1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK Skrypty "zewnętrzne" - info o ciasteczkach i licznik odwiedzin

Dyskusja w 'Kreator stron internetowych' rozpoczęta przez użytkownika Stau, 15 Sierpień 2015.

  1. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Oprócz "wbudowanych" modułów kreator pozwala dodawać do strony "zewnętrzne skrypty". Dzięki temu możliwe jest wstawienie "dodatkowych" elementów do tworzonej witryny.

    W przypadku kreatora od wersji Premium służy do tego specjalny moduł WSTAW KOD. Dzięki niemu kod można umieścić w dowolnym miejscu strony.

    Ponadto, kreator we wszystkich "wersjach" posiada jeszcze jedno miejsce, gdzie wyżej wymienione "zewnętrzne" elementy można "dorzucać". Kilka słów właśnie na ten temat.

    ---------

    Sekcja Podstrony -> koło zębate (znajduje się przy każdej utworzonej podstronie) -> dół zakładki (dwa niebieskie elementy, o których mowa poniżej). Graficznie zostało to pokazane m.in. tutaj: https://forum.home.pl/threads/data-w-blogu.32/#post-81.

    Krótka charakterystyka:

    Skrypty podstrony [kod zostanie dopisany na samym początku sekcji <body> ; zatem np. przy wstawianiu elementu - pojawi się on na samej górze strony]
    • Skrypty dla całej strony (kod wstawiony przy jednej podstronie widoczny będzie także po wejściu na każdą inną podstronę - globalna sekcja)
    • Skrypty właściwe dla podstrony (kod wstawiony przy konkretnej podstronie nie będzie widoczny po wejściu na pozostałe podstrony - każda podstrona, dzięki temu, będzie zawierała swoje osobne skrypty)
    Skrypty Body [kod zostanie dopisany zaraz przed zamknięciem sekcji <body> ; zatem np. przy wstawianiu elementu - pojawi się on na samym dole strony]
    • Skrypty dla całej strony (analogicznie jak powyżej)
    • Skrypty właściwe dla sekcji Body (analogicznie jak powyżej)
    ----------------

    Licznik odwiedzin

    Często dość przydatny element. Click Web nie posiada takiego, wbudowanego w kreator modułu. Sporo w sieci "skryptów-gotowców", które pozwalają śledzić wraz z naszymi "czytelnikami" popularność witryny. Podaję poniżej taki skrypt, który dobrze "współpracuje" z Click Web-em. Można wybrać wielkość, kolor, sposób zliczania i inne. Dostępny jest pod adresem: http://www.licznikodwiedzin.pl/ .

    Po wygenerowaniu kodu wklejamy go w jedno z miejsc opisanych powyżej. Przykład:
    Kod:
    <script type="text/javascript" src="http://www.licznikodwiedzin.pl/cnt/start.php?key=60845651"></script>
    ---------------

    Informacja o cookies

    Zgodnie z nowymi przepisami, teoretycznie taka informacja powinna pojawić się na (niemal?) każdej witrynie. Nie wchodząc w aspekty prawne - kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba tego elementu dodawać - podaję skrypt, który "dołoży" taką informację do naszej witryny.
    Kod:
    <script src="http://cookiealert.sruu.pl/CookieAlert-latest.min.js"></script>
    <script>CookieAlert.init();</script>
    Ten element najrozsądniej umieścić w "Skrypty Body->Skrypty właściwe dla sekcji Body", oczywiście przy stronie głównej.
     
    Ostatnia modyfikacja: 15 Sierpień 2015
  2. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Jest ok, warto jednak pamiętać, że przy wstawianiu zew. skryptów często mogą one odwoływać się do zew. zasobów, tak jak tutaj cookiealert. Dlatego przed skorzystaniem z takiego rozwiązania, warto zapoznać się z regulaminem i treścią zasobów które będą publikowane. No i pozostaje kwestia certyfikatu SSL, którego nie uraczymy tam.

    Nie mniej jest to rozwiązanie, warte przemyślenia. Wspominaliśmy o nim już wcześniej.
     
  3. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    TO najgorsze co może być odwoływanie się do skryptów na takich stronach, jakiś czas temu wstawiłem jakiś licznik tego typu do strony to po jakimś czasie miałem info, że moja strona jest niebezpieczna. A potem moją stronę przekierowywało na całkiem inną, ich js robił swoje. Jeśli nie zależy nam na naszej stronie możemy takich rzeczy używać, jednak jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych stron nie wstawiajmy na nich nic co nie jest powiedzmy MSu czy Google (te firmy żadnych cyrków nam skryptami nie zrobią)
     
  4. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Oczywiście najlepiej napisać w "czystym" JS albo z wykorzystaniem 'jQuery' swój własny skrypt, ale po pierwsze trzeba mieć czas/umieć (a jeśli umiesz to raczej nie korzystasz z kreatora), po drugie nie wszystko uda się 'zaimplementować'. Przy liczniku, jak wiadomo, bez PHP ani rusz, a z poziomu Click Web-a nie "wstrzykniesz" kodu PHP. Ktoś, kto posiada kreatora raczej też nie będzie kupował/zamawiał dodatkowo usługi hostingowej. I tak dalej ;).

    Ze skryptami, o których mowa powyżej nie spotkałem się, aby ktokolwiek miewał tego typu "kłopoty", o których wspomniałeś ;). Wydaje mi się, że korzystając ze "swoich" gotowców musiałeś mieć sporo pecha, aczkolwiek niczego nie można wykluczyć.
     
  5. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Ja wstawiłem kiedyś takie skrypty dla testu i zapomniałem ich zdjąć :) to był błąd :)
    Problem z takimi skryptami jest też taki, że domeny na których są umieszczane stosunkowo często zmieniają właścicieli i pod prawidłowymi linkami do np liczników pojawiają się dziwne rzeczy.
    Druga sprawa to wyświetlane reklamy. Wstawiasz taki licznik i nagle otwierając Twoją stronę pojawiają się reklamy, wg mnie to nie zachęca do oglądania strony.
     
  6. Wedd

    Wedd Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    1
    Docenione treści:
    0
    Czy mogę dodać skrypty do bloga w usłudze click web basic? Nie widzę tam koła zębatego i możliwości edycji.
     

Poleć forum znajomym