1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

W TRAKCIE Zwiększamy bezpieczeństwo hostingu (kwestia zmiany programów pocztowych po wdrożeniu)

Dyskusja w 'Poczta home.pl' rozpoczęta przez użytkownika MichalBednarski, 6 Październik 2016.

  1. MichalBednarski

    MichalBednarski Bywalec

    Wiadomości:
    16
    Docenione treści:
    0
    Wczoraj otrzymałem od home.pl maila:
    "17 października 2016 r. wdrożymy bibliotekę OpenSSL w wersji 1.1.0b, odpowiedzialną za działanie certyfikatów SSL.
    OpenSSL we wdrażanej wersji nie wspiera starych metod SSL v2 i v3. Jeśli korzystasz ze starej aplikacji pocztowej (np. Outlook Express, klient poczty Live Mail), Twój program może przestać łączyć się z serwerem pocztowym z wykorzystaniem szyfrowanych portów. W takim wypadku zachęcamy do zmiany programu na inny – np. Microsoft Outlook (od wersji 2007) lub Mozilla Thunderbird. Możesz także korzystać z aplikacji https://poczta.home.pl/, która nie wymaga dodatkowej konfiguracji."

    Czy ja dobrze zrozumiałem, że w 12 dni mam na około 200 komputerach klientów zmienić program pocztowy. Nawet wyłączenie szyfrowania na tych wszystkich komputerach byłoby problemem.
    Apeluję o zmianę decyzji lub możliwość decydowania na poziomie serwera jakiej biblioteki ssl chcę używać. W końcu korzystanie ze starego ssl to i tak lepiej niż wyłączenie szyfrowania zupełnie.
    PS. Gdyby ktoś nie zdawał sobie sprawy klienci biznesowi (którzy płacą znacznie większe faktury za usługi) w normalnej pracy nie korzystają z webmaila home.pl Jeżeli się mylę to proszę o przykłady takich klientów.
     
  2. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    ...dziwne, bo u mnie już wszystkie skrzynki, które mają ustawiony IMAP + SSL przestały działać. Outlook się zwyczajnie zawieszał. Skonfigurowanie konta od nowa nie specjalnie rozwiązało ten problem. Nawet na nowym profilu. Mam nadzieję, że to tylko problem z moim Outlookiem/Windowsem a nie ze zmianami na Home.pl.
    Oczywiście mam O2016.

    A co do klientów biznesowych o których mowa w poście powyżej: jeśli używają Windowsa XP lub Vistę z programami typu Outlook 2003 czy Outlook Express, to przypomnę jedynie że wsparcie tych programów już dawno się zakończyło. I mimo tego, że ten soft może działać rewelacyjnie, to już pora iść na emeryturę. Oczywiście nie zmienia to faktu, że konieczność migracji istnieje i może być kosztowna (pomijając już logistykę takiego zadania w tak krótkim czasie).

    chcesz numer telefonu? Nazwę firmy? ;) Ja też nie rozumiem czemu... ale Oni mówią, że im wygodniej logować się do przeglądarki i odpisywać na wiadomości.

    @MichalBednarski - jak coś to pisz na PW - przyjadę, pomogę :) Ewentualnie mogę Ci napisać skrypt do automatycznej instalacji Thunderbirda, migracji ustawień i poczty :) No chyba, że za to iż płacą tak "duże faktury" to zatrudnisz sztab studentów i Ci to zmigrują raz dwa.

    EDIT: przypomina mi to sytuację, gdy Home.pl ogłosiło, że przechodzi z PHP3 na PHP4... że każdy ma masę skryptów etc. etc. :) i że domagają się zostawienia PHP3.
     
    casar lubi to.
  3. MichalBednarski

    MichalBednarski Bywalec

    Wiadomości:
    16
    Docenione treści:
    0
    Wcale nie myślałem o antykach OE na XP tylko np. Windows Live Mail 2012 na Win7
    Nie, chcę tylko żeby ewentualnie ktoś powiedział że jestem w błędzie i zna kilka firm z kilkudziesięcioma użytkownikami gdzie korzystają tylko z webmaila home. Widziałem firmy z webmailami Office365 lub Gmail a jeżeli klienty pocztowe to Outlook lub WLM (jeżeli nie mają na komputerze Microsoft Office'a lub kiedyś korzystali z OE i się przyzwyczaili). Thunderbirda powszechnie w firmach nie widziałem.
     
