1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE MOODLE; zmiana położenia folderu moodledata

Dyskusja w 'WordPress, Joomla!, PHP, HTML, CSS' rozpoczęta przez użytkownika MatMac, 14 Lipiec 2017.

  1. MatMac

    MatMac Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    3
    Docenione treści:
    2
    Witam,

    Mam problem ze zmianą położenia folderu moodledata w instalacji moodle na hostingu współdzielonym.

    Moodle zainstalowałem przy użyciu autoinstalatora po czym zaktualizowałem go do najnowszej wersji. Instalacja jest w public_html/autoinstalator/moodle.
    Moodledata jest w public_html/autoinstalator/moodle.

    Zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa folder moodle data powinien znajdować się w lokalizacji w której nie ma dostępu z poziomu przeglądarki.

    W związku z tym próbowałem zmienić jego lokalizacje na public_html/autoinstalator
    oraz na równie z folderem public_html, backup, logs itp.

    Następnie w pliku config.php zmieniam ścieżkę $CFG->dataroot = '//moodledata/';
    na $CFG->dataroot = '../moodledata/'; niestety folder nie jest widoczny o czym informuje mnie komunikat błędu po wejściu na stronę. Gdy zmieniam wszystko tak jak było wcześniej to jest ok.

    Inny sposób:
    Przeczytałem na pomoc.home.pl w artykule o ręcznej instalacji moodle: https://pomoc.home.pl/baza-wiedzy/jak-recznie-zainstalowac-aplikacje-moodle-na-serwerze-w-home-pl żeby użyć funkcji $CFG->dataroot = realpath('/moodledata');

    Po wprowadzeniu takiego zapisu do pliku config.php wysypuje mi się instalacja moodle. Przy wejściu na stronę mam 403 forbidden. Dziwne jest to że po wycofaniu tych zmian nadal mam 403 forbidden. Dopiero jak przywrócę sobie kopię zapasową wszystkich plików moodle z okresu przed wprowadzeniem zmian to działa.

    Proszę o pomoc i radę jak zmienić położenie tego folderu i zabezpieczyć swoją instalacje. Moodlowicze twierdzą, że posiadanie folderu moodledata w głównym katalogu instalacji moodle to duży grzech dla bezpieczeństwa.

    Dziękuje i pozdrawiam
     
  2. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Sprawdzam opisane kwestie u naszych administratorów (numer sprawy: QA-42759). Proszę o cierpliwość. Wrócę tutaj do tematu na forum, gdy uzyskam informacje zwrotne na ten temat.
     
  3. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie ręczna instalacja Moodle, ale w przypadku instalacji przez Autoinstalatora możesz spróbować wykonać przekierowanie domeny bez separacji serwisu (ustawiasz to w konfiguracji domeny) na katalog, w którym znajduje się moodle. Następnie spróbuj w katalogu /moodle-data/ umieścić katalog z danymi i w pliku config.php ustaw lokalizacje dla dataroot, że znajduje się w podkatalog /moodle-data/. Teoretycznie powinno to zadziałać. Proszę o weryfikacje.
     
    MatMac lubi to.
  4. MatMac

    MatMac Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    3
    Docenione treści:
    2
    Rzeczywiście włączenie opcji przekierowanie bez separacji serwisu pomogło. Aktualnie w pliku config.php mam ustawioną opcję ścieżkę $CFG->dataroot = '/autoinstalator/moodledata'; w takiej też lokalizacji znajduje się mój folder i wszystko działa. W panelu moodle również zniknął komunikat o potencjalnym zagrożeniu.

    Dziękuje bardzo za pomoc i życzę dobrego weekendu
     
    Mariusz lubi to.
  5. Mariusz

    Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

    Wiadomości:
    3 087
    Docenione treści:
    302
    Dziękuję za szybką weryfikacje. Ustawiam temat jako rozwiązany.
     
    MatMac lubi to.

Poleć forum znajomym