1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Sklep przekracza parametry bezpieczeństwa serwera - zablokowanie sklepu

Dyskusja w 'Sklep internetowy eSklep' rozpoczęta przez użytkownika Oytam.p, 13 Kwiecień 2017.

Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.
  1. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Spotkała nas następująca sytuacja, mianowicie
    403 Forbidden
    Blokada administracyjna, prosze o kontakt z biurem obslugi klienta.

    Jest to komunikat po wejsciu w Panel Administracyjny oraz na stronę sklepu.


    Kupując usługę Click Shop Premium, w opisie usługi mamy napisane - Ilosć produktów - bez limitu, Transfer - bez limitu, jednak się okazuje, że to nie do końca prawda, gdyż wyłączono nam sklep z dnia na dzień, bez wcześniejszego jakiegokolwiek uprzedzenia, że coś takiego może nastąpić, nie mamy dostępu do Panelu Administracyjnego, w tym momencie nie mamy jak poinformować klientów o wysyłce ani nawet zrobić wysyłki.


    Po kontakcie z BOK, powiedziano, że przekroczyliśmy parametry bezpieczeństwa i jedyna opcja dla nas to przeniesienie sklepu do innego uslugodawcy lub dopłacenie 2700 zł i wykupienie serwera dedykowanego.
    Poinformowano nas również, że zwiększył się nam prawdopodobnie ruch na sklepie ze względu na okres przed świąteczny, co jest nie prawdą, gdyż ruch się w ogóle nie zwiększył, a wręcz przeciwnie w porównaniu na przykład do grudnia zeszłego roku spadł.

    Niestety za każdym razem dostajemy sprzeczne informacje z BOK, każdy mówi nam coś innego i mam wrażenie, że jesteśmy zbywani. Do tego poinformowano nas, że problem będzie rozpatrzony po świętach, co dla nas jest już lekką przesadą i paranoją, bo to raptem będzie dopiero we wtorek, a dzisiaj mamy czwartek.

    O jakie parametry bezpieczeństwa chodzi i czy naprawdę mogliśmy je przekroczyć tak z dnia na dzień, w jednym momencie, że nie można nas było o tym wcześniej poinformować, jakoś byśmy reagowali?
     
  2. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Nadmienię, że zajętego miejsca na sklepie mamy 6%, dlatego pytam o jakie parametry bezpieczeństwa chodzi?
     
  3. oscar2000

    oscar2000 Praktyk

    Wiadomości:
    33
    Docenione treści:
    2
    przenieś się do shopera oni cię tak nie oleją , i pamiętaj że to shoper jest pierwszy a clickshop oparty jest na shoperze wszystkie nowości i poprawki masz jako pierwszy a nie po 3-5 miesiącach od shopera .
     
  4. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Ciąg dalszy naszych kłopotów ze sklepem i z Obsługą Klienta, koniecznie chcą nas naciągnąć na serwer dedykowany. Cały dzień wczoraj walczyliśmy z Obsługą Klienta, która notabene jest naprawdę, łagodnie rzecz ujmując na bardzo niskim poziomie.
    Każdy nam mówił co innego, niczego się nie można dowiedzieć, oczywiście sklep jest dalej zablokowany, nie możemy zrobić wysyłki, a Klienci czekają na swoje paczki.
    Ostatnią wiadomość jaką dostaliśmy, to to że przekroczyliśmy parametr CPU, a ja się pytam jakim cudem to się mogło stać i to tak nagle, że nie można nas było poinformować nawet wcześniej? Jeśli w ogóle taki problem występował, bo już przestaliśmy ufać w to co nam mówią.
    Żadnego wzmożonego ruchu na stronie nie zauważyliśmy nawet.
     
  5. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Moje następne pytanie, jak my ze swojej strony możemy to sprawdzić, czy istnieje jakiś sposób? I co ewentualnie mogło być przyczyną przekroczenia tych parametrów?
     
  6. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @Oytam.p sprawdziłem przed chwilą historię kontaktów i potwierdzam, że Twój sklep internetowy znacznie przekracza parametry bezpieczeństwa serwera fizycznego, na którym znajduje się sklep. Oznacza to, że jeśli dla Twojego konta przeznaczone jest X% zasobów, to Twój sklep przekracza te wartości kilkukrotnie. Może być to spowodowane bardzo dużą ilością użytych wariantów lub innymi elementami w sklepie, które powodują nadmierne zużywanie CPU (ang. Central Processing Unit, czyli główna jednostka przetwarzająca; czyli procesor).

