     
    Grzesiek lubi to.
  8. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Dzwonił Janusz, Janusz znalazł budkę telefoniczną (chociaż twierdzi że ma komórkę, ale wyświetlił się numer stacjonarny) i pytał kiedy mu pomożemy, to mu tam co nieco podpowiedziałem i chyba się ucieszył. Mówił że po powrocie kupi sobie wędkę, skoro tyle robali można znaleźć wszędzie... Janusz nie boi się robali. Podobno widział w internetach potrójny haczyk... na 3 robale :)

    Jesteście pewni że on to zrozumie? ;)

    @Jephrey witamy ponownie na forum, chyba zapomniałeś o nas już?
     
  9. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Dlaczego Janusz to chyba wszyscy powinni doskonale wiedzieć :)

    - Panie Daj Pan spokój po kiego mi jaki serwer.
    - Janusz ty mnie nie nerwicuj
    - A co mnie to piniondz da? Krowy mi nakarmi obore posprząta?
    - Jak się postarasz to Ci fajną babkę jeszcze znajdzie, a tera mnie słuchaj bo nie będę powtarzać.
    Masz se te swoje krowy, i masz kupę mleka, oddajesz je za grosze do skupu, żona obory sprzątać nie chce i robisz w gumofilcach od rana do wieczora, chcesz inaczej? Kupujesz taki magiczny serwer na którym uruchamiasz stronę na której sprzedajesz miastowym mleko ...
    - a bimber moge?
    - skupmy się na mleku, jak wiadomo miastowe chcą być fajni i czym droższe to lepsze więc będziesz tam sprzedawał swoje mleko 5 razy drożej niż teraz z napisem EKOLOGICZNE. Miastowe kupio, a Ty zatrudnisz chłopa do sprzątania obory, a i tak Tobie dużo zostanie.
    - a gdzie ja tam mleko do komputera włoże?
    - nigdzie, tam tylko napiszesz, że takie masz i dasz cenę, miastowe zapłacą Ci na konto i same przyjado odebrać.
    - dobry ten serwer, a co on jeszcze może?
    - masz maila?
    - no mam, co by Janusz mioł nie mieć, co by ludzie powiedzieli, janusz386a234x@bronet.com.pl.tk
    - a czy nie lepiej by było abyś miał janusz@odkrow.pl, możesz go se na serwerze swoim mieć, nazwę odkrow.pl musisz też tylko kupić, no ale co Janusz nie da rady?
    - o to to, ludzie we wsi by osłupiały, biere tego serwera
     
    Grzesiek lubi to.
  10. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    - Janusz, pamiętasz jak oblazły Ci mieszkanie prusaki?
    - a no te .....
    - Janusz tu są dzieci
    - a no pamiętam, gryzły mnie w nogi nocami te ...
    - Janusz !!
    - no dobra już się nie odzywam
    - więc ich nie lubisz mam rozumieć?
    - ... nie lubię
    - ech, no dobra to one są bardzo denerwujące bo mogą Cię gryźć, a są to robaki, je wytępisz chemią z Niemiec którą żona handluje na bazarze
    - Niemiec płakał jak sprzedawał
    - tak wiem, podobnie jak mojego Opla, ale nie zmieniajmy tematu.
    - w komputerze są takie robale na które chemia z Niemiec nie zadziała, nie wytępisz ich żadnymi domowymi sposobami, te robale są jeszcze gorsze, chyba nie chcesz aby Ci wykradły z konta pieniądze bo w skarpecie nawet Ty już nie trzymasz.
    - a no nie
    - więc musisz się chronić przed nimi programami antyrobalowymi, kup przy okazji kupowania serwera.
    - krowe muszę ohandlować aby mi na te serwery i programy starczyło
    - baba Ci się nie będzie też wściekać, że Ci ciągle gołe baby na ekran wyskakują
    - a bo one mi same wyskakują bez powodu
    - czy same to nie wiem, ale program antyrobakowy którym może być program antywirusowy pomoże Ci się też tego pozbyć.
     
    Grzesiek lubi to.
  11. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    - Janusz, co woła Twoja baba jak chce abyś przyszedł na obiad?
    - mieloooone stojo
    - no widzisz to jest hasło Twojej baby, na dostęp do Twojego żołądka
    - jeśli chcesz mieć dostęp do wielu rzeczy w inernetach też musisz mieć swoje hasła, pamiętasz jak w banku spędziłeś 2 godziny nad wymyślaniem trudnego hasła? Pamiętasz jak chciałeś mieć hasło januszek123? Jak miła pani w banku przyniosła kawę widząc żyłkę prawie pękającą od myślenia na Twojej głowie?
    Dzięki temu masz dostęp przez komputer do swoich pieniędzy.
    - Tak pamiętam, ta baba mówiła też, żeby nie dawać na hasło imion moich krów bo to niby łatwe, tylko skąd ktoś ma wiedzieć, że np jedna z nich to Zygfryda?
    - Podobnie jest z dostępem do emaila, też musisz mieć hasło dostępu.
    - Tak Emila zakładałem niedawno i pytało o trudne hasło aby nikt mi się nie włamał, ech co za czasy, teraz przed włamaniem nie chroni siekiera w domu tylko hasło.
     
