1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Kiedy HTTP/2 w Home.pl?

Dyskusja w 'WordPress, Joomla!, PHP, HTML, CSS' rozpoczęta przez użytkownika gielo2, 5 Wrzesień 2015.

  1. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Czy i kiedy HOME, ma w planach wdrożyć nowy, wydajniejszy protokół http/2 na swoich serwerach? Prawdę mówiąc, to z korzyścią było by to zarówno dla was, jak i klienta, a także internautów odwiedzających serwisy hostowane na HOME :)

    Oficjalnie wszedł on do użytku publicznego w Maju tego roku. Google także porzuciło rozwijany przez siebie SPDY właśnie na rzecz http/2.
     
    Ostatnia modyfikacja: 5 Wrzesień 2015
  2. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Ciekawy wątek poruszyłeś. Co ciekawe - znalazłem też krytyczne spojrzenie na HTTP/2.

    +++ (za)
    http://innpoland.pl/115515,internet...z-pierwszy-od-15-lat-dzieki-protokolowi-http2

    --- (przeciw)
    http://www.dobreprogramy.pl/HTTP2-t...zyc-uzytkownicy-niekoniecznie,News,61166.html

    --------------------------------------------

    Po ponad 16 latach od wydania dotychczas stosowanego protokołu HTTP/1.1, ukończono prace nad standardem Hypertext Transfer Protocol 2 (HTTP/2). 14 maja 2015r. IETF opublikowało finalną wersję specyfikacji.


    Moduł HTTP/2 dla serwera Apache dostępny jest jedynie w wersji testowej a autorzy innego popularnego serwera WWW – Nginx deklarują, że obsługa HTTP/2 pojawi się do końca 2015 roku.

    Aby skorzystać z możliwości HTTP/2 na kontach hostingowych należy posiadać certyfikat SSL.

    ---------------------------------------------

    Powyższe wiadomości są z 11 lipca 2015 roku. Przypomnę, że home.pl używa autorskiego rozwiązania - IdeaWebServer.
     
    Ostatnia modyfikacja: 5 Wrzesień 2015
  3. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Jest to zbyt ważna zmiana i wdrożenia tego protokołu uniknąć się nie da :) Co do artykułu na dobre programy, to piszą o wadach, które tak naprawdę żadnymi wadami nie są (no chyba żeby faktycznie za wady uznać ich pobożne życzenia, których nie wprowadzono w tym protokole, bądź brak większych zalet w tym z czego ludzie już korzystają dzisiaj, jak np. ssl/tls:) ), zresztą bagatelizowanie faktu (w moim odczuciu dość silne) , że protokół przyspiesza połączenia zagraniczne w dzisiejszej dobie wszechobecnej globalizacji jest wręcz komiczne. Co do Polski, to aż tak wielkiego problemu nie ma chociaż i na tym polu myślę, że obciążenie niektórych stron spadnie dzięki samym multipleksowaniu.

    Tak się składa, że obecnie każda bardziej popularna strona w Polsce jest odwiedzana także przez ludzi z zagranicy, pomijam strony wielojęzyczne, które są odwiedzane także przez anglików, szwedów, niemców, amerykanów, chińczyków itd. wielu Polaków mieszkających za granicą wchodzi na nasze serwisy najzwyczajniej. Obecnie firmy, czy też osoby prywatne, którym zależy na internautach z zagranicy zmuszeni są albo hostować stronę na wielu serwerach znajdujących się w odpowiednich lokalizacjach (głównie tłumaczone na angielski, francuski, szwecki, niemiecki, hiszpański), z których mają odwiedzających, albo korzystać z tak zwanego CDN jeżeli mają sporo odwiedzającej Poloni, a chcą uniknąć tzw Duplicate content (DC). W jednym i drugim wypadku są to rozwiązania dość drogie dla przeciętnego właściciela strony internetowej, przy czym często korzystając z CDN'a występują spore problemy z poprawnym wyświetlaniem strony w wielu przypadkach. Są także inne mniejsze problemy.