    I to się zgadza. Możesz dodać nieograniczoną ilość produktów, możesz zużywać nieograniczoną ilość transferu. Zwróć jednak uwagę, że sklep internetowy znajduje się na serwerze fizycznym, czyli na maszynie, która ma określony procesor, określoną ilość pamięci itp. i każde konto Click Shop ma ustaloną ilość tych parametrów przeznaczoną dla jednego konta. W sytuacji, gdy sklep przekracza te parametry, istnieje zawsze możliwość ich zwiększenia, np. poprzez migracje konta sklepu na hosting dedykowany, który ma przeznaczoną większą ilość zasobów fizycznych.

    Twój sklep zostanie najprawdopodobniej dzisiaj odblokowany, natomiast szczegóły na ten temat przesłałem do Ciebie w wiadomości prywatnej na forum.

    Jest to najczęstsza przyczyna przekraczania parametrów bezpieczeństwa, jednakże nie musi ona dotyczyć Twojego sklepu. Stąd określenie "prawdopodobnie". Czy w ostatnim czasie nie dodawałaś do sklepu produktów z ogromną ilością wariantów lub czy może nie dodawałaś jakiś zewnętrznych skryptów lub integracji z zewnętrznymi serwisami? Mam wrażenie, że można szukać przyczyn w tym kierunku.
     
  7. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Problem właśnie polega na tym, że ostatnio na sklepie nie były prowadzone żadne prace, nie dodawaliśmy produktów z ogromną ilością wariantów ani żadnych zewnętrznych skryptów oraz nie integrowaliśmy niczego z zewnętrznymi serwisami, nic z tego co wymieniłeś nie było robione, dlatego właśnie jesteśmy zdziwieni tym co Państwo sugerują i też chętnie się dowiemy dlaczego tak się stało jak się stało? Gdzie leży dokładnie przyczyna? Bo skoro przekroczyliśmy dostępne wartości o ponad 1000%, to prace na sklepie musiałyby chyba być zakrojone na naprawdę dużą skalę, a tak jak wyżej wspomniałam nic takiego nie miało miejsca z naszej strony.
     
  8. oscar2000

    oscar2000 Praktyk

    Wiadomości:
    33
    Docenione treści:
    2
    a gdzie jest w umowie napisane ,że wyłączycie sklep jak przekroczy ileś procent cpu ?....
     
  9. oscar2000

    oscar2000 Praktyk

    Wiadomości:
    33
    Docenione treści:
    2
    teraz wszyscy co mają sklep na clicksopie i w tym ja mam sie zastanawiać kiedy wyłączycie znienacka mi sklep , dobrze że mam jeszcze jeden gdzie indziej i tam takich cyrków nie ma .... najlepiej wywalic komuś sklep na święta a po świętach jak będzie trochę czasu ktoś sobie przypomni ,że wyłączyli sklep tym się zajmie ... paranoja!!!!!
     
    Ostatnia modyfikacja: 14 Kwiecień 2017
  10. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @oscar2000 W opisywanej sytuacji na sklepie wyświetlany był komunikat 403. Poniżej postaram się przypomnieć co może oznaczać wyświetlanie błędu 403.

    Komunikat 403 może oznaczać przekroczenie timeout'u serwera. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być dostosowanie skryptu w taki sposób, aby czas jego wykonywania nie przekraczał ustalonych parametrów bezpieczeństwa lub zwiększenie dostępnych parametrów, aby skrypt mógł korzystać z większej ilości zasobów.

    W tym momencie sklep został już uruchomiony w taki sposób, że komunikat 403 nie jest wyświetlany. Następnie decyzja należy do użytkownika, czy będzie chciał korzystać ze sklepu w obecnej formie, czy może będzie chciał przenieść się gdzieś indziej.

    Więcej informacji o komunikacie 403: https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/blad-403-dlaczego-sie-pojawia/

    @oscar2000 szczerze Cię zapewniam, że nie ważne czy u nas, czy w innej firmie. To sytuacja związana z przekroczeniem zasobów zostałaby poprowadzona w analogiczny sposób.

    @Oytam.p sprawdź w jaki sposób funkcjonuje teraz Twój sklep i czekaj na kontakt z naszego Biura Obsługi Klienta w celu ustalenia szczegółów i podjęcia decyzji.

    Z uwagi na to, ze sklep został juz uruchomiony, ustawiam temat jako rozwiązany.
     
  11. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Dla nas ta sprawa nie jest rozwiązana, sklep został uruchomiony na serwerze dedykowanym w celu testów i to dopiero po naszej interwencji tutaj na forum. Do tego nasze opcje są następujące, dopłacić prawie 3000 tysiące złotych lub przenosić się gdzieś indziej, z tymże abonament mamy opłacony do listopada na home.pl czyli przepadłoby nam ponad 1000 zł.

    Po całym wczorajszym dniu spędzonym na telefonie podawano nam różne przyczyny, każdy mówi coś innego, że mamy za dużo produktów, że za dużo wejść w okresie świątecznym, itp., no to są chyba jakieś kpiny w tym momencie, chcielibyśmy dokładnie dowiedzieć się gdzie leży przyczyna, a nie że podjecie nam rozwiązania typu przenosiny i dopłacanie do serwera, bo to jest jawne zbywanie nas.

