1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Foldery na SPAM

Dyskusja w 'Zabezpieczenia antyspamowe' rozpoczęta przez użytkownika box, 9 Czerwiec 2016.

  1. box

    box Początkujący

    Wiadomości:
    9
    Docenione treści:
    0
    Na koncie Personal Email mam 3 foldery na SPAM tj.:
    - SPAM,
    - confirmed-spam,
    - confirmed-ham.
    Do czego są te dwa dodatkowe foldery i jak je usunąć, żeby po chwili znowu nie pojawiły się na koncie?
     
  2. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    jako, że sam mam tak dużo folderów, że nie wiem które tam były zawsze które nie, to mogę tylko powiedzieć, że możesz wyłączyć ich subskrypcję i nie będziesz ich widział. Możliwe, że tworzą się po użyciu jakiegoś klienta pocztowego, ale w sumie też je mam
     
  3. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Folder SPAM nie zawiera dodatkowych podfolderów. Nie ma też alternatywnych folderów czy podziałów. Foldery o których piszesz @box to foldery utworzone przez Program pocztowy z którego korzystasz do obsługi poczty. Prawdopodobnie aplikacja posiada mechanizm segregacji wiadomości lub własne dodatkowe reguły dla SPAMU.

    Po stronie serwera nie skasujesz tego, gdyż program każdorazowo będzie je odnawiał. Poszukaj w ustawieniach aplikacji konfiguracji: synchronizacja folderów poczty (lub coś podobnego).

    W Poczta.home.pl (jeśli korzystasz) możesz wejść w Ustawienia --> Poczta --> na dole jest opcja Zmień subskrypcje IMAP, foldery powinny być tam widoczne i można je odhaczyć. Nie wiem czy znikną całkiem, ale na pewno przestaną synchronizować się (o ile coś do tych folderów trafia).
     
  4. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    To są systemowe foldery dla opcji oznaczania wiadomości jako SPAM i nie-SPAM - oznaczone wiadomości są do nich kopiowane, a potem na bazie zawartych tam wiadomości aktualizowane są filtry antyspamowe.
     
  5. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Ok. casar ma rację, te foldery są widoczne w starym systemie pocztowym (starapoczta.home.pl) przez co programy pocztowe mogą je faktycznie synchronizować. W nowym systemie nie są widoczne a ich subskrypcja jest wyłączona domyślnie. Ich aktywność związana jest z przyciskiem SPAM, czyli zgłaszaniem wiadomości jako SPAM co dalej jest przesyłane do mechanizmu, który zbiera informacje i na ich podstawie buduje część filtrów.

    Jeśli je widzisz w programie pocztowym, możesz spokojnie usunąć ich subskrypcję.
     
  6. box

    box Początkujący

    Wiadomości:
    9
    Docenione treści:
    0
    Problem w tym, że ani w programie pocztowym na komputerze, ani w telefonie nie mam opcji wyłączenia subskrypcji dla folderów. Czy to są foldery tworzone przez nową, czy starą pocztę? Czy jest jakiś sposób, żeby je usunąć?
     
  7. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    Interfejs poczty nie ma tu znaczenia - są systemowo tworzone. Ich usunięcie nie jest zalecane i raczej nie powinno być możliwe z poziomu żadnej aplikacji.

    Nie spotkałem jeszcze desktopowej aplikacji, która nie miałaby ustawień subskrypcji folderów via IMAP. Z czego dokładnie korzystasz?
     
  8. box

    box Początkujący

    Wiadomości:
    9
    Docenione treści:
    0
    Mail na macOS. Oprócz 3 folderów na spam, ostatnio home.pl dodał mi jeszcze folder Archiwum, którego nie mogę przemapować na folder Archive, w którym mam archiwum z kilku lat.
     
  9. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Spam i Ham najczęściej wykorzystuje się do uczenia tzw. filtrów Bayesa, oczywiście jako foldery w kliencie pocztowym nie powinny być one widoczne :] Nie usuwaj tego, nie usuwaj z nich wiadomości. Jak sugerował Grzesiek, wyłącz je tylko w konfiguracji klienta pocztowego, aby się nie pokazywały. Dobrze wyuczone filtry Bayesa są w stanie prawidłowo filtrować pocztę w 99,9% w najbardziej korzystnych warunkach (średnio i tak jest to powyżej 90%), do tego jednak potrzebują próbek maili, które masz w tych folderach. Same filtry zaczynają jakkolwiek działać dopiero po zebraniu danej ilości takich próbek dla spamu i hamu - np. 500 dla spam i 500 dla ham. Czym ich więcej, tym lepiej te filtry działają.
     
  10. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Tak, te foldery są folderami naszego mechanizmu, który uczy się, a za którego działanie odpowiada przycisk SPAM w Poczta.home.pl.
     

Poleć forum znajomym