1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

Windows 10

Dyskusja w 'Hyde Park' rozpoczęta przez użytkownika TheL, 26 Sierpień 2015.

  1. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Witam,
    jako, że na innym forum rozwinęła się dość poważnie rozmowa na temat tego nowego systemu firmy Microsoft chciałbym i tu zapytać użytkowników forum co o nim sądzą i jakie mają opinie na jego temat. Sam używam tego systemu jako aktualizacji lecz nie chciałbym na wstępie wyrazić swojej opinii lecz poznać opinie innych.
    Co o nim sądzicie?
     
  2. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Coś chyba nasi forumowicze nie są skłonni do dyskusji :p. Powiem szczerze, że nie widziałem jeszcze co potrafi Windows 10.
    Wiem tylko, że wyniki nowej polityki Microsoftu są zdumiewające.
     
  3. piter12

    piter12 Początkujący

    Wiadomości:
    6
    Docenione treści:
    0
    Ja praktycznie nie widzę różnicy po przesiadce na 2 komputerach (laptop i PC) z 8.1 na 10...
    Trochę było problemów z kompatybilnością niektórych programów - np. BitDefendera, ale już wszystko naprawili.
    Fajnie, że pojawiło się ponownie Menu Start, ale i tak używałem Classic Shell i instalowałem go wszystkim znajomym z 8ką.
    Na plus to, że aktualizacje systemu są teraz sprawniejsze i mniej zauważalne.
    A tak to... robi co ma robić, czyli - działa.
     
  4. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    U mnie różnica jest widoczna i to znacznie. Classic Shell nie używam bo sama obsługa 8ki w sumie była bardzo prosta i szybka, co potwierdzili pracownicy u mnie w firmie. 10 dała menu start bardziej tradycyjne lecz dające o wiele więcej możliwości niż stare menu start, teraz to jest to czego szukało wiele osób czyli możliwość pełnej personalizacji.
    Aktualizacje w 10 mają pewien problem bo używają defaultowo połączeń p2p dzięki czemu wysyłasz aktualizacje do innych komputerów również Ty. Oczywiście to można i raczej trzeba wyłączyć jeśli w jakkolwiek sposób zależy Ci na transferze.
    Ja jestem z 10 zadowolony, super pracuje mi z SSD, komputer działa tak szybko, że jeszcze nie miałem możliwości zakląć, że coś "muli" :) Wreszcie komputer racuje szybciej ode mnie :)
     
  5. Verix.pl

    Verix.pl Stały bywalec

    Wiadomości:
    39
    Docenione treści:
    7
    No to zapowiada się interesująco bo właśnie planuję przesiadkę na nowy sprzęt już z 10.
    Udało mi się przeskoczyć 8 bo przesiadka będzie z 7 na którym pracujd obecnie :) więc sam niedoświadczyłem potrzeby zmian przyzwyczajeń z uwagi na brak menu start w 8 a słyszałem od innych użytkowników że nie było to takie proste - do ogarnięcia oczywiście ale wymagało odrobiny czasu i zmian nawyków.
     
  6. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    @Verix.pl przy przesiadce polecam wymienić dysk na SSD jeśli tego jeszcze nie zrobiłeś. Dopiero wtedy komputer jest szybki :)
     
  7. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Zapewne jak Microsoft popracuje nad kwestią udostępniania danych z komputera i ich przesyłania do swoich baz, to i my dostaniemy aktualizację :) Póki co nie zapowiada się prędko.

    Nie mniej udało mi się nad tym systemem trochę posiedzieć, jako użytkownik Kowalski i od strony funkcjonalno wizualnej jestem zachwycony. Ale w porównaniu do wcześniejszych edycji, patrzę na niego jako nie tylko Windows ale po prostu system Microsoftu.

    Windows od momentu kiedy kafelki z telefonu zostały przeniesione na komputer, jest dla mnie po prostu a może i aż, systemem Microsoftu. Nie Windowsem. Dostępnym dla każdego, kto zdecyduje się na dowolne urządzenie z ich stajni, lub stajni firmy, która ten system, w dowolnej postaci (telefon, tablet, komputer) udostępni. Widzę ogromy potencjał w Continuum (chociaż to trochę inna bajka i pewnie bardziej przydatna w firmie niż domu) i widzę wielki, zsynchronizowany system wymiany informacji. Market świetnie uzupełnił Windowsa o to, czego widgety dały tylko namiastkę w 7. Skoro więc dążymy do upraszczania wszystkiego, to Windows zrobił to świetnie, podczas gdy Google i iOS nadal daje nam tylko ikonki. Tak. Są widgety, ale nie tak idealnie skomponowane z systemem jak w Windowsie.

