1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

ROZWIĄZANE Potencjalna luka w zabezpieczeniach serwera?

Dyskusja w 'Hosting i domeny internetowe' rozpoczęta przez użytkownika yakusa, 24 Czerwiec 2015.

 1. yakusa

  yakusa Stały bywalec

  Wiadomości:
  44
  Docenione treści:
  2
  Witam,
  Analizując przesłane przez Państwa logi aktywności mailingu na naszym serwerze odkryliśmy kilka plików, które były za to odpowiedzialne i podjęliśmy kroki celem ich usunięcia i zabezpieczenia tejże luki. Jedyne co bardzo mnie zastanowiło to fakt że pliki te nie wzbudzały żadnego podejrzenia gdyż zostały zapisane z datą z 2013r! Jednak pojawiły się one w przeciągu ostatniego ręcznego backupu, który wykonałem w pod koniec kwietnia. Sprawdzając wcześniejszy backup nie znalazłem ich w miejscach w których na serwerze się pojawiły...

  Jak to możliwe aby w nieautoryzowany sposób umieścić na serwerze plik z datą wsteczną? To normalne czy jest to potencjalna luka w zabezpieczeniu Państwa serwera/ów?

  Wykluczamy dostęp bezpośredni do serwera przez np wykradzenie dostępu przez keylogger czy inny malware.
   
 2. Mariusz

  Mariusz pomoc.home.pl home.pl Administrator forum

  Wiadomości:
  3 087
  Docenione treści:
  302
  @yakusa rozumiem, że analizowałeś również logi serwera? Logi WWW/HTTP dla serwera można sprawdzić za pośrednictwem połączenia SSH lub po zalogowaniu się w Panelu home.pl do serwera. Dostępne są logi z ostatnich 14 dni.
  Za pomocą logów FTP można sprawdzić adresy IP komputerów, które łączyły się z serwerem, np. w celu opublikowania na nim plików. Logi WWW/HTTP oraz FTP dostępne są dla serwerów z pakietu UNIX, np. Business Cloud Starter, Business Cloud Server.

  Na forum.home.pl mogę tylko zasugerować narzędzia, które mogą pomóc w rozwiązaniu sprawy. Postaram się uzyskać więcej informacji w Twojej sprawie, ale obawiam się, że może być niezbędna analiza Twojego serwera. Sugerowałbym wysłać podobne zgłoszenie przez nasz formularz kontaktowy - https://home.pl/formularz-kontaktowy
   
 3. Grzesiek

  Grzesiek Centrum Pomocy home.pl Administrator forum

  Wiadomości:
  3 594
  Docenione treści:
  329
  Umieszczanie na serwerze plików z datą wsteczną nie jest niczym potencjalnie niebezpiecznym co podlegało by dokładnej weryfikacji. Zazwyczaj pliki umieszczane są na serwerze, a następnie następuje zmiana ich daty. Oczywiście to tylko przykład, który można mnożyć w nieskończoność.

  Przykład polecenia:
  http://www.thegeekstuff.com/2012/11/linux-touch-command/
  touch -d "2012-10-19 12:12:12.000000000 +0530" tgs.txt

  Pisząc najprościej jak się da, pliki mogły być umieszczone wcześniej lub niedawno. Zmiana mogła nastąpić w dowolnym momencie, np. poprzez umieszczony już skrypt lub "dziury" znajdujące się w całej np. aplikacji strony czy w skrypcie. W tej sytuacji warto było by sprawdzić logi lub skonsultować temat z autorami skryptu/oprogramowania skąd taka zmiana nastąpiła, co jest za nią odpowiedzialne.

  Wskazane przez Mariusza logi powinny pomóc w tym. Czego w nich szukać? To już zależy co zostało zmienione oraz na co wpłynęły te zmiany.
   
  yakusa lubi to.
 4. TheL

  TheL @Lider VIP Beta-tester

  Wiadomości:
  2 400
  Docenione treści:
  532
  W pewnych przypadkach zmiana daty plików jest wręcz wymagana do działania więc systemowa blokada czegoś takiego byłaby czymś złym.
  Większość dziwnych plików na serwerach pojawia się tam przez dziury w skryptach lub zapisywanie haseł do FTP w programach którymi się łączymy.
   

Poleć forum znajomym