1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK Wielkość czcionki px,em,%,pt

Dyskusja w 'WordPress, Joomla!, PHP, HTML, CSS' rozpoczęta przez użytkownika TheL, 1 Grudzień 2015.

 1. TheL

  TheL @Lider VIP Beta-tester

  Wiadomości:
  2 400
  Docenione treści:
  532
  Jako, że do określenia wielkości czcionek można używać kilku jednostek w skrócie opiszę co one oznaczają, różnica pomiędzy nimi jest dość znaczna i ma wpływ na łatwe zmiany wszystkich wielkości czcionek w zależności od rozmiaru okna.
  Podział:
  Wielkości względne - (em oraz %) - jednostki które obliczane są względem podstawowej wielkości czcionki.
  Wielkości bezwzględne - (px oraz pt) - jednostki posiadające jeden ustalony wymiar.
  Czcionki bezwzględne określamy dla np body i one będą punktem wyjścia dla całej strony.
  Resztę czcionek i ich wielkości ustalamy w jednostkach em lub %, ich wielkości będą obliczane na podstawie wielkości czcionki nadrzędnej.

  Jeśli teraz chcemy powiększyć czcionki na całej stronie, a użyliśmy jednej wielkości bazowej i innych np w em, zmieniamy jedynie wielkość czcionki bazowej, a reszta wielkości automatycznie nam się dostosowuje.
  Oczywiście robimy to z rozwaga, jednak można zdefiniować maksymalne wielkości okna dla którego czcionki na stronie mają daną wielkość.
  Jeśli wszędzie użyjemy czcionek z wielkościami wyrażonymi w px lub pt, aby zmienić wszystkie wielkości będziemy zmuszeni do zmian w wielu miejscach.
  Jednak nie jest tak różowo, o ile przy obliczeniach wielkości czcionki 1em oznacza jakby 100% to jeśli występują liczby nie całkowite to przeglądarka może różnie zinterpretować i zaokrąglić wynik, przez co może być ciężko zapanować nad stroną w każdej przeglądarce i każdej rozdzielczości.
  Ważna sprawa, jeśli bardzo zagnieździmy elementy może być nam ciężko zapanować nad wielkościami wyrażonymi w em, i tu przychodzi nam z pomocą rem dzięki niej zdefiniujemy wielkość czcionki w stosunku do głównego parametru dokumentu umieszczonego w definicji html (jeśli nie zdefiniujemy wielkości defaultowa wielkość czcionki dla dokumentu wyniesie 16px)
  rem to root em
   
  Grzesiek lubi to.

Poleć forum znajomym