1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK PORADNIK - Dostęp do FTP/SFTP w programie WinSCP

Dyskusja w 'WebFTP - zarządzanie zawartością serwera FTP' rozpoczęta przez użytkownika TheL, 20 Maj 2015.

?

Jakiego programu używasz do połączeń FTP/SCP/SFTP

 1. WinSCP

  50,0%
 2. Total Commander

  12,5%
 3. Internet Explorer

  12,5%
 4. Filezilla

  25,0%
 5. Inny (napisz jaki)

  0 głos(ów)
  0,0%
 1. TheL

  TheL @Lider VIP Beta-tester

  Wiadomości:
  2 400
  Docenione treści:
  534
  Jako, że często muszę tłumaczyć ludziom jak dostać się na FTP, a nie każdy chce używać Internet Explorera, Filezillę czy płacić za Total Commandera, bardzo dobrym rozwiązaniem jest program WinSCP.
  Ważna informacja! Przy serwerach linii ekonomicznej możemy używać wyłącznie połączenia FTP oraz SCP, w przypadku serwerów linii profesjonalnej możemy użyć połączeń FTP, SFTP oraz SCP.
  Małe wyjaśnienie:
  FTP, protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol)
  SFTP, protokół transferu plików przy użyciu SSH (ang. SSH File Transfer Protocol)
  Secure copy lub SCP – bezpieczny transfer plików
  Drugie i trzecie połączenie jest połączeniem szyfrowanym więc zalecanym.

  A więc do rzeczy.
  1. Pobieramy program WinSCP z adresu http://winscp.net/download/winscp573setup.exe
  2. Instalujemy program WinSCP (jeśli zostaniemy zapytani o wygląd programu wybieramy kolumnowy typu commander)
  3. Uruchamiamy program
  4. Wpisujemy kolejno:
  Nazwa hosta: adres naszego serwera lub jakakolwiek domena podpięta pod serwer (równie dobrze może być tu wpisany IP serwera)
  Nazwa użytkownika: nasza nazwa użytkownika FTP, najczęściej tworzymy w panelu użytkownika FTP lub używamy głównej nazwy do logowania do panelu.
  Hasło: to pole zostawiamy puste
  Protokół pliku: wybieramy w zależności od posiadanego serwera zgodnie z opisem powyżej.
  Numer portu: pole wypełnia się samo w zależności od wybranego typu połączenia, w przypadku serwerów wirtualnych home.pl nie mamy możliwości zmiany owych portów na serwerze więc takie jakie są tutaj powinny zostać.

  winscp1.png

  5. Zapisujemy połączenie klikając zapisz i wpisujemy mu przyjazną nazwę lub po prostu bez zapisywania klikamy Logowanie
  6. Przy pierwszym logowaniu z użyciem połączeń SSH zostanie nam zadane pytanie dotyczące klucza, odpowiadamy na nie twierdząco.
  7. Wpisujemy nasze hasło i wybieramy opcję zapamiętaj dla tej sesji.
  8. Zostaliśmy połączeni z serwerem, po lewej stronie mamy dostępny nasz komputer, po prawej serwer home.pl. Teraz wystarczy poczytać co oznaczają konkretne klawisze i pochodzić strzałkami po katalogach, do katalogu wchodzimy klawiszem ENTER, plik edytujemy klawiszem F4, plik kopiujemy klawiszem F5, zmieniamy nazwę pliku klawiszem F2, kasujemy plik/katalog klawiszem F8, tworzymy katalog klawiszem F7, wychodzimy z aplikacji i kończymy połączenie klawiszem F10

  winscp2-widok-programu.png
   
  Mariusz lubi to.
 2. Grzesiek

  Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

  Wiadomości:
  3 660
  Docenione treści:
  333
 3. TheL

  TheL @Lider VIP Beta-tester

  Wiadomości:
  2 400
  Docenione treści:
  534
  Masz rację, można użyć rozwiązań alternatywnych, z doświadczenia jednak wiem, że opcja z programem o widoku commandera najlepiej przyjmuje się u mniej doświadczonych użytkowników. Z mapowaniem bywa różnie i nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Przykładowo wtedy kiedy masz zamapowane wszystkie litery :) (tak wiem sytuacja ekstremalna). Z drugiej strony jeśli zamapujemy sobie dysk i użyjemy jakiegoś oprogramowania typu replikator plików lub backup manager to mamy fajny sposób na bezpieczne kopie sieciowe.
   
 4. Mariusz

  Mariusz pomoc.home.pl Moderator forum

  Wiadomości:
  3 087
  Docenione treści:
  302
  Mam miłe wspomnienia z aplikacją FlashFXP, która w swoim czasie posiadała "więcej przydatnych funkcji" od klientów FTP głównego nurtu (np. Total Commander). Później przesiadłem się na FileZilla... i jakoś tak już zostało ;) Gdy trzeba, to odpalam klienta FTP spod znaku lisa.
   
 5. Grzesiek

  Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

  Wiadomości:
  3 660
  Docenione treści:
  333
  FireFTP - zawsze pod ręką, jakoś nie mogę zrezygnować z FireFox'a. Chociaż ostatnio doceniam też mapowanie dysku i powiem szczerze, zapominam o nim. Jest o tyle wygodne, że jest zawsze aktywne, więc nie muszę nic ekstra uruchamiać.
   
 6. Grzesiek

  Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

  Wiadomości:
  3 660
  Docenione treści:
  333
  Oferta handlowa:

  W ofercie home znajdziesz wiele usług, które mogą wpłynąć bezpośrednio na widoczność strony WWW, ale także jej pozycjonowanie, reklamę i bezpieczeństwo. Popularną usługą wpływającą na obecność stron WWW w sieci jest certyfikat SSL. Zapewni on bezpieczeństwo poczcie e-mail, a także zaszyfruje informacje przekazywane przez stronę WWW. Pamiętaj także o bezpieczeństwie urządzeń mobilnych:

   

Poleć forum znajomym