    Szczerze, średnio interesuje mnie teraz wydajność czy dostępność aplikacji, chcę cieszyć oko, ale nie lubię, gdy idzie to w parze z kompletną bezużytecznością (jak super błyszcząco rysujące się plastiki w telewizorze, który po jednym wytarciu kurzu wygląda jakby stał 5 lat bity i kopany).

    Do tego znając jeden system, znam system wszystkich dostępnych urządzeń. Nie wspominając już o powiązaniu mojego konta chociażby z konta XBOX. Fakt, że nagle się okazuje, że wszędzie jest to samo, tak samo. No ale czas na różnorodność był 5 lat temu jak Android zdobywał szczyty popularności. Teraz w modzie są multikonta, a skoro mam takie, to po co mi 10 różnych widoków...

    Nadal jednak jestem zdania, że ten system powinien być od początku do końca bezpłatny. Dla każdego, poza firmami oczywiście. Microsoft odbije wszystko na Markecie i licencjach firmowch, popularność systemu, wzrośnie do takiego stopnia, że koszty licencji zwrócą się z nawiązką z dodatków, jakie będzie można instalować. Fakt, że mikropłatności za pierd***y też nie są fajne, ale prowadzą do personalizacji systemu. A w końcu chcemy być wyjątkowi.
     
  8. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    @Grzesiek no tego po Tobie się nie spodziewałem :D uległeś opiniom niepotwierdzonym głoszonym przez nie znające tematu osoby dotyczącej udostępniania naszych danych :D
    Jeśli podczas instalacji odznaczymy wszystko, żadne dane nie są wysyłane gdziekolwiek, 10 nie jest w żaden sposób gorsza pod tym względem niż 7 czy 8. Sprawdziłem to na routerach i nie ma niebezpiecznego ruchu z komputera do sieci :D
     
  9. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Pewnie tak, bo nie śledzę tych tematów, tyle wiem ile sprawdziłem i ile przeczytałem i pogadałem.

    Np. z jednej strony ciekawostką jest to udostępnianie sieci znajomym, bez podawania danych dostępu. O czym warto pamiętać, chociaż nie ma to teraz znaczenia.

    Kilka osób/znajomych którzy zagłębili się temat i uczestniczyli w testach, twierdzi, że dane są wysyłane a wyłączenie tego wszystkiego nie sprowadza się jedynie do odhaczenia ptaszków. To tak jak te konsole firmy XYZ co niby robiły zdjęcia z sensora ruchu i przesyłały dalej. Ale... mieliśmy dyskutować
     
  10. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Też zrobiłem testy logując ruch na serwerach i sprzętowych routerach zanim wprowadziłem 10 do firm. Nie udostępnia ona więcej danych niż 7 czy 8 :) A przy kilku zmianach nie udostępnia nic z tym, że wtedy jest nieco ograniczona co mnie w sumie nie dziwi :)
    Nie ma się co bać :) jeśli dodatkowo używasz androida to zobacz ile ten rzeczy wysyła :)
     
  11. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    @TheL nie wiem jak tam to sprawdzałeś, ale wiele portali krzyczy, że 10 śledzi wiele rzeczy. Zebrane dane nie muszą być wysyłane przecież non stop tylko raz dziennie. Ale tak jak powiedziałeś, sądzę, że Android i Chrome na PC wysyła znacznie więcej danych. Tak samo Facebook. Każdy sporo zbiera bo informacje to $$$ :)

    A co do wprowadzenia 10 w firmach - ja wolę poczekać aż system dojrzeje nieco. Póki 7 i 8 mają support od producenta to nie śpieszy mi się z migracją.
     
  12. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    mam pełne logi z routerów, serwera itd i wiem co mi w sieci piszczy, tak oto to sprawdziłem :D
     
  13. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    to czemu "inni" krzyczą, że jesteśmy szpiegowani?
     
  14. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    krzyczą bo chcą być głośni :) 10 nie jest gorsza pod względem przesyłanych informacji niż inne systemy.
    Po za tym jeśli włączymy sobie wysyłanie danych o lokalizacji, korzystamy z map itd, wtedy owszem o wiele więcej danych jest wysyłanych, a wiele osób dane lokalizacyjne ma włączone.
    Nie ma co demonizować i krzyczeć na ten system. Jest on o wiele bezpieczniejszy niż poprzednie wersje i wbrew pozorom nie mniej (tu śmiałbym powiedzieć nawet, że bardziej) bezpieczny niż wiele klikanych linuksów instalowanych "jak leci" bez jakichkolwiek ustawień.
     
