1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE LimeSurvey - problem z instalacją i prawidłowym działaniem

Dyskusja w 'Hosting i domeny internetowe' rozpoczęta przez użytkownika Arek N., 25 Wrzesień 2016.

  1. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Witam

    Zwracam się z prośbą o pomoc w prawidłowym zainstalowaniu LimeSurvey na BUSINESS CLOUD STARTER.

    Program został pobrany z https://www.limesurvey.org/downloads/category/25-latest-stable-release (limesurvey2.52+160920.zip), po rozpakowaniu został przeniesiony ftp do katalogu public_html na serwerze home.pl. Dodałem subdomenę na ów podkatalog. Po wejściu na stronę rozpoczęła się instalacja pakietu, instalator prowadził krok po kroku, instalacja zaczęła się sukcesem. Oczywiście wcześniej została utworzona baza danych w MySQL. I tutaj uwaga: instalator nie przyjmował wygenerowanych nazw baz zaczynających się od ciągu cyfr. Na szczęście pierwsza baza, którą wcześniej miałem, nazywa się u mnie jak nazwa usługi, w związku z czym instalator przyjął nazwę i samą bazę, dzięki czemu udało się zakończyć instalację. Niestety, po uruchomieniu pakietu program nie funkcjonuje tak jak powinien funkcjonować i właściwie nie da się wykorzystać programu (serwis ankietowy instalowałem na domowych komputerach poprzez instalację zintegrowanego pakietu z serwerem i bazą danych - wszystko działało poprawnie -> pakiet który instalowałem to:
    limesurvey2.52+160920-on-xampp-win32-setup.exe - działa prawidłowo).

    Jestem laikiem odnośnie ustawień serwera, php itp., być może coś powinienem ustawić, zainstalować, uruchomić na serwerze, jednak nie mam pojęcia, co i jak powinienem zrobić, aby serwis działał prawidłowo (interpreter PHP ustawiałem na 5.5 i wyżej, subdomenę na katalog z seperatorem i bez). Tutaj podaję wymaganai techniczne/instalacyjne - może ktoś mi podpowie, czy usługa na HOME spełnia wymagania albo co powinienem jeszcze zrobić - tutaj wymagania producenta: https://manual.limesurvey.org/Installation).

    Będę wdzięczny za pomoc
    Z pozdrowieniami
    A.N.
     
  2. Adam

    Adam Social Media home.pl home.pl Administrator forum

    Wiadomości:
    271
    Docenione treści:
    73
    Hej,

    czy mógłbyś dokładnie opisać na czym polega problem w działaniu samej aplikacji po instalacji? Przed chwilą przetestowałem paczkę instalacyjną i poza błędem z bazą danych wszystko poszło gładko. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale odpaliłem aplikację na PHP 5.6 mimo, że w minimalnych ma 5.3.3.
     
  3. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    na 5.6 bywa kilka problemów, u mnie ruszyło dopiero na 7.
    Co najlepsze aplikacja ostatnio się strasznie pogorszyła i o ile starsze wersje pracują poprawnie to nowe robią problemy, nie jest to zależne od serwera bo sprawdzałem na kilku.
    Jest wiele opisów by pozbyć się problemów ale powiem szczerze z dobrej aplikacji powstał bubel.
     
  4. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Witam

    Dziękuję za powyższe posty.

    Postaram się wyjaśnić na czym polega problem, "obrazowo" :) Otóż po instalacji pakietu na domowym komputerze w sposób jaki opisałem w poście powyżej, okno po zalogowaniu się jako administrator wygląda tak:

    upload_2016-9-27_0-9-10.png

    Natomiast po zalogowaniu się na serwisie umieszczonym na home.pl, mam do czynienia z takim "układem":

    upload_2016-9-27_0-11-54.png

    Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu opisanego problemu
    Z pozdrowieniami, A.
     

