1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

Homebackup - moja subiektywna opinia

Dyskusja w 'Acronis Backup - ochrona i kopia zapasowa' rozpoczęta przez użytkownika TheL, 20 Sierpień 2015.

  1. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Do tej pory tylko słyszałem o tej usłudze jednak nie miałem czasu jej przetestować, nie będę opisywał pełnej funkcjonalności tej usługi bo można o tym przeczytać jak i można usługę przetestować. Jednak mogę napisać coś od siebie o tej usłudze i będzie to moja subiektywna opinia.

    W pierwszej chwili kiedy zalogowałem się do usługi właściwie nie wiedziałem co mam z nią zrobić, jednak chwila pooglądania różnych zakładek i wszystko stało się jasne, zrobiłem konto zainstalowałem agenta i zacząłem przyglądać się co to potrafi.

    Zrobiłem sobie pierwszą kopię plików, spodobało mi się, że można budować harmonogram wykonywania kopii, ale można też zrobić ją po prostu ręcznie. Kopia wykonała się prawidłowo i ponad 3 GB wysłało się na serwer. Szło wszystko pełną mocą łącza więc wykonanie kopii nie trwało długo (za jakiś czas jak wymienię switcha w domu na gigabitowego sprawdzę na gigabitowym łączu symetrycznym jak to pójdzie :) )

    Po wykonaniu kopii można bez problemu ją przywrócić jak i pobrać pojedyncze pliki, to super sprawa jak padnie lub zagubi się jakiś jeden plik.

    Co mi się jeszcze spodobało to możliwość wykonania kopii dysku oraz pobrania nośnika startowego, dzięki czemu możemy być już chyba całkowicie spokojni o nasze pliki nawet w przypadku godziny X.

    Nie wdając się zbytnio w szczegóły jak za cenę jaką musimy zapłacić za tą usługę, gdzie dodatkowo na start mamy dużą promocję, jest to usługa godna polecenia czy to do firmy czy do domowego użytku. Wszystko szybko i sprawnie można zarchiwizować, oprogramowanie (w moim przypadku na Windows 10) działa stabilnie, więc czego chcieć więcej.

    Owszem można stosować kombinacje z montowaniem ftpów, użyciem ghostów czy Acronisów desktopowych jednak wydaje mi się, że to rozwiązanie daje nam wszystko czego moglibyśmy oczekiwać od systemu do wykonywania kopii bezpieczeństwa bez zbędnego kombinowania itd.

    Polecam tą usługę każdemu komu zależy na danych (zdjęciach, filmach, projektach itd) Myślę, że nikt nie będzie zawiedziony. Tak wiem, że są na rynku inne usługi tego typu i testowałem je na własnej skórze, jednak dla mnie to nie było to, zresztą każdy może ocenić homebackup w ramach testu i samemu wyrobić sobie własne zdanie na jej temat.
     
    Last edited by a moderator: 20 Sierpień 2015
  2. Grzesiek

    Grzesiek Centrum Pomocy home.pl

    Wiadomości:
    3 660
    Docenione treści:
    333
    Temat pierwszego zgłosiliśmy już do autorów oprogramowania, na starcie chcielibyśmy wyświetlić przynajmniej jakieś okienko z informacją jak zacząć. Co z tego wyjdzie, zobaczymy. Pamiętaj o naszej dokumentacji:
    Dzięki za opinię. Jako użytkownik tej usługi, zachęcam także do kombinowania z planami i ich ustawieniami zaawansowanymi. Można naprawdę stworzyć bardzo ciekawe plany, które nie tylko zadbają o zachowanie kopii zapasowej ale też fajnie posegregują i przefiltrują dane.
     
  3. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Tak przyglądałem się planom i faktycznie jest to fajna sprawa, myślę, że wiele osób nawet nie wie ile mogłoby zyskać czasu posiadając taką usługę. Jednej rzeczy mi w niej brakuje, a jest nią klient dla Synology. Jeśli byłaby możliwość robienia kopii dysków sieciowych to więcej już nic nie potrzeba. Wiem jak wiele firm posiada takie rozwiązania i wiem jak niewygodne jest robienie kopii, tu by za nas automat robił wszystko w bezpieczne miejsce :)
     
  4. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    @TheL a ja myślę, że wiele osób robi backup po FTP / SCP. Dla małych firm, gdzie koszty miesięczne usług są istotne szuka się oszczędności. Sam mam kilka firm, która swoje zaszyfrowane pliki wrzuca do katalogu na FTP w Home. Mało tego - chcą wykorzystywać przestrzeń posiadanego serwera i usługi MSSQL by kopiować bazy poza firmę. Home zapewnia solidny backup, dobre łącze. Czego chcieć więcej? ;)
     
    Mariusz lubi to.
  5. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Można i na FTP, można i na własnym NASie, wszystko można. Można użyć tarów, 7zipów, cabów, wszelkiej maści acronisów, ghostów i wielu innych narzędzi, bazy można replikować itd, ale pytanie czy każdą firmę na to stać, wbrew pozorom najtańsze lub darmowe rozwiązania często niosą za sobą konieczność posiadania ogarniętego admina który to wszystko będzie trzymał w kupie, a to już dodatkowe koszty. Tu mamy rozwiązanie które da radę obsługiwać każdy w firmie.
     
