1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

PORADNIK PORADNIK - Jak uruchomić Roundcube na home.pl

Dyskusja w 'Hosting i domeny internetowe' rozpoczęta przez użytkownika TheL, 21 Maj 2015.

  1. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Wielu osobom podoba się webmail o nazwie RoundCube, jak zainstalować go na hostingu home.pl
    1. Tworzymy nową bazę danych i zapisujemy sobie jej dane dostępowe
    2. Ściągamy RC (RoundCube) i rozpakowujemy https://downloads.sourceforge.net/p...ail/1.1.1/roundcubemail-1.1.1-complete.tar.gz
    3. Tworzymy na serwerze katalog dla webmaila i wrzucamy tam rozpakowane pliki RC (całą zawartość katalogu roundcubemail-1.1.1)
    4. Uruchamiamy przeglądarkę i w pasku adresu wpisujemy adres do RC, a za nim dodajemy /installer/
    5. Pokazane zostaje podsumowanie po którym naciskamy NEXT

    Teraz wypełniamy kolejno pola:
    product_name - Tu ustawiamy nazwę naszej poczty
    support_url - Tu wpisujemy link gdzie użytkownik może otrzymać pomoc
    skin_logo - Tu podajemy ścieżkę do naszego loga które zastąpi logo defaultowe, wpisujemy ścieżkę względem instalacji RC
    temp_dir - katalog tymczasowy
    db_dsnw - poniżej wpisujemy dane do bazy danej utworzonej wcześniej
    Database type - wybieramy MySQL
    Database server - wpisujemy localhost
    Database name - wpisujemy nazwę bazy
    Database user name - wpisujemy użytkownika bazy (takiego samego jak nazwa bazy - w przypadku home.pl)
    Database password - hasło do bazy danych
    default_host - wpisujemy nasz serwer pocztowy
    username_domain - wpisujemy naszą domenę
    smtp_server - wpisujemy nasz serwer pocztowy
    smtp_port - wpisujemy 587
    Use the current IMAP username and password for SMTP authentication - zaznaczamy
    smtp_log - odznaczamy
    language - wpisujemy pl_PL
    htmleditor - jeśli chcemy używać wiadomości HTML ustawiamy na always
    jqueryui - zaznaczamy
    legacy_browser - zaznaczamy jeśli używamy starych przeglądarek
    newmail_notifier - zaznaczamy
    zipdownload - zaznaczamy
    Akceptujemy przyciskiem na dole.
    6. Teraz wchodzimy do katalogu RC, a następnie config i edytujemy plik config.php
    7. kopiujemy z niego linijkę podobną do tej: $config['db_dsnw'] = 'mysql://nazwabazy:haslo@localhost/nazwabazy';
    8. następnie edytujemy plik defaults.inc.php i w nim wklejamy tą linijkę zamiast podobnej oryginalnie tam zapisanej.
    9. Wchodzimy w pasek adresu w przeglądarce (tej w której instalowaliśmy RC) i nic nie zmieniając naciskamy enter aby strona wczytała się od nowa (NIE F5, koniecznie musi wczytać się od nowa bez przesyłania danych)
    10. Klikamy Initialize Database
    11. Wchodzimy na adres zainstalowanego RC i logujemy się na swoją pocztę. Wszystko działa :D
    12. Po instalacji kasujemy na serwerze katalog installer

    roundcube1.png


    roundcube.png
     
    Ostatnia modyfikacja: 21 Maj 2015
    Grzesiek lubi to.
  2. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Jedna kosmetyczna poprawka:
    6. Teraz wchodzimy do katalogu RC, a następnie config i edytujemy plik config.inc.php.

    Nie zapomnijmy też o tym (ja przeoczyłem pierwotnie, ale błędy przy próbie wysyłki "same" sugerowały, gdzie szukać przyczyny):
    Use the current IMAP username and password for SMTP authentication - zaznaczamy

    @TheL z rozmachu nie wyboldował ;).

    Generalnie instrukcja bardzo pożyteczna - dziękuję. Wszystko śmiga aż miło ;).
     
  3. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    no tak zapomniałem :D czasami jak się pisze coś po zrobieniu można coś przeoczyć :) Tak czy siak wszystko działa pamiętajmy tylko o zabezpieczeniu katalogu z danymi podobnie jak w innych webmailach. Takie prostsze dla mnie są przyjaźniejsze niż nowa poczta, ja muszę mieć wszystko szybko, a niestety nowa poczta do szybkich nie należy :D Ja lubię też wiewiórkę :D ta to dopiero jest szybka :D
     
  4. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Squirrelmail ;).
     
