1. Forum używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...

Testy wydajnościowe witryny

Dyskusja w 'Hyde Park' rozpoczęta przez użytkownika Verix.pl, 8 Październik 2015.

 1. Verix.pl

  Verix.pl Stały bywalec

  Wiadomości:
  39
  Docenione treści:
  7
  Witajcie,

  czy ktoś z Was posiada jakąś praktykę w testowaniu strony www ?

  A może home.pl posiada/udostępnia jakieś mechanizmy do testów ?
  Oczywiście dostęp do statystyk wykorzystania serwera (czy przydzielonego jego kawałka) byłby też mile widziany - ale z tego co pamiętam temat był już poruszany w pomysłach. Byłoby to mocno przydatne w choć przybliżonym określeniu jak dużo mamy jeszcze zapasu. Są przecież jakieś założenia graniczne dla serwerów współdzielonych, które mogłyby posłużyć jako ukazanie MAX na statystyce. To w zestawieniu z ruchem na witrynie w danym momencie dałoby już jakiś obraz do analiz.

  Chodzi o końcowe testy gotowej witryny w wersji produkcyjnej, choćby pod kątem maksymalnej ilości użytkowników jaką jest w stanie obsłużyć serwer serwując witrynę z jakąś podstawową akcją (np. założenie konta usera itp..) zanim serwer się nie "wyłoży" a raczej witryna go "wykończy" :).

  W sieci znalazłem dwa takie serwisy z których można wykonać testy:
  https://www.apicasystem.com/load-testing/self-service/
  https://loadimpact.com/

  Częściowo są bezpłatne (w ograniczonej wersji).

  Czy ktoś używał tych narzędzi, a może ma własne sprawdzone metody ?
   
 2. TheL

  TheL @Lider VIP Beta-tester

  Wiadomości:
  2 400
  Docenione treści:
  532
  Ja do tematu podchodzę już w fazie projektowania systemu, nie po jego zakończeniu, mianowicie jeśli zależy mi na wydajności systemu ograniczam do niezbędnego minimum i maksymalnie optymalizuję zapytania sql oraz stosuję cachowanie.
  Nawet przy dużych rzeczach nie udało mi się przekroczyć parametrów serwowanych przez home.pl :)
   
 3. Verix.pl

  Verix.pl Stały bywalec

  Wiadomości:
  39
  Docenione treści:
  7
  Oczywiście temat jest opisany skrótowo, jak najbardziej myślenie o nim należy zacząć od fazy projektowania. Optymalizacja jest podstawą.

  Ale jak już projekt jest gotowy - a nawet już sprawnie działający i obsługuje iluś tam użytkowników. Ale klient np. planuje dużą ekspansję czy kampanie reklamową i chciałby wiedzieć czy witryna (serwer) jest w stanie obsłużyć nagły wzrost ruchu.

  Nie chodzi tu o to, że parametry home.pl są małe czy duże ale są jakieś i zawsze będzie granica przy której witryna może się wyłożyć.
  Moment w którym to użytkownicy widzą 503... jest już mocno spóźniony. To mimo wszystko powinno być choć w przybliżeniu określone/sprawdzone
  nieco wcześniej.

  Sprawę utrudnia brak dostępnych statystyk w home.pl - wtedy byłoby możliwe choć przybliżone określenie jak i na ile wykorzystujemy zasób serwera w zestawieniu
  ze statystykami ruchu można by określić, że np. wzrost 50% ruchu nie stanowi/ lub stanowi pewne zagrożenie.

  Sam osobiście nawet w dużych projektach nie doświadczyłem problemów z serwerem home.pl ale warto byłoby mieć wiedzę w jakim momencie jest dany projekt - czy ma jeszcze ogromny zapas czy od czasu do czasu dobija już do "czerwonej" kreski :).
   
 4. TheL

  TheL @Lider VIP Beta-tester

  Wiadomości:
  2 400
  Docenione treści:
  532
  chyba nie ma jednego idealnego rozwiązania testującego stronę, nie problem zrobić skrypt zakładający np 50 kont w serwisie na minutę i testowanie działania strony, nie problem sprawdzić czas generowania skryptów podczas takiego testu, jednak wszystko zależy od danego projeku od jego mocnych i słabych stron. Wg mnie tylko dopasowane do projektu testy dadzą pełny rezultat, chociaż w sumie nie będzie on pewny i identyczny z np realnym nagłym przypływem dziesiątek setek czy tysięcy klientów bo każdy klient zachowuje się inaczej, robi co innego i zawarcie tego w testach jest praktycznie nie możliwe.
  Ale fakt dobrym rozwiązaniem byłoby chociaż graficzne przedstawienie obciążenia serwera pod kątem naszego konta, tj, ile mamy przydziału a jak wysoki procen wykorzystujemy, w sumie nic więcej nawet nie potrzeba, z tą wiedzą moglibyśmy mieć informację, czy jest dobrze czy jest źle i na jej podstawie przebudowywać nasze rozwiązania.
   

Poleć forum znajomym