    Nie udzielono nam odpowiedzi co jest powodem przekroczenia tych parametrów, skoro powtarzam, nie byly prowadzone żadne prace na sklepie, nie było żadnych zewnętrznych skryptów i integracji nic z tych rzeczy. Ponawiam pytanie jaka jest przyczyna przekroczenia parametrów bezpieczeństwa, skoro z naszej strony nic nie było robione?
     
  12. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    To prawda paranoja i to nie jest niestety pierwszy raz kiedy spotykamy się z taką można nawet powiedzieć ignorancją ze strony home.pl jak się pojawia jakiś problem.
     
  13. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @Oytam.p wszelkie informacje, które mogłem przekazać na forum bez autoryzacji klienta zostały już Pani przekazane. Otrzymała Pani informacje na temat potencjalnych przyczyn oraz dostępnych możliwości. Uważam temat na forum za zamknięty, wszelkie pozostałe kwestie proszę wyjaśniać z Biurem Obsługi Klienta.

    W żadnym wypadku Pani nie ignorujemy, tylko chcemy pomóc rozwiązać kwestie z wykorzystanymi zasobami i zaproponować maszynę, która sprosta wymaganiom stawianym przez Pani sklep.

    Pozwolę sobie powtórzyć, że przyczyną może być ilość wariantów produktów. Jeśli ich ilość jest bardzo duża, to przy każdym załadowaniu karty produktu, sklep odpytuje bazę danych sklepu o wszystkie warianty danego produktu. Każde takie wywołanie powoduje wykorzystanie zasobów serwera fizycznego. Jest to najbardziej wiarygodna przyczyna sytuacji, w której wyświetlany był komunikat 403 na sklepie. Maszyna współdzielona moze nie sprostac temu w sytuacji, gdy duża ilość użytkowników stara się wyświetlić takie produkty.

    Pozostałe kwestie odnośnie dalszych decyzji, proszę wyjaśniać z Biurem Obsługi Klienta. Ja jako administrator forum.home.pl nie posiadam szczegółowej wiedzy na temat przedstawionej oferty oraz nie posiadam szczegolow technicznych na temat Pani sklepu. Próbuję Pani pomóc przekazując informacje na podstawie posiadanej wiedzy i doświadczenia.
     
  14. oscar2000

    oscar2000 Praktyk

    Wiadomości:
    33
    Docenione treści:
    2
    to co się będzie działo jam mam towar z wariantem gdzie ma 1000 cech ..... ? mam takiego nie sprzedawać ? sklep stanie dęba ?
     
  15. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Wszystko zależy od ilości wywołań takich produktów. Jeśli ilość wizyt w sklepie jest duża i odwiedzający wywołują podstrony z produktami z dużą ilością wariantów, to hosting współdzielony może tego po prostu nie wytrzymać. Przykładowo, XXX sztuk użytkowników odwiedzających stronę sklepu wywołuje w tym samym czasie strony z produktami, w takiej sytuacji każdy z tych użytkowników odpytuje serwer o te produkty i powinien otrzymać na podstronie również informacje o dostępnych wariantach.

    Z uwagi na sytuacje związane z przekraczaniem zasobów serwera, na prośbę naszych klientów, umożliwiliśmy przenosiny takich sklepów na hosting dedykowany (wcześniej nie było to możliwe). Na forum.home.pl można nawet znaleźć tematy sprzed kilkunastu miesięcy, gdzie dyskutowaliśmy z takimi klientami na temat umożliwienia przenosin ich sklepów na hosting dedykowany.
     
  16. papux

    papux Laureat

    Wiadomości:
    402
    Docenione treści:
    114
    Jakie bzdury.
    Co nas klientów obchodzą wasze problemy techniczne?
    Płacimy za usługę premium i ma działać premium. To usługodawca powinien optymalizować serwery pod zasoby które zabierają sklepy bo są takie które biorą ich 1% a są takie co 1000% dlatego stosuje się kompensacje ruchu na serwerach i dostosowuje maszyny pod sklepy.
     
  17. oscar2000

    oscar2000 Praktyk

    Wiadomości:
    33
    Docenione treści:
    2
    zgadzam się w 100% co mnie obchodzi ten problem płace to wymagam , człowiek się dowiaduje jak mu wyłaczą sklep ,że ma rzygnąć parę tysięcy bo usługodawca sklepu założył sobie ,że ty będziesz miał mary ruch ( obroty ) na sklepie a cpu przekroczysz w okresie np. świątecznym gdzie ma największy ruch i zarobek wyłączą ci sklep ... a kto odpowie za straty ? takich informacji nie ma w umowie !!! dobrze ze mam u was tylko pierdoły a poważne rzeczy już dawno przeniosłem do shopera , i nie narzekam już na powolność sklepu . ciekawe kiedy wprowadzicie do sklepu zabezpieczenie reCAPTCHA co teraz weszło do shopera .
     
