1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

W TRAKCIE Kuriozalne wyniki wyszukiwarki Click Shop

Dyskusja w 'Sklep internetowy eSklep' rozpoczęta przez użytkownika Patrykos, 1 Wrzesień 2017.

  1. Patrykos

    Patrykos Początkujący

    Wiadomości:
    8
    Docenione treści:
    1
    Dzień Dobry

    Jestem tu Nowy, ale jak zauważyłem nie tylko ja mam taki problem (wybaczcie trochę długi post, ale chciałem to jak najbardziej uszczegółowić)…

    Czy ktoś mógłby się zając problemem wyszukiwarki wbudowanej w platformę Click Shop którą my jako klienci wstawiamy na strony naszych witryn, aby ułatwiać odwiedzającym wyszukanie konkretnej pozycji (towaru). Mianowicie głównym problemem jest interpretacja (algorytm) wyników wyszukiwania. Dla zobrazowania podam przykład na Naszym sklepie opartym na ClickShop Premium.

    http://www.prospersklep.pl/

    Produktem rozłącznik bezpiecznikowy (3P/400A) ENSTO SZ 41 posłużę się dla przykładu

    Wyszukując go w sklepowej wyszukiwarce po symbolu SZ41 (pisany bez spacji) – otrzymuje 3 wyniki z frazą w tytule SZ41

    Jak na poniższym fragmencie pierwszego print screenu (załącznik pierwszy.jpg)

    Adres URL ma następującą postać http://www.prospersklep.pl/pl/searchquery/SZ41/1/phot/5?url=SZ41


    Natomiast wyszukując ten sam produkt po symbolu SZ 41 (pisany ze spacją) wyszukiwarka kolokwialnie rzecz ujmując wariuje i wyświetla niezrozumiałą ilość wyników. Wyniki te są bardzo często niezwiązane z produktem, który wyszukiwarka powinna precyzyjnie znaleźć.

    Jak na poniższym fragmencie drugiego print screenu (załącznik drugi.jpg)

    Adres URL ma następującą postać http://www.prospersklep.pl/pl/searchquery/sz+41/1/phot/5?url=sz,41 (dlaczego spacja wpisana w wyszukiwarkę jest zamieniana na przecinek)

    Z moich obserwacji wynika, iż symbol produktu SZ 41 stanowi wtedy jakby dwa osobne wpisy i wyszukuje wszystko odrębnie z symbolem „SZ” i cyfrą „41” wg własnego nie zrozumiałego dla Mnie algorytmu.


    Jak można zaobserwować wpisanie SZ 41 ze spacją spowodowało wyświetlenie 2851 pozycji na 159 stronach

    Obecne działanie wyszukiwarki to tylko iluzja doprowadzająca ja widać na załączonych obrazkach do kuriozalnych sytuacji.

    Proszę o poważne potraktowanie tego problemu, ponieważ nie występuje tylko u Nas (sprawdziłem to przed napisaniem do Państwa w innych sklepach opartych na ClickShop). Sytuacja irytuje klientów, którzy mają często spore trudności że znalezieniem towaru który mamy w asortymencie, ale nie mogąc go znaleźć po kilku rezygnują z zakupów czy też dzwonią do Nas z zastrzeżeniami, że czegoś nie mamy.

    Z powodu zaistniałej sytuacji sklepy nie mogą działać „na pełnych” obrotach. Nie wyobrażam sobie żeby na głównej stronie wstawiać baner „Drogi kliencie w celu wyszukania odpowiedniego produktu wpisz jego symbol pomijając spację.”

    Zaznaczam, że zanim zdecydowałem się wysłać zgłoszenie przeczesałem forum (widzę, iż problemy z wyszukiwarka są zgłaszane co najmniej od lutego 2016), ale nadal nie ma konkretnych rozwiązań czy pluginów, które by to zniwelowały. Rozmawiałem, również z infolinią home.pl testując problem na tym samym produkcie Rozłączniku SZ 41 i w jednym zdaniu rozkładają ręce. Ustawianie filtrów w Panelu Administracyjnym Sekcja Konfiguracja>Asortyment>Produkty też nie przynosi zadowalającego efektu jedynie zmniejsza ilość podstron do przerzucenia wyszukiwanie tylko w nazwie produktu z zaznaczoną obecnością wszystkich wpisanych słów 108 wyników na 6 podstronach. Natomiast wyszukiwanie tylko na podstawie nazwy produktu bez zaznaczenia obecności wszystkich słów wyrzuciło 2676 wyników na 149 podstronach. Prawdopodobieństwo jest nikłe, że klient będzie wszystko przerzucał w poszukiwaniu 1 konkretnego produktu, a przecież głównym zadaniem wyszukiwarki wbudowanej w stronę jest precyzyjne znalezienie produktu „na stronie” Chyba się nie mylę.

    Jeszcze raz proszę o uwzględnienie problemów opisanych powyżej przy kolejnej planowanej aktualizacji ponieważ na chwilę obecną wyszukiwarka nie spełnia swojej funkcji co utrudnia działania handlowe jak również stawia pod znakiem zapytania funkcjonalność posiadanego produktu Click Shop.

    Forumowicze jakieś pomysły ?? Może ktoś co doda do tego przydługiego wątku

    Admini pamiętajcie, że stały klient to zadowolony klient…
     

    Załączone pliki:

    • pierwszy.jpg
      pierwszy.jpg
      Rozmiar pliku:
      111,2 KB
      Wyświetleń:
      412
    • drugi.jpg
      drugi.jpg
      Rozmiar pliku:
      61,8 KB
      Wyświetleń:
      420
  2. Dominik

    Dominik Opiekun

    Wiadomości:
    176
    Docenione treści:
    27
     
  3. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Wyszukiwarka w sklepie nie jest idealna i z tym się zgodzę. Problemem jest niestety coś innego – chodzi o sam silnik i metodę, na której opiera się wyszukiwanie. Bez zbędnych szczegółów wygląda to tak, że jeśli szukamy tylko w nazwach produktów to wyszukiwarka działa poprawnie. Jeśli jednak szukamy w opisach i bardziej szczegółowo, to niestety frazy wpisywane, także te po spacji, są szukane oddzielnie (metoda LIKE).

    Zgłoszenia odnośnie wyszukiwarki w sklepie przewijają się od wielu lat i nie udało się nam jeszcze znaleźć idealnego rozwiązania. Wystawiłem zgłoszenie w tej sprawie do kierownika produktu: FEEDBACK-1271 oraz do programistów zajmujących się rozwojem sklepu internetowego Click Shop: HOME-384.

    Wrócę tutaj do tematu na forum, gdy uzyskam informacje zwrotne odnośnie planów rozwoju wyszukiwarki w sklepie.
     

Poleć forum znajomym