  4. MichalBednarski

    MichalBednarski Bywalec

    Wiadomości:
    16
    Docenione treści:
    0
    Wcale nie myślałem o antykach OE na XP tylko np. Windows Live Mail 2012 na Win7
    Nie, chcę tylko żeby ewentualnie ktoś powiedział że jestem w błędzie i zna kilka firm z kilkudziesięcioma użytkownikami gdzie korzystają tylko z webmaila home. Widziałem firmy z webmailami Office365 lub Gmail a jeżeli klienty pocztowe to Outlook lub WLM (jeżeli nie mają na komputerze Microsoft Office'a lub kiedyś korzystali z OE i się przyzwyczaili). Thunderbirda powszechnie w firmach nie widziałem.
     
  5. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    ale w informacji mowa jest o WLM (Vista) a nie WLM2012.
    Thunderbird - tak jak OpenOffice - jest darmowy i dużo firm (nawet dużych korporacji) z niego korzysta.
     
  6. MichalBednarski

    MichalBednarski Bywalec

    Wiadomości:
    16
    Docenione treści:
    0
    Nie, w informacji jest mowa o "klient poczty Live Mail".
    Nie wiem co to "WLM (Vista)", mogę tylko podejrzewać że mylisz z Windows Mail z systemu Vista. Windows Live Mail występował w wersjach 2009, 2011 i 2012 i wersje 2009 oraz 2011 mogą być zainstalowane zarówno na XP jak i Win7.

    Proszę kogoś z home.pl o wypowiedź czy rzeczywiście Windows Live Mail 2011 i 2012 przestaną obsługiwać komunikację szyfrowaną i czy system (XP czy Win7) ma tu jakieś znaczenie.

    PS. Tak z czystej ciekawości LorK rzuć jakieś nazwy korporacji (myślę, że nie będzie to ujawnienie jakiejś tajemnicy) masowo korzystające z OpenOffice czy Thunderbirda.
     
  7. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    A tu faktycznie - mój błąd. Wydawało mi się, że Live Mail / Windows Mail był dostępny na systemach >= Vista a na XP był tylko Outlook Express. Rację masz, że był 2009 który można było na XP postawić.
    Nie zmienia to faktu, że Microsoft uznał, że pakiet Windows Live (czy tam pakiet Podstawowe Programy Windows) jest już niepotrzebny i w styczniu tego roku zakończył support nawet dla wersji 2012.

    Korpo z OO i TB: Gemius, O2, WP.
     
  8. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @MichalBednarski - skonsultowałem ten temat z kierownikiem produktu, który zajrzał do tego tematu i otrzymałem potwierdzenie, że jeśli Twoi użytkownicy korzystają ze starych wersji programów pocztowych, które oparte są na metodach SSL v2 i v3, to po zaplanowanej aktualizacji 17.10, mogą pojawić się niedogodności z odbiorem wiadomości z serwera pocztowego.

    Aktualizacja zaplanowana na 17.10 rozwiązuje wiele niedogodności zgłaszanych przez naszych klientów, które dotyczyły m.in. łączenia się po SSL na urządzeniach mobilnych. Nasi klienci coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych - tendencja wzrostowa jest stała. Pozostało nam tylko zasugerować Tobie zmianę programu pocztowego u wszystkich Twoich użytkowników, ponieważ propozycja decydowania z jakiej biblioteki SSL serwer ma korzystać nie może zostać przez nas wdrożona. Głównie z tego powodu, że nie chcemy umożliwiać naszym klientom korzystania ze starych metod SSL.
     
  9. MichalBednarski

    MichalBednarski Bywalec

    Wiadomości:
    16
    Docenione treści:
    0
    Pozwolicie, że jeszcze podrążę temat bo coś mi się tutaj nie zgadza. Z tego co rozumiem to home.pl rezygnuje z SSL na rzecz TLS tak jak zrobił Microsoft jakiś już czas temu:
    https://blogs.office.com/2014/10/29/protecting-ssl-3-0-vulnerability/
    I faktycznie chcąc skonfigurować Microsoft Outlook 2013 z IMAPem mojego Office'a 365 ustawiając SSL nie mogę wysyłać maili a po przestawieniu na TLS mogę.
    Ale zrobiłem testy na Windows Live Mail 2011, 2009 a nawet na starym Outlook Express na XP i przy zaznaczonym SSL cały czas mogę wysyłać wiadomości przez Office 365. Zgadza się to informacjami, które mówią że zaznaczenie SSL w WLM i OE znaczy "auto SSL/TLS":
    https://www.outlook-apps.com/windows-live-mail-tls/

    Czy zmiany w home.pl będą analogiczne jak w Office 365 Microsoftu? bo jeżeli tak to "specjalnej troski" będą wymagali klienci z Microsoft Outlookami i Thunderbirdami ustawionymi na sztywno na SSL a nie WLM.
     

Poleć forum znajomym