  5. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
  6. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
  7. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    To powinno wystarczyć, szkoda, że nie da się tu wyrzucić tego katalogu po za public_html to już by dało całkowite zabezpieczenie :D
     
  8. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Teoretycznie można z poziomu konsoli, ale skrypt się nie odwoła zapewne. Kiedyś próbowałem z poziomu PHP rsync-iem na shellu (system () ) przenieść pliki z logami w drugą stronę - tzn. do public_html. Niestety nic z tego. Tylko "ręcznie" po SSH dawało radę.
     
  9. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Dokładnie. Ja już różnymi sposobami próbowałem coś przenieść przez php po za public_html ale się nie udało. Szkoda, ale nic nie poradzimy.
     
  10. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Zainstalowałem bez opisu i wszystko działa jednak mam taki problem, otóż odpaliłem plugin password pod RoundCube, jednak przy probie zmiany hasła wywala, że nie można zapisać nowego hasla, pomoże ktoś? cos w konfiguracji samej wtyczki trzeba jeszcze zmienić ?
     
  11. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Krótki "tutorial" jak do RoundCube'a dodać plugin, który "dołoży" nam do tego Klienta Webowego kalendarz, co dla wielu ma istotne znaczenie.

    -----------------

    Logujemy się poprzez protokół SSH do serwera. Następnie:

    1) Ściągamy repozytorium wpisując w konsoli polecenie:

    $ git clone https://git.kolab.org/diffusion/RPK/roundcubemail-plugins-kolab.git

    2) Mamy teraz na serwerze dość pokaźną liczbę pluginów, z których interesuja nas 'calendar' oraz 'libcalendaring'. Katalog z repozytorium zostanie utworzony dokładnie w tej lokalizacji na serwerze, gdzie wydamy powyższe polecenie. Przykładowo - jeśli utworzymy wcześniej katalog "dodatki" (bezpośrednio w public_html) - wejdziemy do niego i wklepiemy polecenie jak wyżej - to dalej w "drzewku" katalogów będziemy widzieć m.in.:
    - /roundcubemail-plugins-kolab/plugins/calendar
    - /roundcubemail-plugins-kolab/plugins/libcalendaring

    3) Udajemy się do miejsca na serwerze, gdzie znajduje się nasza główna aplikacja (jej pliki) - dla przykładu niech to będzie katalog 'roundcube' (utworzony bezpośrednio w public_html). Będąc w tym katalogu przechodzimy "głębiej" do katalogu 'plugins'. Kopiujemy będąc tutaj nasze ściągnięte wcześniej pluginy kolejnymi poleceniami w konsoli (oczywiście poniżej podaję ścieżkę zgodną z przykładem - należy wpisać swoją, jeśli się różni):

    $ cp -r ../../dodatki/roundcubemail-plugins-kolab/plugins/calendar .
    $ cp -r ../../dodatki/roundcubemail-plugins-kolab/plugins/libcalendaring .


    4) Nasz katalog 'plugins' został tym samym wzbogacony o docelowe pliki. Przechodzimy do katalogu 'calendar' (cd calendar) i wydajemy polecenie:

    $ cp config.inc.php.dist config.inc.php

    5) Wracamy do katalogu głównego aplikacji 'roundcube' i przechodzimy do katalogu 'config'. Edytujemy tutaj plik config.inc.php (ja korzystam z edytora 'vim', ale można np. poprzez 'mc'). Odszukujemy miejsce, gdzie znajduje się tablica odpowiadająca za kolejne pluginy i dodajemy "nasz":

    $config['plugins'] = array(
    (...)
    'calendar',
    );

    6) Ostatnia część - trzeba bazę danych aplikacji "wzbogacić" o kolejne tabele, które będą odpowiadać za kalendarz. Twórcy plugina przygotowali "gotowca", który trzeba jednak o drobną, aczkolwiek istotną rzecz uzupełnić:

    Odszukujemy plik (poniżej moja "przykładowa" ścieżka - idąc od 'public_html') :
    roundcube/plugins/calendar/drivers/database/SQL/mysql.initial.sql

    Na samym początku dodajemy wiersz:
    SET FOREIGN_KEY_CHECKS = 0;

    Na samym końcu dodajemy wiersz:
    SET FOREIGN_KEY_CHECKS = 1;

    Inaczej poniższe polecenie nie wykona się nam poprawnie z uwagi na "błąd" brakujących jeszcze kluczy [ERROR 1005 (HY000) Can’t create table (errno: 150)].

    7) Udajemy się do katalogu 'calendar' i wydajemy "sprytne" polecenie:

    $ mysql -u 12345_round -p 12345_round < drivers/database/SQL/mysql.initial.sql

    gdzie '12345_round' to rzeczywista nazwa bazy danych, która komunikuje się ze skryptem (w panelu home.pl możemy to szybko sprawdzić). Zostaniemy poproszeni o podanie hasła i gotowe.