    Co do wad http/2, to myślę, że te prawdziwe jeśli istnieją uwidocznia się w ciągu najbliższych 2-3 lat. W tym czasie dobrze było by mieć możliwość korzystania z tego protokołu, ale jako opcja do włączenia dla strony w panelu administratora. Zdaję sobie sprawę, że niektórzy mogli by sobie jej nie rzyczyć na swojej stronie, czy też mogą zechcieć korzystać jedynie na wybranych stronach.

    Jak dla mnie, a przyznaję że jestem tym sam zainteresowany, aby taki protokół wdrożyć, komfortowe korzystanie z serwisów przez internautów z zagranicy z zastosowaniem tego protokołu leży w zasięgu ręki ich właścicieli. Obecnie, jak niedawno analizowałem czasy opóźnień w połączeniach z zagranicy nie wygląda to zbyt różowo. Internauta w Moskwie na przykład korzystający z łącza T1, musi często czekać na otwarcie się strony jakieś 40s. Podobnie wygląda sytuacja z Vancover w Kanadzie, czy LA w USA. W Europie czasy są niższe, najczęściej oscylujące w granicach 9--15s. Mowa o połączeniach dla jednej z moich stron hostowanych W Home :)

    Oczywiście są półśrodki, aby poprawić trochę komfort użytkowania dla ludzi z zagranicy jak cachowanie i ustawienie odpowiednich reguł Expires w .htaccess, jednak najpierw klient musi dana podstronę w ogóle otworzyć, a czekanie kilkanaście, czy też kilkadziesiąt sekund na pierwsze otworzenie strony nie każdemu jest na rękę :) Często też, przy tak dużych opóźnieniach rzędu kilkudziesięciu sekund strona nie ładuje się w całości.


    Teraz, jeżeli chodzi o serwery, to dla Apache jest już odpowiedni moduł (na razie w wersji testowej), dla NgInX także już coś jest jak czytałem niedawno. Prawdą jest że w oficjalnej wersji zostanie wprowadzony pod koniec tego roku :) Co do certyfikatów, to tak są one wymagane, co pewnie wymusi na usługodawcach internetowych obniżenie ich cen, a z czasem wręcz wliczenie ceny w cenę hostingu i dostarczanie ich zawsze razem z kontem hostingowym. Tak na marginesie to wasza konkurencja Hekko, ma już ten protokół na swoich serwerach wdrożony.

    Mam teraz takie pytanie jeszcze, otóż sprawdzałem sobie na jednej ze stron, czy serwer wasz ma włączony protokół SPDY i wyszło mi na to, ze ma. Teraz, czy wystarczy tylko podpiąć ssl i strona będzie z niego korzystać, czy trzeba dodatkowo coś jeszcze włączyć ?.
     
  4. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    @gielo2 myślę, że to co napisałeś, fajnie obrazuje też to dlaczego nie wszyscy rzucili się na http2 i kto tak naprawdę na tym skorzysta.

    Samo rozwiązanie ma wiele korzyści, kilka wad albo punktów, które być może nie docierają do mnie jako do użytkownika, a nie administratora.

    Bardzo ważne jest także to co napisał @Stau że home.pl używa autorskiego rozwiązania - IdeaWebServer. Nie piszę tego w kontekście tego, że jest to wadą, jak każdy system wymaga po prostu wprowadzenia zmian, dostosowując się do nowych "oczekiwań". Jak wszystko co pojawia się w sieci, tak i HTTP2 jest testowane także przez nas. Pamiętajmy, że jest to bardzo świeże, a co za tym idzie nie do końca znane. Jeśli Google pracowało z tym i w zasadzie na ich systemach/serwerach/stronach sprawdziło się, no cóż, pozostaje im gratulować i cieszyć się. Firmy hostingowe będą potrzebowały więcej czasu, ale i przemyślanych decyzji.
     
  5. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Dzięki za ten cały komentarz. Co do powyższego cytatu - z jakiego narzędzia korzystałeś?
     
  6. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Jestem zdania, że może nie od razu warto się na to rzucać, ale trzeba brać to pod uwagę. Dodatkowo jeśli taki gigant jak google implementuje dane rozwiązanie tym bardziej porzucając na jego korzyść to nad którym sam pracował musi oznaczać tylko to, że jest ono warte uwagi.
     