  6. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    rozumiem, że pracownicy sami wg. Ciebie wpadną na genialny pomysł by robić sobie kopię danych do chmury? Prostota konfiguracji może i jest ale wątpię by "każdy w firmie" bez pomocy kogoś z IT mógł to zrobić.
    Korzystanie z Homebackup nie wyklucza "posiadania ogarniętego admina który to wszystko będzie trzymał w kupie". Scenariusz prosty: mam usługę HB i... i co? Nakazuję każdemu użytkownikowi by ustawił sobie, które katalogi ma kopiować? Dużo userów nie potrafi zapisać dokumentów w odpowiednim folderze tylko wszystko... na pulpicie. Więc nie dość, że płacę za HB to i tak muszę zapłacić adminowi.
    Nie twierdzę, że HB jest zły - dla osób bardziej ogarniętych informatycznie, potrzebujących backupu w chmurze będzie pewnie ok.
     
  7. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Nie. Po prostu admin raz instaluje aplikację na komputerach, ustawia harmonogram i idzie do domu. Wszystko dzieję się samo. Admin potrzebny jest dopiero wtedy kiedy trzeba coś przywrócić bo padł komputer, przywrócenie pojedynczych rzeczy można zrobić w minutę zdalnie. Na co dzień mam kontakt z różnymi systemami backupu i to dla niedużych firm jest rozwiązaniem bardzo dobrym. Przy dużych firmach używamy rozproszonych NASów i tyle :D
     
  8. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    Nie widzę tu przewagi nad darmowym rozwiązaniem typu program do backupów + wrzucane danych na FTP. W obu przypadkach admin musi przyjść i ustawić, w obu przypadkach można zdalnie odzyskać skasowany plik. W obu ustawiamy harmonogram i w obu potrzebujemy dostępu do łącza w momencie robienia kopii.
     
  9. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    nie widzisz przewagi ponieważ, nie korzystasz z tej usługi. Ja wiem jak wiele ona upraszcza.
     
  10. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    może i masz rację. Możesz w takim razie powiedzieć co jest takie super proste w tym rozwiązaniu? Potrzebuję prostego, skutecznego rozwiązania ale HomeBackup jakoś mnie nie przekonuje, że jest to czego potrzebuje. Może Ty mnie jakoś zachęcisz...
     
  11. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    trzeba po prostu przetestować, mnie nie przekonuje zabawa ftpami i innymi podobnymi rozwiązaniami. Tu jestem w stanie skonfigurować backup komputera w minutę i już więcej do niego nie muszę zaglądać, w panelu mogę widzieć co i jak mi się backupuje, bardzo prosta sprawa. Ja już wyrosłem z tworzenia koła na nowo, nie mam na to czasu. Skoro jest rozwiązanie które wszystko co potrzebuje robi za mnie to po co mam robić jakieś wymyślne swoje. Owszem jeszcze jakiś czas temu robiłem wszystko przy pomocy ftpów monitorowałem przez SNMP itd, ale teraz zwyczajnie mi się nie chce :) Jeśli firma nie jest w stanie zainwestować powiedzmy tysiaka rocznie na backup to życzę jej powodzenia :)
    Mam np jedną firmę w której nadal robię backup na dyskach zewnętrznych przez USB podłączając o odpowiedniej godzinie nowy dysk i odłączając stary, jednak wymaga to ode mnie zaangażowania. Jak tylko uda mi się zwiększyć szybkość łącza przechodzę na home backup. Tu dosłownie nic nie będę musiał robić.
     
    Ostatnia modyfikacja: 12 Luty 2016
  12. LorK

    LorK Przyjaciel forum Beta-tester

    Wiadomości:
    1 064
    Docenione treści:
    96
    @TheL - zgadzam się z Tobą. Wiem, że tysiak rocznie dla korpo to nic. Tysiak dla małej firmy (np. mikrofirmy) to już jest pewna oszczędność o ile rozwiązanie z FTPem jest niezawodne. Póki co nie było problemów, a rozwiązanie to jest używane jedynie jako dodatkowe zabezpieczenie. Nie mniej - skuszę się na testy rozwiązania homebackup.
     
  13. TheL

    TheL @Lider VIP Beta-tester

    Wiadomości:
    2 403
    Docenione treści:
    535
    Jasne, przetestuj, zobaczysz o czym mówiłem pisząc o łatwości obsługi i praktycznie działaniu bezobsługowym :) Uruchomione w kilku firmach i zapomniałem już nawet o tym samo sobie działa :)
     

Poleć forum znajomym