    Załączone pliki:

  5. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    rano jeszcze raz sprawdzę Twoją wersję, bo tej nie mam na serwerze i napiszę Ci co i jak. domena z separacją lub bez sprawdzałeś?
     
  6. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Podobnie wyglądają instalacje innych CMS, przy których nie zostanie zdefiniowana poprawna domena (np. nie ładują się style CSS). Czy podczas instalacji wybierałeś domenę, pod którą aplikacja ma być wyświetlana?
     
  7. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Niestety, nie wybierałem (ale i nie przypominam sobie, aby była taka opcja, choć mogłem "przegapić"). Zgodnie z informacją, jaką uzyskałem, problem prawdopodobnie wynika z praw do katalogów tmp i upload oraz niedziedziczenia uprawnień z racji stworzonej subdomeny (z bazy wiedzy home.pl: "Dziedziczenie ustawień pliku .htaccess nie zadziała dla katalogu, do którego została przekierowana domena za pomocą Panelu home.pl. Dla wszystkich innych podkatalogów na serwerze ustawienia będą dziedziczone z pliku .htaccess, który znajduje się w dowolnej wyższej lokalizacji"). Natomiast na stronie producenta jest: "For the script to work properly it needs certain access to some directories - this applies especially to Linux/*nix systems. The "/limesurvey/tmp" directory and all its subdirectories and files are used for imports & uploads and should be set to Read & Write for your webserver. The "/limesurvey/upload/" directory and all its subdirectories and files must also have Read & Write for your webserver in order to enable picture and media files upload. The "/limesurvey/application/config/" directory also needs Read & Write permissions for your webserver. The other directories can be set to Read Only or in Linux/Unix. You may wish to set the permissions on each file within the /limesurvey/admin directory to Read Only. Dodam, że po bezpośrednim adresie nazwauslugi.home.pl/katalog serwis wygląda na prawidłowo funkcjonujący, a problem pojawia się przy przekierowaniu katalog.mojadomena.pl. Zawartość htaccess to:

    php_value session.save_path /tmp
    <IfModule mod_rewrite.c>
    RewriteEngine on
    # if a directory or a file exists, use it directly
    RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
    # otherwise forward it to index.php
    RewriteRule . index.php
    </IfModule>
    # General setting to properly handle LimeSurvey paths
    # AcceptPathInfo on

    Jak widać, nie mam pojęcia o konfiguracji serwera, a zgodnie z otrzymaną informacją należy prawdopodobnie odpowiednio ustawić ścieżki dostępu i uprawnienia do katalogów upload i tmp - jak to zrobić? Patrząc po ftp, atrybuty katalogów to 755.

    Będę wdzięczny za pomoc i wskazanie ścieżki czym się "zainteresować", aby rozwiązać jak najszybciej problem (dla mnie celem jest posiadanie sprawnego systemu ankietowego, a nie dogłębna znajomość mechanizmów działania serwisu).

    Przy okazji, pojawia się kolejny problem. Program (serwis ankietowy) pozwala na rozsyłanie zaproszeń do ankiety do zdefiniowanej grupy bezpośrednio z poziomu serwisu. Niestety, przy pierwszej próbie, do jednej osoby, pojawił się komunikat: "Komunikat błędu: Nie można wywołać funkcji mail(). Sprawdź konfigurację serwera". Jak podejść do tego problemu?

    Z góry dziękuję za pomoc
    Z pozdrowieniami, A.
     