  12. tatajulitki-poznan.pl

    tatajulitki-poznan.pl Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    1
    Docenione treści:
    1
    1) Po co mi jakiś "serwer" skoro mam komputer i lodówkę w domu?

    Panie Januszu mając ciało bez serca nie działa więc trzeba nam serca, Home.pl potrzebuje serwera.

    2) Co do - "hasło" dostępu? hasło podawało się w Kole fortuny - to Panie Januszu - całe nasze życie toczy się jak koło fortuny a bez haseł do levelów (etapy naszej edukacji) nie przejdziemy etapów dalej, nieprawdaż.
     
    Grzesiek lubi to.
  13. lukoa

    lukoa Spryciarz

    Wiadomości:
    46
    Docenione treści:
    9
    "Fejsbuk"- Panie Januszu- zapewne kojarzy Pan jak to kiedyś bywało że trzeba było pisać karteczki, kupować znaczki na wakacjach i biegać za kartkami żeby wybrać najładniejsze? To były czasy prawda? Jednak czasy się zmieniają i co tutaj dużo pisać w tej kwestii. Dzisiaj mamy takie coś jak facebook, taki programik, który mają wszyscy raczej już na telefonach i żeby było śmieszniej i ciekawiej to nie tylko w Polsce i nie tylko młodzi. Pan Panie Januszu powiem Panu, że by się nadawał do prowadzenia swojej takiego "programiku". Naprawdę niewiele trzeba aby to mieć i się cieszyć a już najciekawsze to są zdjęcia innych kolegów a koleżanek to są chyba najlepsze. Wakacje, gdzie i kto z kim pije piwko, baluje i kto może zabrać na imprezkę. Wszystkiego się Pan dowie-nawet jak do piwnicy idą to czasami piszą, że idą i znaleźli jakieś stare dobre winko i zapraszają na darmowego grilla. Wtedy strzelamy tzw. "like" inaczej mówiąc "lubię to" szybki prysznic i wybieramy się na domówkę do sąsiadki :). Do tego jak już Pan będzie miał swojego tego facebooka to może Pan strzelać fotki z tej imprezy i mówię Panu- jest Pan rozpoznawalny na ulicy jak nikt inny. Nieznajomi będą Panu mówić cześć i przy piwie będzie co opowiadać. Super sprawa i naprawdę warto bo to tylko malutki programik, który nie zabiera miejsca w telefonie a po coś kupujemy te telefony z dużym ekranem i super aparatem żeby to właśnie do takich imprezek wykorzystać. Nawet jak ktoś się wypier...i na imprezie po pijaku to taki filmik nakręcony z ukrycia robi furorę w sieci, że aż miło. Pół wsi zobaczy, jaka to była impreza a najciekawsze jest to, że nie widać kto nagrywa:) Kupa śmiechu a znajomych jeszcze więcej. Od tego czasu siedzenie przed telewizorem i oglądanie "Mody na sukces" zamieni się w coś podobnego do filmu " American Pie". Niech Pan spróbuje i pogadamy za tydzień. Od tego momentu się zmieni Pana życie nie do poznania. Tylko kup Pan sobie inny telefon bo ten "badziew" bez aparatu i z porysowanym ekranem to się może nadawać, ale do mieszania herbaty :). Poważnie Panu mówię -warto. Dawaj Pan tego grata to i na tym zrobimy konto i do razu strzelimy sobie "lika", dodamy Pana zdjęcie na stronie żeby mogli rozpoznać i najlepiej w jakiejś Hawajskiej koszuli to dopiero Pan zrobi furorę. Taki mały gruby "macho"-hi hi ha ha. Żarty żartami, ale imprezy są tego warte. Facebook- nie masz to nie istniejesz i tyle. Musisz to mieć i nie pytaj po co i dlaczego. Dwa razy powtarzać nie będę... Ja mam, Ty masz i wszyscy mają a te dziewczyny? Tutaj to już sam zobaczysz, czy było warto...Tylko proszę zapamiętać- jeżeli Ja i Pan będziemy na tej imprezie jednocześnie- to nie nagrywamy. Wiadomo dlaczego?To się cieszę i proszę pozdrowić żonę:D... Od środy są nowe odcinki "Mody na sukces" a my się widzimy w sobotę...
     