  15. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Nie ma czegoś takiego jak klikalny Linuks :) Linuks to kernel, tylko i wyłacznie. System to dystrybucja linuksa, która klikalna nie jest. Klikalne może być ewentualnie doinstalowane środowisko graficzne jak KDE, GNOME i inne. Co do samego bezpieczeństwa linuksa, to jeśli mamy na uwadze te najpopularniejsze dustrybucje, są one instalowane z podstawowymi zabezpieczeniami konfigurowanymi standardowo przez dystrybutora Debiana, Slackware, Ubuntu, Knopixa, Gentoo, Mandriva, Red Hata, czy jakiegokolwiek innego. Kompilując środowisko graficzne samodzielnie z pakietów źródłowych sam powinieneś o takie podstawowe zabezpieczenia zadbać.

    Jeśli mam być szery to, dla 99,99% użytkowników Windowsa zabezpieczenie systemu sprowadza się do instalacji programu antywirusowego. Sam goły windows, że tak powiem nie ma żadnych zabezpieczeń z mojego punktu widzenia i nie ważne czy win 95, czy najnowszy win 10 :]

    Co prawda początkujący użytkownicy linuksa postępują dokładnie tak samo, jednak tu wygląda to troche lepiej jako, że sporo dystrybucji udostępnia graficzną nakładkę na iptables. Faktem jest jednak, że zarówno windows jak i linuks może stać się szybko np. elementem jakiegoś botnetu jeśli nie zadbamy sami o dodatkowe zabezpieczenia :)

    Co do samego zbierania informacji przez producentów systemów bez naszej wiedzy ... to przecież wszystko dla naszego dobra i wikęszego bezpieczeństwa jak się tłumaczy ludziom ;)
     
  16. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Jeśli chodzi o samo nazewnictwo to nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy słowo Linux odnosi się do samego jądra czy do Całego systemu, tu zdania są podzielone.
    Klikalny Linux to dystrybucja instalowana razem ze środowiskiem graficznym. Głównie dotyczy to wersji desktop. Co innego wersje Server gdzie środowisko graficzne jest w większości przypadków nie instalowane podczas standardowej instalacji systemu.
    Nadal podtrzymuję moje zdanie dotyczące bezpieczeństwa. Sam wiesz, że często wersje ISO danej dystrybucji zawierają pakiety dość stare i często już z wykrytymi dziurami. Myślisz, że każdy klikacz instalujący Linuxa od razu zaktualizuje pakiety czy całą dystrybucję?
    Windows 10 wbrew pozorom jest bezpiecznym systemem jeśli chodzi o samo korzystanie uważne. Co innego jeśli instalujemy wszystko co popadnie, wtedy łatwo o jakiś śmieć.
    Znam osoby nie mające nawet antywirusa używające komputera wyłącznie do poczty i office którym nic z systemem się nie dzieje, znam osoby mające wszelkiej maści antywirusy których systemy wyglądają jak sito i są zawirusowane wszystkim co możliwe. Wszystko tu zależy od świadomości i użytkowania komputera.
     
  17. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Twórcą tego pojęcia był sam Linus Torvalds, jest to połączenie słowa Linus oraz Unix na bazie którego powstało pierwsze jądro tej dystrybucji. Linus nigdy nie zajmował się tworzeniem dysrybucji, a właśnei jądra systemu. Rozszerzeniem tego tworu jest Linux Is Not UniX . Tyle Histori

    Prawdą jest, że użytkownicy systemu wykorzystującego to jądro linux, linuksem zaczęli nazywać sam system, to rodzi jednak wiele nieporozumień, bo np. taki Debian dystrybuowany jest także z innym jądrem prócz linux, jak kfreebsd-amd64 - jądro free BSD, więc jest to dalej linuks, czy tez już nie jest? Android natomiast także posiada jądro linux, więc jest to linuks, czy tez nie jest?

    Sorki za pisanie raz linuks, a raz linux ale pierwszego starałem się używać jako spolszczenia do wszystkiego prócz jądra, a drugiego w oryginale do nazwy jądra właśnie.
     
    Ostatnia modyfikacja: 19 Luty 2016

Poleć forum znajomym