1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Autoinstalator aplikacji w home.pl i joomla

Dyskusja w 'Sugestie i zgłoszenia' rozpoczęta przez użytkownika Hiram, 21 Kwiecień 2016.

  1. Hiram

    Hiram Bywalec

    Wiadomości:
    19
    Docenione treści:
    1
    Przyznam,że nie bardzo rozumiem politykę home w sprawie joomli. Rozmawiałem ostatnio z konsultantem na temat dlaczego jest ona bez przerwy aktualizowana do wyższej wersji. Usłyszałem ,że chodzi o bezpieczeństwo. Nie jest tak, każdy wyższy poziom joomli powoduje brak dodatków ,komponentów,modułów do nowszej wersji. Skutek jest taki,że instalujemy te najczęściej te do joomla 3 gdy tym czasem joomla na home już przekroczyła 3,5. Spada zatem bezpieczeństwo bo te joomle są rozwojowe i nie w pełni stabilne. Ponadto dodatki w niższej wersji udaje się zainstalować czasami ale z błędami w 70% przypadków.. Jest to działanie co najmniej szkodliwe dla klienta który chciałby mieć stabilną wersje dla kilku serwisów czyli kilka instalacji o tym samym numerze a instalowanych w różnym okresie czasowy. Jeśli jest zatem wygodny autoinstalator dlaczego nie wprowadzicie aktualizacji raz w roku. Wszystkim się wtedy poprawi nastrój. i wzrośnie satysfakcja , co mam nadzieje oprócz kasy też ma home na uwadze.
     
  2. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    @Hiram i tu zaskoczyłeś mnie tym postem, dlatego, że o ile Ty pytasz dlaczego jest aktualizowana Joomla (czy inne CMS) do wyższej wersji, to z kolei kiedy my mamy jeszcze niższą wersję, przykład z głowy 3.5 gdy wyszła już 3.6 to pojawiają się pytania dlaczego jeszcze nie ma wersji 3.6 u nas :)

    Fakt, że w tej chwili CMS zmieniają się dynamicznie, nie wszystkie, ale wybrane. Podobnie jak ze wszystkim, czy to PHP, czy jakimiś innymi bibliotekami/oprogramowaniem, które wrzucamy na serwer, zawsze brana jest pod uwaga ich stabilność, kompatybilność, poprawność działania w środowisku testowym, produkcyjnym. Wprowadzamy zmiany samodzielnie (mamy w końcu własne oprogramowanie dla serwerów, własny panel, jesteśmy niezależni), dzięki czemu możemy więcej, ale też więcej robimy i testujemy sami. To też daje nam o wiele większe możliwości w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa, bo zbudowaliśmy to od zera i przez 18 lat... skutecznie ten model świadczenia usługi się sprawdzał. Wiele osób tego może nie doceniać i trzeba wtedy pokazać, jakim zagrożeniem jest np. korzystanie z globalnych rozwiązań, gdzie każda luka w oprogramowaniu od razu staję się... globalną informacją.

    Każda zmiana jest wdrażana globalnie (w tym wypadku mam na myśli nasze maszyny), w nielicznych przypadkach partiami, sprawdzając zachowanie kolejnych serwerów w środowisku produkcyjnym.

    CMS są niestety oprogramowaniem zewnętrznym, które nie ma prawa nie działać, co najwyżej wymaga od nas sprawdzenia procesu instalacji, aby był w pełni poprawny i działał z autoinstalatorem (a to już obejmuje i proces instalacji, tworzenia bazy danych, przekazywania informacji).

    Więc stając w dyskusji ze zwolennikami nowszych wersji i ich przeciwnikami, jesteśmy tak naprawdę w kropce. Nie wiem co mogę odpisać Ci na to, poza tym że zapytam kierownika produktu o nasze stanowisko w tej sprawie. Pytaniem dodatkowym będzie czy chcemy/możemy udostępniać kilka wersji jednego CMS. Z drugiej strony musimy jednak pamiętać, że autoinstalator jest tylko i wyłącznie alternatywą dla instalacji CMS. Prostym rozwiązaniem dla każdego, kto może nie posiadać lub nie chce posiadać wiedzy o tym jak przebiega np. proces uruchamiania strony WWW.
     
  3. Hiram

    Hiram Bywalec

    Wiadomości:
    19
    Docenione treści:
    1
    Wyjaśnijmy sobie jedno. Ja nie jestem niezadowolonym klientem a jedynie nim bywam. Gdyby było inaczej nie gościł bym tutaj 8 lat. Spróbuj znaleźć szereg komponentów i modułów których sama instalacja nie zawiera dla najnowszej wersji... Fakt mam możliwość instalacji joomli samodzielnie tylko pytanie czy wersja serwera będzie wtedy pasować , jeśli uruchomię starszą instalacje. Jako pracownik czy też udziałowiec Home wiesz zapewne ,że się tak zdarzyło nawet z wersją z autoinstalatora. Wiem bo konferowałem na ten temat z konsultantami kilka lat temu ( dokładnej daty nie pamiętam). Oczywiście mogę stronę postawić na html, mogę użyć innego systemu zarządzania treścią jak i skorzystać z kreatora. Tylko wiesz jak idziesz do salonu kupić mercedesa w automacie ale chcesz inną tapicerkę a diler proponuje Ci fiata 125 tyle ,że własnie z Twoją wymarzoną tapicerką to chyba średnio go ocenisz... Ostatnio przynajmniej u mnie pojawiły się opcje wywołań przez booty w efekcie zablokowaliście mi stronę w pliku . Czyli plik robot.php nie posiada wyłączenia wywołań dla strony administracyjnej ale tak jest instalowany mimo jak twierdzisz sprawdzania.
     
