1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK PORADNIK: Alternatywny klient poczty RainLoop - Jak zainstalować

Dyskusja w 'WordPress, Joomla!, PHP, HTML, CSS' rozpoczęta przez użytkownika TheL, 4 Luty 2016.

  1. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Jeśli komuś nie podoba się nowa poczta home może spróbować np innego klienta webowego.
    Poniżej opis jak zainstalować klienta: RainLoop

    1. Logujemy się na serwer przez ssh.
    2. Wchodzimy do katalogu gdzie mamy podczepioną domenę. cd /home/nazwaserwera/public_html/naszkatalog
    3. Tworzymy katalog np webmail i wchodzimy do niego
    4. wydajemy polecenie: curl -s http://repository.rainloop.net/installer.php | php54-cli
    5. Wchodzimy przeglądarką na adres: http://nazwadomeny/webmail/?admin
    6. Logujemy się danymi: admin 12345
    7. Zmieniamy hasło
    8. Ustawiamy język polski dla webmaila
    9. Klikamy Domains i dodajemy naszą domenę na któej mamy pocztę
    10. wchodzimy na http://nazwadomeny/webmail/ naszym mailem i hasłem
    Gotowe
    Pozostaje jeszcze kwestia zabezpieczenia tego, a głównie katalogu data
    oto jak wygląda nasz nowy klient poczty:
    poczta1.png
     
    Mariusz, casar oraz Stau lubią to.
  2. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Dzięki. Ciekawa alternatywa. Dodam tylko, że trzeba troszkę "pobawić się" folderami, aby synchronizowało jak trzeba. KlientWeb tworzy/ma ustawiony domyślnie folder Sent przy wysyłaniu, w home.pl natomiast pojawia się SENT. Po zmianie w ustawieniach działa jak należy.
     
  3. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Co ważne to bardzo prosty klient :) działa bardzo szybko.
     
  4. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Przy tym stawiam dwa piwa, jeśli ktoś znajdzie bardziej banalną instalację klienta webowego. Tutaj w zasadzie wszystko "dzieje się samo za nas" - 2 minuty i gotowe. Prościej po prostu się nie da.

    ----------------

    Podpinam także link do instrukcji odnośnie do instalacji innego klienta webowego - RoundCube'a - autorstwa @TheL :
    https://forum.home.pl/threads/poradnik-jak-uruchomic-roundcube-na-home-pl.114/

    Czas "ogarnięcia" - ok. 20 minut.

    ---------------

    Do kompletu chyba jeszcze tylko brakuje równie popularnej - tak mi się przynajmniej wydaje - Zimbra. Chociaż oczywiście tych klientów jest cała masa.

    EDIT:

    Tutaj jeszcze link do instrukcji nt. SquirrelMail ("wiewiórki'):
    https://forum.home.pl/threads/poradnik-jak-uruchomic-squirrelmail-na-home-pl.111/
     
    Ostatnia modyfikacja: 4 Luty 2016
  5. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    na mojej poczcie działa już to kilka dni i jestem bardzo zadowolony, szybko sprawnie i bez problemów.
    Dodam ciekawostkę, tym klientem pocztowym można odbierać pocztę z dowolnego serwera wystarczy odpowiednio skonfigurować domeny w panelu.
    Wszystko możemy mieć w jednym miejscu.
     
  6. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Ja na razie testuję. Także skonfigurowałem kilka domen na dwóch różnych serwerach. Działa bez zarzutu. Pytanie tylko czy to już nie jest standard. Na przykład Roundcube także daje wspomnianą możliwość.

    RainLoop, jeśli idzie o interfejs, przypomina mi nieco pocztę OX - mam na myśli możliwość ustawienia "widoku" czy łudzące podobne przyciski "odpowiedz", "odpowiedz wszystkim" - nieco schowane. Ja wolę na wierzchu - jak ma gmail czy Roundcube.

    ---

    Inna sprawa, iż jeśli chcemy korzystać ze "swojego" webmaila i mieć sensowny adres - np. "poczta.domenaX.pl" - musimy dodatkowo zainwestować w certyfikat SSL. Gdy mamy już jedną "szyfrowaną" domenę - pojawia się "kłopot".
     
  7. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Gdy mamy ssla na jedną domenę to albo wymieniamy go na takiego ze wszystkimi subdomenami, albo używamy adresu np: domenaX.pl/poczta :) jak już chcemy mieć bardzo adres poczta.domenaX.pl to robimy ją, dajemy na niej ramkę do domenaX.pl/poczta (który mamy szyfrowany) i po sprawie :D
     
  8. Czy trzeba konfigurować bazę danych?
     
  9. Kwasza

    Kwasza Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    3
    Docenione treści:
    0
    Czy któraś z wtyczek do zmiany hasła do Rainloopa działa z home.pl?
     
  10. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Żadna tego typu wtyczka nie będzie działać. Nie jest bowiem skonfigurowana z zapleczem home.pl, bo niby jak ma być - skoro to nasza "twórczość".
     
  11. Kwasza

    Kwasza Nowy użytkownik

    Wiadomości:
    3
    Docenione treści:
    0
    Czy w takim wypadku posiadajac dostęp po ssh jestem w stanie zmienic hasło danemu użytkownikowi?. Innymi słowy szukam pomysłu/rozwiazania aby zrobic wlasny panel do zmiany hasla dla moich klientow.
     
  12. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Nie zrobisz tego. Żaden protokół (IMAP, POP czy SMTP) nie posiada takiej "mocy". Wtyczki różnego rodzaju do RoundCube'a czy innych klientów są napisane pod np. cpanel czy DirectAdmin, które to po API łączą się z serwerem.

    Tutaj jednak mamy do czynienia z autorskim panelem. Panele home.pl czy udostępnieni przez home.pl klienci pocztowi mają zapewne naklepany "łącznik" do serwera, aby to zmieniać.

    Nie da się tego napisać samemu, bez korzystania z tych narzędzi.
     
    Mariusz lubi to.

Poleć forum znajomym