1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

Rejestracja Rejestracja domeny .uk - odmowa?

Dyskusja w 'Domeny' rozpoczęta przez użytkownika andrzej.kurt, 10 Marzec 2015.

  1. andrzej.kurt

    andrzej.kurt Początkujący

    Wiadomości:
    5
    Docenione treści:
    0
    Dzień dobry, zarejestrowałem i opłaciłem domenę z rozszerzeniem .uk jednak rejestracja nie doszła do skutku i otrzymałem informację, że wpłata zostanie zwrócona, ponieważ nie jestem właścicielem domeny z rozszerzeniem .co.uk

    Zaskoczyło mnie to, przecież to są dwie różne domeny, tak jak .pl i com.pl. Czy ktoś może rozwinąć ten wątek i wytłumaczyć mi o co dokładnie chodzi?
     
  2. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Rozszerzenie domenowe .uk to narodowe rozszerzenie Wielkiej Brytanii. W chwili obecnej, domena możliwa jest do rejestracji, zarówno przez firmy jak i osoby fizyczne. Rejestracja ta, ma jedno zasadnicze ograniczenie: pierwszeństwo do rejestracji domeny z rozszerzeniem .uk ma właściciel domeny z rozszerzeniem .co.uk.

    Jeśli chcesz rejestrować domenę .uk, upewnij się, że domena .co.uk należy także do Ciebie.

    Jeśli domena .co.uk o wybranej nazwie nie jest zarejestrowana, pozostaje w puli nazw wolnych, wtedy użytkownik może zarejestrować zarówno adres z rozszerzeniem .uk jak i co.uk.

    Ważne! Powyższy opis, dotyczy tylko rejestracji domeny .uk o tej samej nazwie, co istniejąca już domena z końcówką .co.uk. W odwrotnym przypadku, właściciel wcześniej zarejestrowanej domeny .uk, nie ogranicza możliwości zakupu innym użytkownikom, domeny z rozszerzeniem .co.uk.

    Warto podczas rejestracji domen, pomyśleć o zakupie obydwu rozszerzeń. Jeśli jednak zależy Ci na danej rejestracji, warto pamiętać, że pierwszeństwo do rejestracji domen .uk, właścicielom domeny .co.uk przysługuje przez 5 lat od chwili ich rejestracji. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że domena .uk będzie jeszcze dostępna do rejestracji w przyszłości.

    W związku z Twoim zgłoszeniem w tym wątku, zapewne dokonałeś rejestracji domeny, której odpowiednik z rozszerzeniem .co.uk należy do innej osoby/firmy. Na etapie rejestracji jest to weryfikowane, także przez naszych pracowników. W związku z tym, wykonana wpłata została cofnięta, a rejestracja nie doszła do skutku.

    Główny rejestr domen .uk: www.nominet.org (znajdziesz tu niezbędne regulaminy oraz procedury rejestracji domen .co oraz .co.
    Podstawowe informacje dot. rejestracji domen narodowych w home.pl: https://home.pl/domeny/rejestracja/domeny-narodowe
     
  3. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Uzupełniając informacje, w przypadku wątpliwości dot. praw pierwokupu domeny z rozszerzeniem .uk, możemy taką informację sprawdzić na stronie:

    Wynikiem sprawdzenia będzie wskazanie przez system adresu domeny, której właściciel ma pierwszeństwo zakupu domeny z rozszerzeniem .uk

    Posiadanie domeny z rozszerzeniem .co.uk daje pierwszeństwo nad pozostałymi końcówkami, chyba, że Nominet wskaże inaczej. W tej sytuacji wątpliwości i pytania prosimy kierować bezpośrednio do głównego rejestru - firmy Nominet.
     
  4. blokada-konta1

    blokada-konta1 Stały bywalec

    Wiadomości:
    43
    Docenione treści:
    1
    co się stanie gdy ktos najpierw kupi .uk
    a potem ktoś inny kupi .co.uk, może rościć prawa do .uk?
     
  5. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    W tej sytuacji, postępowanie będzie dokładnie takie samo, jak dla innych nazw domenowych. Jeśli właściciel domeny .uk stwierdzi że właściciel domeny .co.uk w jakiś sposób narusza jego wizerunek, zgłasza ten fakt np. do Nominetu.

    Nie ma rezerwacji ani pierwszeństwa na domeny .co.uk.

    Zgodnie z podaną wyżej informacją:


     

Poleć forum znajomym