  4. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Rozumiem o co Ci chodzi. I nie twierdzę że jesteś niezadowolony, chociaż masz do tego prawo. Cieszę się że jesteś w stanie to wyjaśnić, dlatego że i mi jest prościej to przekazać do weryfikacji.

    P.S. udziałowiec... ehhhh... :) (...) wracamy na ziemię :)

    Przekazuję temat dalej, może coś ciekawego się dowiem.
     
  5. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Wdrażanie nowego oprogramowania oznacza w praktyce zapewnienie dostęp do najnowszej, udostępnionej przez wydawcę wersji CORE aplikacji. Pluginy, templatki moduły to osobna kwestia, która jakby nie patrzyć nie jest zależna od nas.

    Nowe oprogramowanie to także nowe błędy, ale i poprawki bezpieczeństwa wcześniejszych rewizji. Weryfikacja kompatybilności wtyczek, bezpieczeństwa każdej wersji to znów monitorowanie for i oczekiwanie na reakcje autorów oprogramowania, w kwestii kolejnych poprawek czy samych zmian, jakie sugerują użytkownicy.

    Statystycznie przez CORE aplikacji następuje najczęściej nieuprawniony dostęp i np. wysyła SPAMU, dlatego ten element jest kluczowy chociażby z naszego punktu widzenia.

    Pisząc bardzo ogólnie i nawet bardziej prywatnie, niedoświadczony użytkownik ma zawsze dostęp do najnowszej wersji (autoinstalator), zaawansowany użytkownik instaluje wersję, którą chce i którą zna lub która jest przez niego oczekiwana.

    Z drugiej znów strony nie wszystkie aktualizacje wykonujemy od razu, po wejściu ich w "życie" ale o tym wspominałem wyżej. Musimy to wypośrodkować. Najprościej było by całkowicie zrezygnować z Autoinstalatora, ale nie taki jest nasz cel. Więc musisz/powinieneś/sugeruję Ci spojrzeć na to szerzej, tak jakbyśmy my na to patrzyli i oceniali nasze (czy innych usługodawców) działania.
     
  6. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Najgorszym co jest możliwe jest utrzymywać na swoim koncie joomle w starszych wersjach, narażamy się na duże konsekwencje takiej zabawy i jeśli zajmujemy się stronami na poważnie (nie wiem czy używanie joomli możemy uznać za zajmowanie się poważne) to MUSIMY aktualizować tego (jak i inne CMSy) do najnowszych możliwych wersji.
     
  7. Hiram

    Hiram Bywalec

    Wiadomości:
    19
    Docenione treści:
    1
    Nieprawda. Można aktualizować zabezpieczenia nie aktualizując wersji, Bardziej, najbardziej niebezpieczne jest instalowanie modułów , dodatków czy komponentów przewidzianych dla niższej wersji. Można całą instalacje wysypać. Nie ma bowiem dostępnych dla najnowszych wersji, używamy więc innych. W starszych wersjach było możliwe włączenie dodatku spuścizna który pozwalał instalować starsze dodatki. W nowych instalacjach tego nie ma. Nie jestem przeciwnikiem aktualizacji, ale nie jak tylko wyjdzie. Jest wiele poważnych stron na Joomla czy WordPressie i innych i nie rozumiem, dlaczego nie miało by się zajmować na poważnie.. Fakt gdybym był zawodowym webmasterem pewnie zwyczajnie przerabiał bym arkusze i kody źródłowe. Jednak nie do tego pomyślana jest joomla. Jestem użytkownikiem joomli od 8 lat i wiem co mówię.
     
  8. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    :) dlatego autoinstalator nie jest dla każdego... ale i ręczne instalacje mogą niejednego zgubić. Nie ma złotego środka :D
     
  9. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    i potem @Hiram okazuje się, że bardzo wiele instalacji jest zainfekowanych.
    Jest wiele poważnych stron na Joomli ? robionych przez pseudo profesjonalne firmy? :) Wszystkie znane mi firmy uciekają od Joomli które im właśnie takie "profesjonalne firmy" postawiły za grube pieniądze. Joomla owszem nadaje się aby postawić stronę domową/prywatną, ale i z tym trzeba uważać. Widziałeś jak dużo stron stoi na 1.5? widziałeś jak wiele z nich jest zainfekowanych? Sam pisałem kiedyś moduły dla Joomli i bez problemu dało się je poprawiać dla nowszych wersji jednak wg mnie jest to skórka za wyprawkę. Używanie Joomli w wielu przypadkach to jak używanie ogromnego kombajnu do zbioru szczypiorku z doniczki, może i się da, ale to bez sensu :)
    Obecnie jestem wręcz wrogiem Joomli, za dużo z nią miałem zabawy :)
     
  10. Hiram

    Hiram Bywalec

    Wiadomości:
    19
    Docenione treści:
    1
    No ale co mnie ma obchodzić,że Ty nie lubisz joomli i po co w takim wypadku zabierasz głos?? Nie lubisz ok, rozumiem. Ja lubie
     

Poleć forum znajomym