    Grzesiek lubi to.
  14. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    - Janusz pamiętasz jak w PRLu byłeś cinkciarzem? jak gotóweczka płynęła z rączki do rączki?
    - No pamiętam, żyło się wtedy jak pan
    - A pamiętasz jak zgubiłeś całą kasę?
    - Nie przypominaj mi o tym....
    - No widzisz, teraz można tego uniknąć, sprzedajesz mleko od swoich krów nie bierzesz za to gotówki tylko klient płaci Ci czymś co nazywa się płatności online, Ciebie nawet nie musi interesować jak to działa, ważne, że pieniądze od razu trafiają na Twoje konto bez oczekiwania na przelew i w każdej chwili możesz je wziąć z banku. Teraz szybciej krowę zgubisz niż zarobione pieniądze.
     
  15. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Dlaczego wszystko powinno być responsywne? powiem Ci na przykładzie Twojej krowy Zygfrydy.
    Wyobraź sobie, że obora jest monitorem komputera i widzisz w niej krowę, duża zdrowa krowa czarno biała.
    Robisz jej zdjęcie swoim aparatem Smiena i na zdjęciu krowa jest malutka i już nie widzisz wszystkich szczegółów, ogon się gdzieś schował, pysk jakiś nieczytelny, już nie wiadomo czy krowa jest taka zdrowa. Ciężko się to ogląda i to jest brak responsywności.
    Teraz wyobraź sobie jakbyś tej krowie zrobił zdjęcia pyska, ogona, wymion i tułowia, poukładał je jedno pod drugim, wszystko widziałbyś dokładnie. Zdjęcia byłyby dostosowane do Twoich potrzeb i zobaczyłbyś na małych zdjęciach dużo szczegółów bez zbędnych kombinacji i to będzie responsywne czyli elementy krowy dostosują się do wielkości zdjęcia.
     
  16. elMo

    elMo Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    2
    Docenione treści:
    1
    1. Janusz k...a masz ubikację, masz spłuczkę więc pytanie po co Ci serwer jest jak pytanie po co Ci papier toaletowy.

    3. Janusz tu też podajesz hasło jak w Kole fortuny tylko że nic tu nie wygrasz, a jak je zgubisz to jeszcze stracisz.

    7. Janusz polubią nawet to że to już też ktoś polubił i tak bez końca.

    Pozdrawiam :)



     
    Grzesiek lubi to.
  17. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    - Pamiętasz jak kiedyś Twoja baba pisała pamiętnik?
    - Pamiętam, po drugiej stronie przestałem to czytać... co mnie miało interesować ile spędziła czasu w łazience...
    - No to już wiesz co to jest facebook, miejsce w komputerze gdzie wszyscy piszą co im ślina na język przyniesie, inni to czytają, udają że się tym interesują itd. Naciskają przycisk Lubię to aby ktoś im też nacisnął.
    - aaaa czyli faktycznie jak pamiętnik mojej baby, też jej powiedziałem, że ciekawie pisze i przeczytałem od deski do deski.
     
    Grzesiek lubi to.
  18. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    - Janusz wiesz jak wyglądają polskie siły zbrojne?
    - tak wiem, nie ma ich i nic nie ochronią, u nas jednostkę ochrania Zdzisiek z okolicy który jest na emeryturze.
    - no to już wiesz co to nie jest SSL
    - czyli znaczy coś chroni lub obroni?
    - no nie jest to tarcza antyrakietowa ale ochroni Cię w wielu sytuacjach
    - jakich?
    - no np włączasz internety i wchodzisz do banku, aby nikt nie ukradł Ci hasła jest użyty SSL
    - to ta kłódka zamknięta?
    - tak kłódka lub zielony pasek. Połączenie wtedy jest szyfrowane i nikt nie przechwyci Twoich danych.
    - o to podobanie jak szyfrowane połączenie jak rozmawiam ze Zdziśkiem kiedy chcę do niego na bezalkoholowe pokskoczyć i aby baba nie wiedziała, że tam idę. "Zdzisławie, oznajmiam Ci, że dziś sprecyzuję warunki techniczne połowy dostępnego szkła. Przyniosę też szybę 3/4 cala"
    - Dokładnie tak, baba nie podsłucha transmisji, a nawet jak podsłucha to nic nie zrozumie i informacje będą dla niej absolutnym bełkotem.
     
    Grzesiek lubi to.
  19. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    zaciekawiłeś mnie, rozwiń trochę definicję od deski do deski, bo jak Janusz to zobaczy, to zaleje nas kolejnymi pytaniami!
     
    elMo lubi to.
  20. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    omg!
     

Poleć forum znajomym