  7. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Dlatego sprawdzamy, wiemy że konkurencja nie śpi, ale też konkurencja korzysta z globalnych rozwiązań, które nie zawsze są tak bezpieczne jak autorskie.

    @gielo2 tak, prosimy o podanie nazwy narzędzia oraz opisu testu, co dokładnie sprawdzałeś. Mogę jedynie przypuszczać, że wynik testu związany był albo z aktywnością SSL (np. .home.pl) albo samym połączeniem HTTPS, nie mniej sprawdzimy to dokładnie.
     
  8. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Co do samego rozwiązania autorskiego to nie chcę się wypowiadać bo tu teoretycznie każdy takowe może sobie zrobić odpowiednio kompilując apacha :)
    Są plusy i minusy autorskiego rozwiązania i w Waszym przypadku jest jednak więcej plusów.
    Może warto uruchomić serwer testowy i udostępnić go pewnej grupie klientów aby sami się przekonali co i jak i wyrazili swoje opinie.
     
  9. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Poszukałem, popytałem i sprawdziłem. Przykładowo na podstawie testów wykonanych tym narzędziem: https://spdycheck.org faktycznie, wywołując np. adres serwer12345.home.pl test zwraca pozytywne wyniki. Efekt ten spowodowany jest wspomnianymi wyżej pracami testowo/wdrożeniowymi, a tym samym sprawdzaniem działania m.in. SPDY w środowisku produkcyjnym. Nie oznacza to jednak ani jego wdrożenia ani pełnego uruchomienia.

    Działania takie nie mają żadnych znamion ingerencji w strony klientów, ani też w działanie usługi. Co najwyżej wspomniane testy mogą dać wynik pozytywny, a same strony będą ładowały się np. szybciej. Pamiętajmy jednak o aktywnym połączeniu https://.

    W chwili obecnej jest to jednak wszystko co możemy w tym temacie napisać. Jak ze wszystkim, tak i z tym trwają testy.
     
  10. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam ale nie miałem wcześniej czasu :) Tak, korzystałem z spdycheck.org ale istnieją także wtyczki pod FF które pokazują z jakich funkcjonalności korzysta strona i serwer na jakim jest hostowana jak np. Wappalyzer. Pokazuje on że SPDY jest ale nie aktywny dla danej strony :).

    Taka mała uwaga jeszcze co do samego HTTP/2 w przeciwieństwie do SPDY nie wymaga on szyfrowanego połączenia HTTPS jednak i tak praktycznie wszystkie popularne przeglądarki wymuszają jego użycie na internautach jeśli strona korzysta z HTTP/2
     
  11. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Dodam tylko informacje, że w sierpniu 2016 roku była przeprowadzana globalna aktualizacja serwerów home.pl, która wprowadziła zmiany w ponad 300 komponentach, powiązanych z bezpieczeństwem, stabilnością, a także dodała nowe wersje znanych i dostępnych modułów.

    Oznacza to między innymi tyle, że wszystkie serwery w ramach hostingu współdzielonego oraz hostingu dedykowanego w home.pl obsługują standard http/2.

    Więcej informacji na ten temat publikowaliśmy na naszym blogu: https://blog.home.pl/2016/08/hosting-w-home-pl-z-duza-aktualizacja/
     
  12. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Bardzo dziękuję za informację :) Mam jednak jeszcze takie pytanko, czy sklep ClickShop w wersji Premium i serwer jaki jest w ramach sklepu dołączany także wspiera już http/2 ?
     
  13. Adam

    Adam Social Media home.pl home.pl Administrator forum

    Wiadomości:
    271
    Docenione treści:
    73
    @gielo2 Nie pozostaje mi nic innego jak odpowiedzieć TAK :)
     
  14. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Dzięki wielkie za informację. Jak już się mój szef zdecyduje no odpowiednie certyfikaty ssl, to na pewno skorzystamy. Szczególnie dla sklepu internetowego i być może dla stronki. ?Jeszcze raz bardzo dziękuję.
     

Poleć forum znajomym