  8. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Witam

    Poczta w miarę działa, ale wciąż problem z wyświetlaniem spod "subdomeny". Ponownie postawiłem serwis i to samo: nie tak wyświetla jak powinno :( Moja subdomena (ankieta.moja_domena.pl) ustawiona na katalog /limesurvey Instalację zaczyna się z pliku w katalogu admin (limesurvey/admin), tzn. nazwa_mojej_uslugi.home.pl/limesurvey/admin (lub korzystając z domeny: ankieta.moja_domena.pl/admin). Plik instalacyjny - pierwszy:

    <?php

    $config_folder = dirname(__FILE__) . '/../application/config/';
    $config_file = $config_folder . 'config.php';
    if (!file_exists($config_file))
    {
    $config_file = $config_folder . 'config-sample-mysql.php';
    }
    define('BASEPATH', dirname(__FILE__) . '/..'); // To prevent direct access not allowed
    $config = require($config_file);

    $urlStyle = $config['components']['urlManager']['urlFormat'];

    // Simple redirect to still have the old /admin URL
    if ($urlStyle == 'path') {
    header( 'Location: ../index.php/admin' );
    } else {
    // For IIS use get style
    header( 'Location: ../index.php?r=admin' );
    }

    Z czystej ciekawości w katalogu /admin umieściłem plik echo.php:

    <?php
    $config_folder = dirname(__FILE__);
    echo "$config_folder";
    ?>

    Po wywołaniu ankieta.moja_domena.pl/admin/echo.php uzyskałem "/admin"
    Po wywołaniu nazwa_mojej_uslugi.home.pl/limesurvey/admin/echo.php uzyskałem "/limesurvey/admin"

    Niby logiczne, ale czy nie stąd cały problem(?) Jak widać, poruszam się jak we mgle (przypomnę, znikoma wiedza z zakresu php, konfiguracji, linux itp.), ale czy jeżeli ustawić gdzieś zmienne na stałe, to czy nie rozwiązałoby to problemu? Np. w miejsce dirname(__FILE__) wpisać stały ciąg z subdomeny? :) Albo w innym konfiguracyjnym pliku?

    Przy okazji, może ktoś hobbistycznie miałby kilkanaście minut (sama instalacja zajmuje z 2-3 minuty), ma własną domenę i miejsce na serwerze i mógłby z czystej ciekawości spróbować zainstalować i popatrzeć po plikach i w czym problem? :) Zawsze to jakieś nowe doświadczenie i jakaś wiedza :) Może Panowie z home.pl? :)

    Pozdrawiam, A.
     
  9. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    Jeśli chcesz pod adresem ankieta.moja_domena.pl/admin/echo.php uzyskac wynik: "/limesurvey/admin" to subdomena powinna być przekierowana bez separacji serwisu. Pytał już o to @TheL . Sprawdziłeś?

    Tym bardziej, że to od razu wskazuje na konieczność wyłączenia separacji:
     
  10. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Tak, sprawdzałem, nawet przed wskazaniem uwagi, działanie serwisu z seperacją i bez separacji, dla różnych interpreterów itp. Fakt, wywołanie echo.php bez seperacji daje taką samą ścieżkę, ale nie zmienia to faktu, że serwis wciąż działa niepoprawnie (co przedstawiłem na print screenach w jednym z powyższych moich postów). Stąd, nie znając się za bardzo na rzeczy, pomyślałem, czy może "gdzieś" wpisać na stałe całą ścieżkę dostępu (?)
     
    Ostatnia modyfikacja: 30 Wrzesień 2016
  11. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    @Arek N. spróbowałem zainstalować tę aplikację na swoim prywatnym serwerze, ale już podczas instalacji nie ładują się style. Poza tym w kolejnym kroku instalacji, nie jest znajdowana baza danych, którą utworzyłem na serwerze. Po kilkunastu minutach prób się poddałem. Szczerze, sugeruję wybranie innego rozwiązania do ankiet...
     