  18. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    home.pl udostępnia równe ilości zasobów wszystkim użytkownikom. Nie ma wyjątków, że jeden dostanie więcej, drugi dostanie mniej. Oczywiscie stosujemy jak to nazwales kompensacje ruchu, ale tylko w sytuacjach naglego i chwilowego skoku zuzycia zasobow. W sytuacjach, jeśli klient systematycznie przekracza ilość zasobów przeznaczoną na jego usługę, np. o ponad 1500%, to powinien liczyć się z koniecznością zwiększenia ilości tych zasobów. Powod jest prosty: zuzywanie takiej ilosci zasobow wpływa na sklepy innych naszych klientów znajdujących się na tej samej maszynie, którzy nie są niczego winni.
     
  19. Oytam.p

    Oytam.p Zaglądacz

    Wiadomości:
    13
    Docenione treści:
    0
    Ja również pozwolę sobie powtórzyć, że nie dodawaliśmy od kilkunastu dni żadnego nowego produktu, szczególnie takich w których ilość wariantów jest bardzo duża i do tego ilość wizyt w sklepie nie była duża, w tym okresie nam spadła nawet. Jakoś w okresie przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy dwa razy więcej wizyt i nie było takiego problemu więc nie rozumiem całej sytuacji, szczególnie, że nie dostaję od Państwa żadnych konkretnych powodów zaistniałej sytuacji, nie wspomnę już o wyłączeniu sklepu bez jakiegokolwiek wcześniejszego powiadomienia nas o tym.

    Po drugie jeśli kupując sklep Premium, w ofercie macie napisane ilość produktów - bez limitu, to dla mnie samo przez się rozumie, że dotyczy się to również ich wariantów, bo chyba trudno wystawiać ubrania czy buty bez rozmiarów i kolorów. Jeśli tak rzeczywiście jest, że ilość produktów jest bez ograniczeń, ale już wariantów nie, to dla mnie to jest po prostu jawne wprowadzanie Klienta w błąd.

    Trzecia rzecz to Biuro Obsługi Klienta, wczoraj cały dzień wydzwanialiśmy, próbując się dowiedzieć co i jak i dlaczego i nie udało się nam uzyskać żadnych informacji, każdy mówił coś innego, zbywano nas i ignorowano, a wręcz próbowano wcisnąć dedykowany serwer, powiedziano nam, że sklep zostanie włączony dopiero po świętach i to dopiero jak dopłacimy 2700 zł. i to specjalnie dla nas. Dlatego nie mamy zaufania już do pracowników BOK-u i dziękuję Panu za pomoc, ale naprawdę ani od Pana ani pracowników BOK-u nie uzyskujemy wiarygodnych informacji gdyż powtarzam już któryś raz:
    1. Ruch na stronie nie był duży, wręcz mniejszy w porównaniu do poprzednich miesięcy
    2. Nie dodawaliśmy nowych produktów od kilkunastu dni.
    3. Nie dodawaliśmy produktów z dużą ilością wariantów - w gruncie rzeczy nie wiemy co dla Państwa znaczy duża ilość wariantów?
    4. Nie integrowaliśmy z zewnętrznymi serwisami
    5. Nie dodawaliśmy żadnych zewnętrznych skryptów

    Jak Pan widzi, chyba w takim układzie problem leży gdzieś indziej i my chcemy się dowiedzieć gdzie?
     
  20. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Niestety nie mam dostępu do Pani sklepu, gdyż autoryzacja klienta na forum jest niemożliwa. Przekazalem informacje na temat potencjalnych przyczyn występowania błędu 403, ktore wystepuja najczęściej w takich sytuacjach. Faktem jest, ze Pani usługa przekraczała parametry serwera, które cały czas byly przez nas automatycznie zwiększanie (robimy to z myślą o klientach, u których wzrost zuzycia zasobow jest chwilowy). Informacje o konieczności zwiększenia parametrów serwera otrzymała Pani od nas w sytuacji, gdy zużycie parametrów serwera utrzymywało się na stałym poziomie, które przekraczało kilkunastokrotnie dopuszczalne normy. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby Pani sklep został uruchomiony już dzisiaj. Pozostawienie sklepu w poprzedniej konfiguracji powodowałoby dalsze spowolnienie sklepów innych naszych klientów, którzy tych parametrów nie przekraczali. Z mojej strony to wszystko, zapraszam do kontaktu z Biurem Obslugi Klienta, aby uzyskać wiecej szczegółów.
     
Status tematu:
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Poleć forum znajomym