    Dla dociekliwych - pierwsza część polecenia to podanie nazwy użytkownika bazy danych, wymuszenie autoryzacji hasłem, a następnie podanie nazwy bazy danych (w przypadku home.pl jest taka sama). W dalszej części informujemy, iż nasz pliczek chcemy poprzez strumień "<" wejściowy przekazać do tejże bazy na wyjście, czyli bazę "uzupełnić" danymi, które nie wpiszemy z palca - jak to zwykle bywa (klawiatura), ale właśnie z tegoż pliczku mysql.initial.sql.

    ---------------------

    Po kolejnym zalogowaniu do poczty - RoundCube - będziemy widzieli również kalendarz, co ilustruję poniżej.

    kalendarzRC.jpg


    W razie pytań/błędów - proszę o stosowne info. Jak ktoś dotarł do końca tego przydługiego tutoriala - dziękuję.
     
    Ostatnia modyfikacja: 10 Luty 2016
    TheL lubi to.
  12. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Uporałeś się z tym może @gielo2 ??? Po kalendarzu to kolejna rzecz, za którą planuję się zabrać ???
     
    Ostatnia modyfikacja: 10 Luty 2016
  13. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Tego klienta można nieźle rozbudować jest wygodniejszy wg mnie niż nowa poczta. widziałem skrypt instalujący wszystkie pluginy na raz jednak to co potem powstawało nie nadawało się już do użytku.
     
  14. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Ten klient został przetestowany przez miliony użytkowników. Dzięki temu interfejs jest wyjątkowo przyjazny. Open Source pozwolił z kolei na dynamiczny rozwój - zarówno w kontekście wizualnym, jak i wielu dodatków. Każdy może ukroić "coś" na swoje potrzeby, aby nie było zbędnych fajerwerków, które wpływają zawsze na wydajność aplikacji.

    -----------------

    Co do kalendarza - dwie drobne opcje "wywalają" 500, ale ciężko to nawet początkowo zauważyć.
     
  15. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    No dobra - znalazłem chwilkę i przysiadłem. Niestety, wnioski końcowe nie są optymistyczne.

    Z pewnością masz na myśli to repozytorium:
    https://github.com/roundcube/roundcubemail.git

    oraz ten plugin:
    https://github.com/roundcube/roundcubemail/tree/master/plugins/password

    Sama instalacja jest standardowa i po jej wykonaniu w aplikacji znajdziemy dodatkowe pole:
    passwordRC.jpg

    -----------------------------------------------------

    Oczywiście każdorazowa próba zmiany hasła zakończy się niepowodzeniem. Otrzymamy stosowny komunikat. Znalazłem w zakresie konfiguracji pluginu m.in. dwa wątki:
    http://www.roundcubeforum.net/index.php?topic=11173.0
    http://forums.sentora.org/showthread.php?tid=559

    Przejrzałem także plik konfiguracyjny dodatku. Nie widzę na ten moment żadnej możliwości, aby bez uprawnień roota oraz znajomości architektury uzupełnić np. tego typu zmienne:
    $config['password_dovecotpw'] = '/usr/local/sbin/dovecotpw';

    Hasło musi być przecież zmienione na serwerze (globalnie), aby z każdego poziomu można było się w ten sposób zalogować. Panel zarządzania home.pl z kolei jest autorski (nie żaden DirectAdmin czy cPanel), co "nie pomaga" w tym przypadku.
     
    Ostatnia modyfikacja: 10 Luty 2016
    Mariusz lubi to.
  16. gielo2

    gielo2 Zaawansowany

    Wiadomości:
    164
    Docenione treści:
    22
    Tak dokładnie to repozytorium i dokładnie chodzi o ta wtyczkę password. Tak sobie pomyślałem jednak, czy może samo Home by nie opublikowało tej wtyczki z uzupełnionymi już danymi i zaszyfrowanymi uzupełnionymi elementami np. za pomocą IonCube ? W sumie pracy przy tym nie wiele a i mogło by to zdać egzamin.
     
  17. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    ale to o to chodzi, że ścieżki nie ma takiej w home? podajcie mi proszę link do dokładnie tego pluginu.
     
  18. Stau

    Stau Majster

    Wiadomości:
    340
    Docenione treści:
    98
    Masz w moim poście "u góry" ;).
     
  19. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    kurde szukałem go i nie mogłem znaleźć :D dzięki :D
     
  20. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Problemem jest linia:
    Kod:
    $config['password_driver'] = 'sql';
    
    sprawdziłem wszystkie drivery i żaden nie działa
    czy da się jakoś z konsoli zmienić hasło do poczty?
     

Poleć forum znajomym