  12. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Serwis zainstalowałem bez problemu na serwerze, wszystko działa poprawnie (chyba nawet rozwiązałem problem z pocztą), prawidłowo łączy się z bazą itp, a style się nie rozjeżdżają, O ILE wchodzę na stronę lub loguję się jako admin do systemu po adresie nazwa_uslugi.home.pl. Natomiast jeśli wchodzę po mojej subdomienie przypisanej do odpowiedniego katalogu na home.pl, to wówczas zaczyna się rozjeżdżać (zrzuty w niniejszym wątku, powyżej). PODSUMOWUJĄC, obecnie jedyny problem to brak możliwości wykorzystania własnej domeny, natomiast jeśli wchodzę po adresie .... .home.pl to wszystko PRAWIDŁOWO działa. DODAM, że podczas instalowania nie miałem ŻADNYCH problemów z bazą danych czy z samą instalacją (poza tym, że baza nie może mieć nazwy jaka jest generowana w home.pl jako ciąg liczb), a sama instalacja zajmuje około 2-3 minut (dziś już kilka razy instalowałem i za każdym to samo, czyli po domenie się rozjeźdża, a po adresie home.pl wszystko ok). Natomiast do domu, na lokalny komputer, polecam pakiet all-in-1, czyli ściągnięcie pakietu z serwerem, bazą i samym programem - działa bez zarzutu (podobnie jak zainstalowana wersja na home.pl, odpalana po adresie home.pl). Więc warto się nie poddawać!!! :) A dodam, że mam znikomą wiedzę, o czym możecie przeczytać w tym wątku ;)

    Zatem ma ktoś jeszcze jakiś pomysł na rozwiązania problemu? Może konfiguracja na stałe zmiennych? Jak zrobić, aby można było wykorzystać własną subdomenę?

    Z pozdrowieniami,
    Arek N.

    PS @Mariusz, znasz warty zaproponowania serwis do przeprowadzania badań ankietowych, darmowy, z takimi możliwościami (tworzenie intuicyjne pytań, dużo możliwości i opcji, kontrola nad adresatami pytań, analiza, zbieranie danych, wysyłanie ankiet do określonej grupy osób, z tokenem, śledzenie postępów wypełniania ankiet, przypominanie o wypełnienie ankiet, ekspert wyników do dalszej analizy, brak potrzebnej wiedzy co do instalacji - przynajmniej tak mówi dokumentacja ; )? Mowa o pakiecie, który można u siebie zainstalować. Będę wdzięczny za polecenie, choć i tak będę walczył, aby rozwiązać problem z subdomeną (bo sam pakiet działa) i mam nadzieję, że ktoś w końcu wpadnie na rozwiązanie :)
     
  13. casar

    casar Profesjonalista

    Wiadomości:
    507
    Docenione treści:
    135
    Sprawdziłem i wszystko przez folder /tmp, którego potrzebuje aplikacja w swoim katalogu, a z którego nie może wyświetlać plików (np. potrzebnych jej .CSS - swoją drogą dziwna konfiguracja, żeby w /tmp trzymać .CSSy), kiedy domena/subdomena kieruje bezpośrednio na katalog instalacji. Taka konfiguracja serwerów w home.pl.

    Co zrobiłem, żeby działało:
    - utworzyłem folder tmp2 w katalogu z instalacją
    - skopiowałem do niego pliki z katalogu /tmp
    - wyedytowałem plik /application/config/config-defaults.php zamieniając dwa wystąpienia tmp na tmp2

    Miałem też problem z bazą. Instalator nie przyjmował nazwy z cyframi jak wskazał @Arek N. (pluł się, że nazwa bazy jest niepoprawna) i musiałem użyć jakiejś archiwalnej bazy w starym formacie. IMO to jakiś bug w samej aplikacji.
     
    Mariusz i Arek N. lubią to.
  14. Arek N.

    Arek N. Początkujący

    Wiadomości:
    7
    Docenione treści:
    0
    Działa! :) @casar, wielkie dzięki. Zatem problem z domeną i instalacją rozwiązany. Wątku bym jeszcze nie zamykał, bo jakby się pojawiły jakieś problemy z ów serwisem, pozwolę sobie tutaj napisać (mam nadzieję, że nie będzie już ku temu okazji).

    Z pozdrowieniami
     

Poleć forum znajomym